ועדת הכספים דחתה תוספת של 2.79 מיליארד שקל לתקציב הביטחון

ועדת הכספים דחתה את בקשת האוצר להגדיל את תקציב הביטחון לאחר שהתברר כי הכספים יקוצצו מתקציבי המשרדים החברתיים ובהם משרד הבריאות ■ ח"כ סתיו שפיר: "מתברר כי כל מי שלא אושרה לו קצבה השנה בעצם תרם את הכסף למערכת הביטחון"

צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכספים דחתה היום (ב') את בקשת האוצר להגדיל את תקציב הביטחון ב-2.79 מיליארד שקל לאחר שלוועדה הוסבר כי הכספים יקוצצו מרזרבות בתקציבים של המשרדים השונים, ובהם החברתיים כמו משרד הבריאות (133 מיליון שקל), תקציבי הרווחה (150 מיליון שקל), החינוך (13 מיליון שקל), שירותי הכבאות ועוד.

יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומינסקי (הבית היהודי), אמר כי אינו מוכן לאשר העברה נוספת לביטחון על חשבון משרדים חברתיים מבלי לקבל פירוט מלא, ברור ושקוף כיצד יקבלו בחזרה את התקציבים שיקוצצו בעקבות התוספת לביטחון.

סלומינסקי אמר כי "יש עודפי תקציב עקב עודפי גבייה ולא ראוי לפגוע בתקציבי הרווחה, החינוך והבריאות ותקציבים חברתיים נוספים על מנת לממן את התוספ לביטחון". סלומינסקי דרש מנציגי האוצר לחזור לוועדה עם פירוט כיצד יוחזרו הכספים שיקוצצו כעת למשרדים החברתיים. אנשי האוצר הודיעו כי הכספים יוחזרו מעודפים בתקציב הביטוח הלאומי וסלומינסקי דרש שהכסף יועבר ישירות מהביטוח הלאומי ולא מהתקציבים החברתיים.

גנץ ויעלון בתרגיל של צה"ל ביוני האחרוןצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) אמרה כי "כששאלתי את נציג האוצר על תוספת של 2.7 מיליארד שקל למערכת הביטחון שתגיע מקיצוצים גדולים בתקציב נעניתי שהם הולכים להחזיר את הכסף אל המשרדים השונים מעודפי תקציבים של הביטוח הלאומי, משרדי הבריאות ועוד. מתברר כי כל מי שלא אושרה לו קצבה השנה בעצם תרם את הכסף למערכת הביטחון. עצרנו את ההעברה הזו בוועדה לפחות עד שיגיעו תשובות טובות מהאוצר על הבקשה התקציבית המוזרה הזו.

מפירוט הפנייה התקציבית ששלח הממונה על התקציבים באוצר, אמיר לוי, לוועדת הכספים עולה כי מערכת הביטחון תקבל 40 מיליון שקל נוספים בהתאם לסיכום בין משרדי האוצר והביטחון (מעבר ל-2.75 מיליארד שקל שעליהם סוכם בקבינט הבטחוני) - כך שהתוספת תגיע ל-2.79 מיליארד שקל. לוי ציין כי הפירוט ינתן לוועדה המשותפת לתקציב הביטחון.

סתיו שפירצילום: אמיל סלמן

בפניית האוצר לוועדת הכספים הוסבר כי בעקבות התוספת לביטחון יקוצצו ברזרבה שנועדה להתאמת יעד הפעילות של משרדי הממשלה כמו: משרד הבריאות (133 מיליון שקל מסעיף השלמת עלות סל שירותי הבריאות); משכן הנשיא (1 מיליון שקל); משרד רה"מ (62 מיליון שקל המורכבים מקיצוץ של 7 מיליון שקל בתקציב המשרד לפיתוח הנגב והגליל ו-55 מליון שקל מהרזרבה לעמידה במגבלה הפיסקלית; משרד האוצר (35 מיליון שקל מהרזרבה במשרד); משרד הפנים (9.4 מיליון שקל, מזה 5.7 מיליון שקל מהרזרבה); משרד לביטחון פנים (82 מיליון שקל, מזה 15.7 מיליון שקל מהרזרבה במשרד); 43 מיליון שקל מהרזרבה במשטרה ו-20 מיליון שקלים מהרזרבה בתקציב שירות בתי הסוהר; משרד המשפטים (42 מיליון שקל מהרזרבה; משרד החוץ (29 מיליון שקל מהרזרבה); המשרד להגנת הסביבה (8.6 מיליון שקל מהרזרבה); משרד השיכון (54.5 מיליון שקל); משרד הכלכלה (41 מיליון שקל), משרד התיירות (8 מיליון שקל); משרד התקשורת (חצי מיליון שקל); משרד התחבורה (8.8 מיליון שקל) ועוד.

בתוך כך שיגר משרד האוצר בקשה להגדלה נוספת של תקציב הביטחון בסכום של 50 מיליון שקל. הממונה על התקציבים באוצר הסביר כי הכסף יועבר מהרזרבה הכללית.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ