ועדת הכספים תדון בפיטורים בטבע: "החברה מחוייבת לערבות הדדית"

חברי הכנסת ידונו ביום רביעי הקרוב בהשלכות של פיטורי 800 עובדי טבע על המשק הישראלי ■ יו"ר הוועדה סלומיאנסקי: "מאחורי כל עובד יש משפחה"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה

ההחלטה של טבע לפטר 800 עובדים בישראל תביא לכינוס מיוחד של ועדת הכספים של הכנסת.  יו"ר הוועדה ח"כ ניסן סלומיאנסקי (הבית היהודי) הודיע כי הוועדה תתכנס ביום רביעי הקרוב ותדון בהשלכות המהלך על המשק הישראלי.

"שמעתי בהפתעה כי חברת התרופות עומדת לפטר כ-800 עובדים", אמר סלומיאנסקי. "מאחורי כל עובד עומדת משפחה שלמה ומשמעות המהלך הינה אלפי אנשים נוספים המצטרפים למעגל האבטלה".

לדבריו, "חברת טבע קיבלה במהלך השנים האחרונות הטבות מס מפליגות אשר מחייבות אותה בערבות הדדית לעובדיה אזרחי המדינה. אי לכך אקיים ביום רביעי הקרוב דיון מיוחד בשיתוף כל הגורמים הנוגעים בדבר".

ההחלטה של טבע עוררה גל של תגובות זועמות. הכעס נובע בין השאר מכך שבשנים האחרונות קיבלה החברה הטבות מס בסך של יותר מ-11 מיליארד שקל, בין השאר במסגרת חוק עידוד השקעות הון.

מפעל טבע בהר חוצביםצילום: טס שפלן / ג'יני

ירון זליכה, ראש החוג לחשבונאות בקריה האקדמית אונו ולשעבר החשב הכללי במשרד האוצר, אמר כי הפיטורים המתוכננים בטבע הם עוד הוכחה לחוסר התבונה של חוק עידוד השקעות הון. “לא הייתי זקוק להחלטה של טבע כדי לחזור ולומר את מה שאני ואחרים אומרים כבר שנים - ההטבות הללו אינן כדאיות למשק”, אמר.

זליכה מונה כמה סיבות לכך. הראשונה היא שעלות יצירת מקום עבודה אחד בעסק גדול עולה למדינה בין 500 מיליון דולר למיליארד דולר, לעומת 50-30 אלף דולר בעסקים קטנים ובינוניים. “ההטבות ממומנות בעיקר מכספי מע”מ וממסים עקיפים אחרים, שנגבים בעיקר מעסקים קטנים ומונעים מהם לייצר מקומות עבודה חדשים. במלים אחרות, אנו גובים מיליארדים מעסקים קטנים ומפסידים בהם עשרות אלפי מקומות עבודה כדי לייצר אלפי מקומות עבודה בחברות הגדולות. קשה לחשוב על טמטום גדול מזה”.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker