אחרי שחתך את מחירי הסלולר: כחלון יוזם כניסת מתחרים לענף הבנקאות

שר התקשורת לשעבר לא עוצר ■ לאחר שהכניס מתחרים לענף הסלולר, הוא פונה לאתגר הבא: תחרות במערכת הבנקאית ■ האמצעים: הקמת בנק אינטרנטי ושימוש בדואר כפלטפורמה לכניסת מתחרים חדשים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

שר התקשורת לשעבר משה כחלון, שהוביל את הרפורמה בשוק הסלולר, לא מתכוון לעצור. כחלון, שמכהן כיום כיו"ר המרכז לרפורמה ומנהיגות במכללה האקדמית נתניה, יציג בפתח מושב החורף של הכנסת הצעת חוק להנהגת תחרות במערכת הבנקאית בישראל. ההצעה תכלול הקמת בנקים נוספים ובנק אינטרנטי, ושימוש בדואר כפלטפורמה לכניסת מתחרים חדשים ולשחקנים קיימים.

כחלון עשוי להציע לממשלה להגיש מטעמה את הצעת החוק או ינסה לקדמה במסגרת חקיקה פרטית כבר במושב החורף הקרוב, באמצע חודש אוקטובר.

כחלון שימש בשנת 2006, בזמן שכיהן כיו"ר ועדת הכלכלה של הכנסת, יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית שעסקה בעמלות הבנקים. נראה כי כחלון, שהביא לכניסת מתחרים חדשים לשוק הסלולר, לא חושש מההתנגדות שתגרור הצעתו. היום הוא סירב להתייחס לנושא.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

משה כחלוןצילום: ניר כפרי

באחרונה אמר שיש לקדם תחרות במערכת הבנקאית בדומה לתחרות שהונהגה בשוק הסלולר. הוא הוסיף כי כמו בשוק הסלולר, גם בענף הבנקאות אין למשקי הבית כוח מיקוח, והם נאלצים לשלם סכומי כסף גבוהים על עמלות וריביות.

על פי ההצעה החדשה, יוקם בנק אינטרנטי עם עלויות נמוכות לצרכנים. כחלון מעריך כי הקמת הבנק החדש, בדומה לחברות הסלולר החדשות "גולן טלקום" ו"הוט-מובייל", תגרום להגברת התחרות במערכת הבנקאית, אף אם נתח השוק שלו לא יהיה גבוה במיוחד. בנוסף לזה תעודד המדינה בנקאות קואופרטיבית. "הבנקים הקואופרטיבים הם זולים יותר ו'שפויים' יותר אך הם אינם מסתפקים במתן שירותים בנקאיים מוזלים לחברים", נכתב בטיוטה להצעת החוק. "האידיאולוגיה החברתית החזקה שלהם מובילה אותם לעסוק בפעילויות נוספות כמו קידום חינוך פיננסי בקבילה, ולא אחת הם מעורבים בפרויקטים בעלי חשיבות חברתית וציבורית".

בנוסף לזה, המדינה תעודד את התחרות בענף על ידי הפחתת חסם ההון העצמי להקמת בנקים חדשים. על פי ההצעה החדשה, הבנקים ידרשו להון עצמי של 100 מיליון שקל לעומת הדרישה כיום שעומדת על 100 מיליון דולר. במטרה להגדיל את היציבות של הבנקים האינטרנטיים והקואופרטיביים, הלימות הון ליבה לבנקים חדשים אלו תיקבע על 15% לתקופה של 3 שלוש שנים, שבסיומן ידרשו בנקים אלה להלימות הון כמקובל מהבנקים הקיימים כיום - 9%.

"לא הוקם כאן בנק 60 שנה"

"בפני החברה הישראלית עומדות מספר בעיות קשות ומעיקות הגורמות ליוקר המחיה הגבוה ולפגיעה באיכות החים שלנו בארץ ובהן בעיות הדיור, הבנקאות, המיסוי ומחסומים ביורוקרטים ואחרים", כתב כחלון. "קיומה של ריכוזיות בסקטור הפרטי וגם בממשלתי גובה מאיתנו תשלום גבוה ומיותר. היעדר התחרות בתחומים רבים מאפשר למעטים להתעשר על חשבון רוב האזרחים".

כחלון הוסיף כי "גם המדינה תורמת לכך בכך שהיא עצמה מקור לריכוזיות בתחומים חשובים ובעיקר בכך שהיא מציבה חסמים ביורוקרטים שמקשים על התפתחות המשק, התחרות ועל חיי כולנו ומייקרות את עלות החיים בארץ ללא כל הצדקה עניינית".

לדברי כחלון, "הרפורמה המיידית בתחום הבנקאות ניתנת ליישום מהיר כשלב ראשון ברפורמה הכוללת הדרושה בתחום חשוב ומרכז זה למשק, לעסקים קטנים והבינוניים, ובעיקר למשקי הבית. התוכנית המוצעת תקדם את התחרות בתחום, ראשונה מאז הקמת המדינה ותביא תועלת כלכלית משמעותית לכולנו".

במסמך מציע שר התקשורת לשעבר להתמודד עם המצב שתי דרכים עיקריות. הראשונה, באמצעים רגולטורים מרסני שוק שיפקחו על מחירים. הדרך השנייה היא באמצעות הגברת התחרות בשילוב רגולציה מקדמת תחרות. "למרות היקף התעשייה המשמעותי לענף הבנקים ולמרות שאין חוק האוסר על הקמת בנקים חדשים", מציין כחלון, "במדינת ישראל לא קם אף בנק חדש למעלה מ-60 שנה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker