מוטי בסוק

"העלאות הדירוג האחרונות של מדינת ישראל, בשנים 2007 ו-2011, היו בניגוד למגמת הורדת הדירוגים של מדינות באותן השנים, ושיקפו את קפיצת המדרגה האבסולוטית והיחסית של האיתנות הפיננסית של ישראל. זאת, כתוצאה מ-3 מגמות עיקריות: צמיחה כלכלית גבוהה, עודף במאזן התשלומים והפחתת החוב הלאומי", כך אמר היום ד"ר אליוט חן-טוב, האנליסט הראשי של הצוות המדרג את מדינת ישראל ב-S&P, במפגש "מעלות על הבוקר" לקהילת שוק ההון.

לדברי חן-טוב, "שמירה על דירוג מדינת ישראל תדרוש טיפול במספר סוגיות: החולשות שעדיין קיימות במבנה הממשל, במצב הגיאופוליטי-בטחוני, במאזן התקציבי וברמת החוב הלאומי. חשוב להבין כי ההצלחה נושאת עמה סיכונים ואתגרים חדשים, לרבות בועה במחירי הנכסים, הזרמות הון חיצוניות ותיסוף בערך המטבע המקומי. כל אלה יכולים לפגוע ביציבות ולהגביל את הגמישות המוניטארית של מדינת ישראל".

יובל טורבטי, מנהל תחום דירוגי חברות ב-S&P מעלות, התייחס לקשר בין דירוג המדינה ודירוג חברות. לדבריו, "בניגוד לדעה הרווחת, דירוג חברה יכול להיות גבוה יותר מדירוג מדינת מושבה. יש כיום 137 חברות ב-22 מדינות, העומדות בקריטריונים המאפשרים זאת, ולהן דירוגי אשראי העולים על דירוגי האשראי של מדינות מושבן. בין חברות אלה ניתן לציין את קנון (יפן), תאגיד טאטא (הודו), מיקרוסופט (ארה"ב) ואחרות.

"עם זאת, בישראל תופעה זו אינה מתקיימת בשל העובדה שאין חברות ישראליות כיום שמעמדן העסקי והפיננסי מצדיק, מלכתחילה, דירוג אשראי הגבוה מזה של המדינה. לפיכך, דירוג האשראי הנוכחי של מדינת ישראל, שהינו יחסית גבוה בהשוואה גלובלית, לא מהווה מגבלה בפועל על דירוגי האשראי של החברות הישראליות, בין אם זה בסולם הדירוג הגלובאלי ובין אם בסולם הדירוג הישראלי".

S&P מעלות היא חברה בבעלות מלאה של חברת הדירוג הגלובאלית S&P .

בניין בנק ישראלצילום: תומר אפלבאום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker