"ביבי לא מנהל את העסק" |

אנשי העסקים מאחורי חוק המשילות

בכירים במשק החברים ב"פורום לייצוב הממשל" שלחו מכתב תמיכה לחברי הכנסת המקדמים 
את חוק המשילות

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית

יוזמיו של חוק המשילות, חברי הכנסת רונן הופמן ‏(יש עתיד‏) ודוד רותם ‏(ישראל ביתנו‏), זכו בשבוע שעבר לחיזוק לפועלם. כמה ימים לאחר שאושר החוק בקריאה ראשונה בכנסת בשבוע שעבר, קיבל הופמן מכתב שעליו חתומים כמה מאנשי העסקים הידועים במשק: בעל השליטה בקבוצת אי.די.בי נוחי דנקנר, מנכ”ל סלקום לשעבר עמוס שפירא, מיכאל שטראוס, איתן רף יוצא בנק לאומי, יוסי רוזן, דן פרופר מאסם, גליה אלבין, אורי דורי, שלמה זוהר, אלון פנקס, ארז מלצר, דב לאוטמן, ענת לוין, הרצל חבס, מאיר ברק, אברהם ביגר, יהודית ברוניצקי ומנחם עינן.

כל אלה הם רק חלק מרשימה ארוכה החתומה על המכתב, שבו מבקשים חברי הגוף המתקרא “הפורום לייצוב הממשל”, המשתייך ל”מרכז להעצמת האזרח” לחזק את ידיו של הופמן. כפי שמצטייר מן המכתב, הפורום - המאגד אנשי עסקים בכירים עם ראשי רשויות, אקדמאים ואנשי תקשורת - רואה את עצמו כגורם מרכזי בשינוי החוק ואת הפוליטיקאים שהעבירו אותו שותפים ראויים. כפי שנכתב, “למעלה מעשור פועל הפורום נמרצות לקידום סוגיות אלה, ונראה כי כעת אכן נמצאו השותפים הראויים ביותר למהלך. על כל אלה ברצוננו להביע את הערכתנו הרבה”.

כתבות נוספות באתר TheMarker

מה קורה כשסינים מנסים לבנות חיקוי של פריז?

משולש הזהב: איפה תמצאו את הפיצה הטעימה ביותר?

עבור נציגי הקהילה העסקית המרגישים צורך להיות מעורבים, אך אינם מעוניינים ללכלך את ידיהם בתחומים רגישים כמו המדיניות החברתית של הממשלה, או המסלול המדיני שבו ישראל צריכה לצעוד, חוק המשילות הוא לכאורה פתרון מושלם: נושא חשוב ומהותי, שתמיכה במהלכים בו אינה כרוכה בהפיכת המאמינים בדרך אחרת לאויבים.

נוחי דנקנרצילום: אוליבייה פיטוסי
פרופ' עמוס שפיראצילום: רוני שיצר ג'יני

מנכ”ל המרכז להעצמת אזרח, יובל ליפקין, אומר כי “לאנשי העסקים אין אינטרס. דווקא חוסר יציבות הוא דבר שעשוי להיות טוב לאנשי עסקים בחלק מהמקרים”. עם זאת, המוסכמה הרווחת בקרב אנשי העסקים היא שיציבות פוליטית טובה לעסקים. המגזר העסקי באופן מסורתי מקדש את הסדר הקיים, וההסטוריה מראה כי דווקא במפלגות קטנות עם סדר יום מהפכני טמונה הסכנה עבור אלה הנהנים מהסדר הכלכלי הנוכחי.

באתר הפורום, הדבר מוגדר במלים פשוטות: “ממשל יציב, חזק ובעל יכולת תכנון וביצוע לטווח ארוך יהיה מסוגל לקבל את ההחלטות הנכונות ויאפשר שגשוג כלכלי וביטחון אישי. חוסר היציבות גורר מטבעו חוסר עקביות ביישום מדיניות ממשלתית, מטלטל את המשק בהתאם לעמדות השרים המתחלפים ומרתיע גורמים בסקטור הפרטי מקבלת החלטות לגבי השקעות ארוכות טווח”.

"הצעות האי־אמון כיום לא רציניות"

הפורום לייצוב הממשל הוא גוף המשתייך ל”מרכז הישראלי להעצמת האזרח”, שהקים איש העסקים יצחק נזריאן - מיליארדר יהודי בשנות ה–80 לחייו, שעשה את הונו בארה”ב. כמו ישראלים רבים שעזבו את המדינה והצליחו בעסקים מחוץ לישראל, נזריאן שואף לשפר את מראה פניה של החברה הישראלית - למרות המרחק שלו ממנה.

יהודית דיתה ברוניצקי, זכתה בפרס ישראל לתעשייהצילום: עופר וקנין
גליה אלבין צילום: מוטי קמחי

“הפורום הוקם ב–2008 ושם לו למטרה לחזק את המשילות בישראל”, אמר אתמול יו”ר הפורום, שרגא ברוש, המשמש נשיא התאחדות התעשיינים. לדבריו, “הנתון של 30 ממשלות שהתחלפו ב–60 שנה מאז קמה המדינה אומר הכל. בתחום העסקי, יציבות היא הרי ה־א’־ב’ שנחוץ בשביל לפתח עסקים. למשל, רק ב–2011 שינו את החוק לעידוד השקעות הון והשנה כבר שינו אותו פעם נוספת. ההתנהלות הזו היא בעיה. כשמישהו רוצה להשקיע במקום מסוים, הוא רוצה לדעת שיש בו מדיניות יציבה”.

“העלאת אחוז החסימה בבחירות לכנסת מפחיתה את מספר המפלגות ותפחית את מספר ההצעות להפלת הממשלה. הרי הצעות אי־אמון שמוגשות כיום הן לא רציניות. אנחנו לא רוצים שכל שניים וחצי חברי כנסת יוכלו לסחוט את ביבי כמו שקורה עכשיו. שאל את עצמך עכשיו אם ביבי מנהל את העסק - ותבין מיד שהוא לא. אי אפשר שראש הממשלה יהיה כל היום בלחצים ופחדים. איך אפשר לנהל חברה עסקית ככה? איך אפשר לנהל ככה מדינה?”, אומר ברוש.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker