האוצר ביטל גזירות ב-3.8 מיליארד שקל - ויחתוך 2 מיליארד שקל מתקציביהם של כל משרדי הממשלה

בין השינויים: קיצוץ של מיליארד שקל בתוספות התקציב של משרדי החינוך והתחבורה ■ ביטול העלאת מס ההכנסה ב-1.5% על כלל המשתכרים ■ ביטול מס משפרי הדיור והטלת דמי ביטוח לאומי ומס בריאות על עקרות בית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

משרד האוצר חוזר בו מכמה מגזירות התקציב ומבצע שינויים בעלות של 3.5 מיליארד שקל. לפי הסכמות שהגיעו אליהם שר האוצר, יו"ר ועדת הכספים ויו"ר סיעת יש עתיד ח"כ עופר שלח, יבוצע קיצוץ רוחבי של מיליארד שקל בתקציביהם של כל משרדי הממשלה, התוספת לתקציב החינוך תקוצץ בחצי מיליארד שקל, גם התוספת לתקציב התחבורה תקוצץ בחצי מיליארד שקל, יוקפא עדכון מדרגות המס שתוכנן לינואר 2014 יחולו שינויים בהעלאת מס הכנסה על יחידים ב-2014 ויועברו דיבידנדים בחצי מיליארד שקל מחברות ממשלתיות.

בהתאם לסיכומים החדשים, בוטלה העלאת מס ההכנסה בשיעור של 1.5% על כלל המשתכרים. במקום זאת, הוחלט להעלות ב-1% את מס ההכנסה על מי שמשתכר עד 14 אלף שקל בחודש. מס ההכנסה יועלה ב-1.5% למי שמשתכר 22-14 אלף שקל בחודש וב-2% למשתכרים יותר מ-22 אלף שקל ברוטו בחודש. לפי חישובי האוצר, גבר שמרוויח 12 אלף שקל בחודש ואשתו 10,000 שקל בחודש, ולשניהם ילדים בין הגילאים 8-3 המס לעומת ההצעה המקורית (1.5%) יירד ב-815 שקל בשנה. משמעות ההחלטה היא תוספת של מיליארד שקל לקופת התקציב.

כתבות נוספות באתר TheMarker

ערבים זה לזה? הלכידות החברתית בישראל - מהנמוכות בעולם

"הפצצה איראנית במרכז תחסל את ההיי-טק"

ניסן סלומינסקי ויאיר לפידצילום: מיכל פתאל

בנושא מיסוי הנדל"ן, הוחלט לבטל את המס בשיעור של 3.5% על משפרי דיור. משמעות ההחלטה היא חוסר של 1.5 מיליארד שקל בשנה לקופת המדינה. עוד נקבע כי מס הרכישה על קרקעות יועלה מ-5% ל-6% לשנה. עם זאת, מי שיבנה בתוך 3 שנים על הקרקע דירות למגורים, יקבל בחזרה את תוספת המס של 1%.

בנוסף, בוטלה הכוונה לגבות דמי ביטוח לאומי ומס בריאות מעקרות בית. המשמעות היא חוסר של 700 מיליון שקל לתקציב המדינה.

בעניין קצבאות הילדים - בוטלה ההצעה המקורית לקצץ את כל קצבאות הילדים ל-140 שקל בחודש. במקום זאת, הוחלט שלא תפגע קצבאת ילדים לילדים שנולדו עד יוני 2003. קצבת ילדים של מי שנולד אחרי יוני 2003 תהיה 140 שקל בחודש.המשמעות היא חוסר של  180 מיליון שקל לתקציב המדינה.

בנושא מס החברות, נקבע כי במפעלים בפריפריה הוא יועלה ל-9% במקום 10% כפי שהוחלט במקור. מס החברות במרכז הארץ יעמוד על 16% במקום 15% כפי שתוכנן.

בגזרת הסטודנטים, הוסכם כי סטודנטים שסיימו תואר ראשון יקבלו נקודת זיכוי במס למשך שנה וסטודנטים שסיימו תואר שני יקבלו חצי נקודת זיכוי למשך שנה. הם יוכלו לבחור אם לקבל את נקודת הזיכוי בשנה הראשונה או השנייה לסיום הלימודיהם. המדובר בהוראת שעה עד לסוף שנת 2014. ההחלטה התקבלה לאחר שח"כ בועז טופורובסקי (יש עתיד) סיכם על כך עם שר האוצר יאיר לפיד. טופורובסקי אמר בעקבות ההחלטה: "קיימתי שעות של דיונים עם רשות המסים ואגף התקציבים ואני שמח שלפיד הסכים לפשרה הוגנת שממשיכה להקל על אקדמאים צעירים עם כניסתם לשוק העבודה". משמעות החלטה - חוסר של 70 מיליון שקל לקופת המדינה.

בתוך כך, ועדת העבודה, הרווחה והבריאות פיצלה הבוקר מחוק ההסדרים את סעיפי המיסוי הפנסיוני, תשלום ביטוח לאומי לעקרות בית והסעיף הקובע כי גמלת סיעוד לקשישים אשר נעזרים בעובד זר תינתן בכסף ולא בשעות סיעוד דרך חברות סיעוד. המשמעות היא כי סעיפים אלה לא ייכללו בחוק ההסדרים אלא יהפכו להצעות חוק רגילות בפני עצמן, יתקיימו עליהם דיונים מלאים בוועדה, דבר שעשוי לארוך חודשים ארוכים ויתכן שאף יוביל לביטולם. 

לדברי יו"ר הוועדה, ח"כ חיים כץ, החוק הפנסיוני עלול לפגוע בחיסכון ארוך הטווח של האזרחים: "אישור החוק היה גובל בחוסר אחריות ובפגיעה בחיסכון הפנסיוני של אזרחי ישראל. קיימתי מספר דיונים עם ראשי האוצר ובהסכמה עם שר האוצר החלטתי כי אין מקום לאישור החוק במסגרת חוק ההסדרים". משמעות אי צמצום הטבות המס הפנסיוני היא חוסר של 1.2 מיליארד שקל לקופת המדינה.

לגבי גמלת הסיעוד, אמר כץ כי "מדובר בגורלם של 150 אלף קשישים, שהחוק ישפיע עליהם באופן מיידי. עלינו לנקות את כל האינטרסים הזרים ולראות את טובת הקשיש ולכן אין מנוס מפיצול החוק. לגבי עקרות הבית, על פי בדיקה של היתכנות כלכלית שערכתי עם הגורמים המקצועיים החוק חייב לעבור שינויים מהותיים".

עופר שלח בוועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

חברי ועדת העבודה, הרווחה והבריאות, חברי הכנסת אילן גילאון, רינה פרנקל, עדי קול, יעקב מרגי, שולי מועלם-רפאלי, מיכל בירן ומיקי רוזנטל אישרו פה אחד את הצעתו של כץ. בוועדה הבהירו כי הכוונה אינה בהכרח לגרום לביטול הסעיפים אלא לקיים דיון מקצועי ומעמיק בכל אחד מהסעיפים ולהגיע להחלטות הטובות ביותר עבור הציבור.

שינוי נוסף שעליו הוחלט במשרד האוצר הוא ביטול מיצוי כושר השתכרות כתנאי לקבלת ארנונה. העלות לקופת המדינה - 120 מיליון שקל.

ההצבעות בוועדת הכספים - משעות הצהריים

היום בצהריים תחל ועדת הכספים בהצבעות מרתוניות שימשכו עד לשעות הלילה המאוחרות בחוק ההסדרים ובתקציב. מליאת הכנסת צפויה להתחיל ביום ג' הקרוב ולהסתיים עד לסוף השבוע הבא. מפלגת העבודה הגישה 1,400 הסתייגויות לתקציב.

יו"ר סיעת יש עתיד, ח"כ שלח אמר היום כי "ההסכמים שאליהם הגענו משפרים את תקציב המדינה. הצעדים שהוסכמו מקלים את הנטל על השכבות החלשות ומעמד הביניים תוך שמירה על מסגרת התקציב ופותחים פתח לצמיחה בשנים הבאות".

"הסכמים אלו הושגו בצורה של משא ומתן שקט ודיסקרטי בהובלתי יחד עם יו"ר ועדת הכספים סלומינסקי תוך התייעצות ותמיכה של כל חברי הקואליציה בוועדה בכספים לצד פתיחות ורצון טוב של שר האוצר וכל צוות משרדו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker