שטייניץ: "הלחצים הכבדים ביותר בתחום רווחי הגז - מהבית הלבן"

"המטרה המרכזית שלנו בהקמת הקרן היא מניעת אפשרות שבישראל תתפתח 'המחלה ההולנדית' - לשם כך חייבים להגיע לאיזון בין היבוא ליצוא: ■ מרגלית: "אסור לתת לדמגוגיה הבכיינית הקבועה של המערכת הבטחונית לבלבל אותנו. השאלה הגדולה היא מי ינהל את הכסף ואיך?"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

"בהיותי שר אוצר, ניהלתי מאבקים קשים מול קבוצות לחץ ואינטרסים עם לובי חזק אבל המאבק הקשה ביותר היה בתחום רווחי הגז כאשר הלחצים הקשים ביותר במקרה זה הגיעו דווקא מהבית הלבן. חשבתי שאני הולך להפסיד", הודה הבוקר שר האוצר לשעבר, ד"ר יובל שטייניץ, הודה הבוקר בוועדת המדע, שדנה בחוק להקמת קרן לניצול תמלוגי הגז.

עוד הוסיף שטייניץ כי "המטרה המרכזית שלנו בהקמת הקרן היא מניעת אפשרות שבישראל תתפתח 'המחלה ההולנדית'. לשם כך חייבים להגיע לאיזון בין היבוא ליצוא. בכסף שנזכה לקבל מרווחי הגז ומהקרן, נכון לעשות שימוש בעיקר לטובת חינוך, כלכלה, רווחה או לצורך התמודדות עם משבר גדול ובלתי צפוי. מכאן ההיגיון כי רווחי הקרן יפנו לטובת הדורות הבאים. בשלב הנוכחי לא נקבע, וגם לא נכון לקבוע, מה תהיה מדיניות ההשקעה של הקרן בחו"ל".

פרופ' איתן שישינסקי, שעמד בראש הוועדה לבחינת מדיניות המיסוי על תגליות גז ובראש ועדת ששיסנקי, ציין כי הוא שמח שישראל אימצה את המודל הנורווגי - שם גם חלקים מרווחי הקרן מועברים לקרנות הפנסיה. שישנסקי הוסיף, כי כבר עכשיו השוק מפנים את הצפי להכנסות הקרן, ובהתאם לכך מבקש לשמור על ערך המטבע.

ח"כ אראל מרגלית (העבודה) טען כי: "אסור שמערכת הביטחון תשים את ידה על שקל אחד מרווחי הקרן, משום שהקרן הזו תהיה אחד הכלים הבינלאומיים המרכזיים שלנו".

יובל שטייניץצילום: אמיל סלמן

מרגלית הוסיף כי "אסור לתת לדמגוגיה הבכיינית הקבועה של המערכת הבטחונית לבלבל אותנו. השאלה הגדולה היא מי ינהל את הכסף ואיך? בעולם, הכספים האלו היוו תמריץ לצמיחה למערכת חינוך טובה יותר ולפיתוח תשתיות". מרגלית ניהל בעבר דרך קרן J.V.P שהקים בירושלים בכספים דומים של 9 מדינות בעולם.

לפי החוק, הממשלה תוכל להשתמש בכספי הקרן רק ברוב של 65 ח"כים בכנסת. מייסד הפורום לפעולה אזרחית, הח"כ לשעבר הרב מיכאל מלכיאור, טען בדיון כי "בכדי למנוע אפשרות שהממשלה תבקש להשתמש בכספי הקרן לניהול משבר נקודתי, החוק חייב להגדיר שהשימוש בכסף יהיה אך ורק לטיפול 'אירוע בן דורי'".

ח"כ מאיר שיטרית (התנועה) טען, בניגוד לרוב חברי הכנסת שהשתתפו עד כה בדיוני החקיקה בנושא, כי "עם כל הכבוד לדורות הבאים, יש לנו בעיה תקציבית עם הדור הנוכחי שצריך לעזור לו ולא להזניח אותו. חלק לא מבוטל מהדור הזה חי בעוני עם רמת חינוך נמוכה ולכן את לא נכון שהחוק לא יאפשר לעשות שימוש בכספי הקרן כבר עכשיו, גם לצורך כיסוי הגרעון התקציבי".

יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר כי "השפעתה של הצעת החוק הזו תיבחן לאורך שנים" ועל כן אינו ממהר להחליט בנושא. "חשוב שנתעמק ונשמע את כל הגורמים הרלוונטיים. אני מעריך שלא נסיים את תהליך החקיקה במושב הנוכחי", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker