העליון ישקול הוצאת צו על תנאי ליישום חוק הדיור הציבורי

ח"כ גילאון הביע תחושת חמיצות מההחלטה, "לאחר 15 שנה שהחוק מוקפא והממשלה מסרבת לקיים חוק שנכנס לתוקף ב-1 בינואר, ניתנת אורכה נוספת עד ה-15 באוגוסט ליישום חוק הדיור הציבורי"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ביהמ"ש העליון ישקול הוצאת צו על תנאי ליישום חוק הדיור הציבורי לאחר ה-15 באוגוסט 2013, אז תגיש המדינה לבקשתו הודעה מעדכנת בדבר מימושו של החוק.

כך עולה מהחלטת ביהמ"ש העליון שהתקבלה היום על עתירת ח"כ אילן גילאון יו"ר סיעת מרצ ומחוקק חוק הדיור הציבורי השר וח"כ לשעבר רן כהן, לבג"ץ בתביעה ליישום חוק הדיור הציבורי. ח"כ גילאון הביע תחושת חמיצות מהחלטת ביהמ"ש העליון להעניק אורכה נוספת למדינה ליישום חוק הדיור הציבורי.

בהחלטת הרכב השופטים בראשות השופטת מרים נאור, ביקש ביהמ"ש העליון מהמדינה לעדכן על יישום חוק הדיור הציבורי עד ל-15 באוגוסט 2013. זאת, בכפוף לעמדת המדינה כי יחלו ביישום החוק ב-1 באוגוסט עם שינוי החוק וקביעת התקנות הדרושות.

הממשלה מבקשת לתקן שלושה סעיפים בחוק הדיור הציבורי כך שכספי הקרן לדיור ציבורי ישמשו להגדלת המלאי של הדירות הציבוריות, לשיפוץ דירות דיור ציבורי ולסיוע בשכר דירה, וכן תבוטל החובה להקצות כספים ייעודיים בספר התקציב לשיכון ולדיור, אשר לא יפחתו מהסכומים שהוקצבו בשנת 1998.

ביהמ"ש הוסיף כי "אין בהחלטתנו זו כדי להכשיר בדיעבד את אי-הפעלת החוק עד כה".
במהלך הדיון שאלה ראש ההרכב, השופטת נאור, את נציגת המדינה: "החוק בתוקף. אתם אומרים שעד לא נשנה אותו - לא נפעיל אותו, הכיצד?". עוד הוסיפה השופטת נאור "מתי הוקמה הממשלה? משפטית זה קשה".

ח"כ גילאון הגיב ואמר כי "אני מרגיש תחושת חמיצות מההחלטה. לאחר 15 שנה שהחוק מוקפא והממשלה מסרבת לקיים חוק שנכנס לתוקף ב-1 בינואר, ניתנת אורכה נוספת עד ה-15 באוגוסט ליישום חוק הדיור הציבורי.

גילאון הוסיף כי "אנחנו תובעים לממש את החוק על שני חלקיו: מכירת הדירות לדיירים והעברת ההכנסות לחידוש ולהרחבת מלאי הדיור. העברת מרבית הכספים לסיוע בשכר דירה, כפי שמתכנן משרד השיכון, יוביל בעתיד הנראה לעין למיטוט הדיור הציבורי".
יצויין שצעירי מרצ, ביחד עם ח"כ לשעבר מוסי רז וחברת מועצת העיר לורה ורטון, מבצעים  משמרת מחאה מול ביהמ"ש העליון.

באי כח מרצ עורכי הדין איל רוזובסקי וסיוון רמות מסרו בתגובה: "בית המשפט נתן למדינה הזדמנות לקיים את החוק תוך שהוא מבהיר כי אין בכך כדי להכשיר בדיעבד את אי הפעלת החוק עד כה. מדובר במסר חשוב וחד משמעי המורה לממשלה לקיים את החוק".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker