"דנקנר מאבד שליטה כי איפשרו לו להמר בכספי ציבור"

יחימוביץ': הגופים המוסדיים צריכים להסתכל על מקרה אי.די.בי כנקודת המפנה המשמעותית ביותר של שוק ההון בשנים האחרונות ■ ח"כ עיסאוי פריג׳: התיקון שאני מבקש להכניס לחוק החברות יאפשר לבית המשפט לכפות על חברה כניסה להסדר חוב

יו"ר האופוזיציה ח"כ שלי יחימוביץ' (עבודה) הגיבה למתרחש באי.די.בי אחזקות ואמרה כי "דנקנר מאבד את שליטתו באי.די.בי לא רק בשל ניהול כושל, אלא משום שהרגולטורים איפשרו לו להמר בכספי ציבור עם עסקות בעלי עניין מפוקפקות דוגמת גנדן, התירו לו לבצע השקעות מסוכנות בלאס וגאס וקרדיט סוויס והעלימו עין כשחלב אינסוף דיווידנדים. הגופים המוסדיים צריכים להסתכל על מקרה אי.די.בי כנקודת המפנה המשמעותית ביותר של שוק ההון הישראלי בשנים האחרונות, ולהשקיע את כספי החוסכים והפנסיונרים ביצרני ערך ממשיים, ולא במהמרים".

ח"כ עיסאוי פריג׳ (מרצ) בירך "על המהלך האמיץ של מחזיקי האג"ח של אי.די.בי. חשוב שבעלי שליטה יידעו שיש השלכות לאי עמידה בחובותיהם. לפני ההתפתחות האחרונה הגשתי הצעה שבאה להקל על מחזיקי האגח של אי.די.בי, ומחזיקי אג"ח של כל חברה שנמצאת בדרכה לחדלות פירעון".

פריג' הגיש לפני כשבועיים, בתמיכה של ח"כים ממרצ ומסיעות נוספות, הצעת חוק שמבקשת לפתור את המצב המשפטי הקשה שבו היו מצויים מחזיקי האג"ח של אידיבי פיתוח, ושאילץ אותם לחבור למחזיקי האג"ח של אחזקות.

יחימוביץ'צילום: אמיל סלמן

"התיקון שאני מבקש להכניס לחוק החברות יאפשר לבית המשפט להפעיל שיקול דעת רחב יותר, כך שיוכל לכפות על חברה כניסה להסדר חוב גם אם אין בדו"חותיה הכספיים הערת 'עסק חי'. תיקון כזה היה מאפשר היום לבית המשפט לעצור את המשך זליגת מיליוני השקלים מאי.די.בי פיתוח לכיסיהם התפוחים של המנהלים שכשלו בניהול הקבוצה, והיה משאיר יותר כסף להחזר חובותיה האדירים של אי.די.בי פיתוח".

עו"ד עמירם גיל, ראש הקליניקה לשוק ההון במרכז האקדמי למשפט ולעסקים: "מחזיקי האג"ח והמוסדיים עשו היסטוריה אבל מבחנו של ההסדר המתגבש יהיה בסירובם לתת פטור מתביעות לנוחי דנקנר ולמנהלי אי.די.בי שפעלו מטעמו. ככל שהנושים אמנם יתעקשו שלא לתת חסינות למי שאחראי לכשלונה של אי.די.בי, תהיה זו בשורה חשובה לציבור, שיוכל לתבוע מדנקנר ומאנשיו להחזיר לפחות חלק מהמיליונים שמשכו לאורך השנים באמצעות דיבידנדים ועסקאות בעלי עניין".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker