ח"כ סתיו שפיר בהצעת חוק חדשה: העלאת מס לחברות העשירות ל-35%

שפיר: על חברות שעיקר עסקיהן בישראל, כמו חברות הביטוח, הבנקים, וחברות התקשורת, לשלם שיעור מס הוגן יותר, וכך להקל את הגזירות על מעמד הביניים והעסקים הקטנים; אין חשש לעזיבת חברות לחו"ל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

ח"כ סתיו שפיר (עבודה) הניחה על שולחן הכנסת הצעת חוק חדשה, שמטרתה העלאת שיעור המס המוטל על חברות עשירות, שרווחיהן עולים על שלושה מליון שקל בשנה. לפי ההצעה, על חברות אלו יוטל מס בשיעור 35%, ולא 25% כפי שקיים כיום או 26.5% כפי שמתכנן האוצר.

המיסוי יוטל רק על חברות שמרבית רווחיהן הופקו ממכירת מוצרים או שירותים בישראל, כמו הבנקים, חברות הביטוח, המזון, התקשורת והדלק, יבואני הרכב וחברות המפיקות את רווחיהן ממשאבי טבע.

שפיר ציינה כי מס החברות הנהוג כיום במדינות מפותחות רבות בעולם גבוה מבישראל - בארצות הברית וביפן הוא עומד על כ-40%, בצרפת על 33% ובגרמניה על 30%, בהשוואה ל-25% בלבד בארץ.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

העשירים הגדולים באמת בישראל משלמים הכי פחות מס

סתיו שפירצילום: מיכל פתאל

"החוק לעידוד השקעות דבילי - להחליפו בהפחתת מס חברות"

לדבריה, "הטענה הקבועה נגד העלאת מס החברות היא החשש מבריחת תאגידים מישראל למדינות אחרות, שבהן שיעור המס נמוך יותר. החברות שיכללו בהצעת החוק מפיקות את רווחיהן בישראל, ולכן טענה זו אינה תקפה לגביהן. המס לא יחול על חברות כמו טבע, או אינטל, שמשקיעות במרכזי פיתוח וייצור בארץ, אך עלולות לעזוב למדינות אחרות באם יוטל עליהן שיעור מס גבוה יותר.

"הטלת מסים על החברות הגדולות שמפיקות את רווחיהן בישראל היא גם הוגנת יותר. מוצדק כי חברות עשירות אלו, שמרוויחות מהציבור הישראלי וממשאביו ישאו בחלק גדול יותר מהנטל ויתרמו למאמץ הלאומי לייצוב הכלכלה. הצעת החוק צפויה להגביר משמעותית את הכנסות המדינה ממסים, ובכך למתן את גזירות האוצר כלפי מעמד הביניים והשכבות החלשות", הדגישה שפיר.

שפיר ציינה כי "מונחת בפנינו הזדמנות לשנות את פני המשק. לצד העבודה בוועדת הכספים על חוק הריכוזיות שנועד לטפל בבעיית הפירמידות, יש לשנות את מיסוי החברות בישראל כך שיהיה הוגן ופרוגרסיבי יותר. כפי שמס ההכנסה על יחידים נקבע בהתאם לגובה ההכנסה, כך צריך לעשות גם במס החברות. זו הדרך הצודקת ביותר להקל על מעמד הביניים ולעודד צמיחה של עסקים קטנים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker