המבקר: אבדוק הוצאות נתניהו בחו"ל ושכירת המיטה במטוס

שפירא הודיע היום כי לאור פניות של חברי כנסת הוא החליט לפתוח בבדיקת נושא הוצאות אישי ציבור, שהמדינה משתתפת בהוצאותיהם השונות בארץ ובחו"ל ■ המבקר שוקל לבדוק גם את הוצאות הלשכה של נשיא המדינה

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע היום (ד') כי לאור פניות של חברי כנסת, ובהם ח"כ איתן כבל וחלקים מהציבור, הוא החליט לפתוח בבדיקת נושא הוצאות אישי ציבור, שהמדינה משתתפת בהוצאותיהם השונות בארץ ובחו"ל. זאת בהמשך לפרסומים אודות הוצאות בית ראש הממשלה והתקנת המיטה במטוס בעת הטיסה ללונדון. בשבוע הבא יקיים משרד המבקר דיון על היקף הבדיקה. "הנושאים הללו צריכים להגיע להסדרה שקופה וברורה כלפי הציבו", אמר מבקר המדינה.

כבטיסתו של נתניהו ללונדון באחרונה הותקנה מיטה במטוס בעלות של כחצי מיליון שקל. לשכת ראש הממשלה דרשה להוסיף לטיסה ללונדון בה המריאו ראש הממשלה ורעייתו מיטה שייקרה את העלות בכחצי מיליון שקל, כך פורסם היום בתוכנית "שישי" בערוץ 10.

לפי הפרסום, עם היוודע דבר מותה של ראש ממשלת בריטניה לשעבר, מרגרט תאצ'ר, הודיע ראש הממשלה שהחליט לטוס להלוויה עם רעייתו שרה. ממשרדו יצא מכרז לחברות התעופה הישראליות בבקשה לקבלת הצעה לחכירת מטוס ל-75 נוסעים, שייקח את בני הזוג נתניהו ללונדון ויחזיר אותם למחרת.

לשכת נתניהו ביקשה שבמטוס יהיו 22 מושבים של מחלקת עסקים, ולהוסיף תא מנוחה – כלומר: מיטה זוגית מוקפת ארבעה קירות ודלת לפרטיות מוחלטת. אבל העלות הגדולה של המיטה הזוגית נובעת מהעובדה שרק במטוסים הגדולים של אל על ניתן להרכיב בכלל מיטה כזו. אל על זכתה וקיבלה מהמדינה עבור ביצוע הטיסה של נתניהו ללונדון 427 אלף דולר שהם יותר ממיליון וחצי שקל. אם לשכת רה"מ היתה מוותרת על תא המנוחה - ארקיע וישראייר היו יכולות להתמודד במכרז. המחיר שלהן לטיסה קצרה יותר הוא 300 אלף שקל בלבד. ובחישוב פשוט תא המנוחה העלה את מחיר הטיסה בכמעט חצי מיליון שקל.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

בלעדי // נתניהו רוכש מרמי לוי מוצרים בכ-100 אלף ש' בשנה מקופת המדינה

שרה ובנימין נתניהו. נציגת אגף התקציבים הסבירה כי בתחילת השנה לא היה ידוע אילו נסיעות יבוצעוצילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

התנועה לאיכות השלטון: המדינה לא צריכה להשתתף בהוצאות ביתו הפרטי של נתניהו בירושלים

אמנם ברור מהודעה כי הפרסומים על הוצאות מעון ראש הממשלה שזינקו ב-4 השנים האחרונות בעשרות אחוזים ועלויות התקנת המיטה בנסיעתו של ראש הממשלה לגרמניה הם שהניעו את בדיקת המבקר, אך הוא בחר לציין כי החליט לפתוח בבדיקת הוצאות אישי ציבור ולא רק את ראש הממשלה. כך לא שוללים במשרד המבקר כי ייבדקו גם הוצאות לשכת נשיא המדינה.

בראיון ל"פגוש את העיתונות" ביום שבת השווה פרקליטם של בני הזוג נתניהו, ד"ר יוסי כהן, את ההוצאות של מעון ראש הממשלה להוצאות בית הנשיא וגם נתן כדוגמה את ההשקעה בביתו של ראש הממשלה לשעבר, אריאל שרון. כהן הגן על הוצאות המעון טען כי "החיים שלהם צנועים מאוד" וקרא לעיתונאי רזי ברקאי: "בוא איתי לבית ראש הממשלה, תראה את הצניעות, את החלודה, את הצבע המתקלף".

לביקורת הנוכחית על הוצאות מעון ראש הממשלה קדמה ביקורת על נסיעתו לפריז ב-2010 לכבוד טקס קבלת ישראל לארגון הOECD- בפאריס, שממנו המשיך לקנדה, גם אז ביקש ראש הממשלה לשכור עבורו מטוס גדול שייקר את עלות הטיסה ב-310 אלף דולר. בנוסף, העיתונאי רביב דרוקר חשף גם הוצאות הבית של נתניהו בקיסריה, לפיהם תחזוקת הבית עלתה למשלם המסים 329 אלף שקל בשנת 2010, מתוכם 6,000 שקל כל חודש עבור הוצאות קו טלפון, 41 אלף שקל על חיזוק פלטות שיש, 28 אלף שקל עבור תיקון תריסים ועוד.

מאז הפרסומים פנו למבקר ח"כ איתן כבל ותנועת אומ"ץ בבקשה שיפתח בחקירה. בימים האחרונים שקל זאת והיום ציין כי החליט לפתוח בבדיקה, אולם לא ברור עד כמה תהיה מקיפה ורק בשבוע הבא יקיים דיון כדי לבחון מה יהיה היקף הבדיקה לגבי אישי ציבור, מבלי לערוך הבחנה בין נבחרי לעובדי ציבור. כך למשל, לא מן הנמנע שמבקר המדינה יבדוק את הנסיעות החריגות של עובדי המטה של שר החוץ לשעבר אביגדור ליברמן, שנחקרו לאחרונה על ידי המשטרה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר כי "ראש הממשלה מברך על החלטת המבקר לבדוק את הוצאות אישי ציבור בישראל לאורך השנים".

עו"ד אלונה וינגורד, מנכ"לית התנועה לחופש המידע, אמרה כי "אנו מברכים על כך שמבקר המדינה מצא לנכון לחקור לעומק את המידע שהגיע לתנועה על הוצאות מעונות ראש הממשלה. החלטת מבקר המדינה מעבירה מסר חשוב לרשויות כי חובתן לשאת דין וחשבון לציבור על התנהגותם כנבחרי ציבור. אנו מקווים שהמסקנות יוצגו לעיני הציבור בהקדם".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker