בל"ד: "האוכלוסיה הערבית תשלם את מחיר התוכנית הכלכלית" - פוליטי - TheMarker

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

בל"ד: "האוכלוסיה הערבית תשלם את מחיר התוכנית הכלכלית"

הח"כים של בל"ד שלחו מכתב לשר האוצר ובו הביעו את הסתייגויותיהם מתקציב המדינה: "עיון בתוכנית הכלכלית המוצעת מביא למסקנה ברורה, שלאחר יישומה מצבם של האזרחים הערבים, שהוא קשה ממילא, יהיה עוד יותר קשה"

8תגובות

שלושת חברי הכנסת של סיעת בל"ד, ח"כ ג'מאל זחאלקה, ח"כ חנין זועבי וח"כ באסל גטאס חתומים על מכתב שנשלח אתמול לשר האוצר יאיר לפיד, שבו הם מפרטים את הסתגויותיהם מן התקציב ל-2013-14.

"התוכנית הכלכלית, שאישרה הממשלה תביא לפגיעה דרמטית בחייהם של מיליוני אזרחים, ובעיקר העניים שבהם, ובאופן עוד יותר דרמטי בציבור הערבי, שרובו נמצא מתחת לקו העוני", כותבים הח"כים לשר האוצר. "עיון בתוכנית הכלכלית המוצעת מביא למסקנה ברורה, שלאחר יישומה מצבם של האזרחים הערבים, שהוא קשה ממילא, יהיה עוד יותר קשה. האוכלוסיה הערבית תשלם מחיר כלכלי-חברתי כבד בגין הגזירות המוצעות.כמי שהגיע למשרה בעקבות גל המחאה החברתית, שדרישתה העיקרית הייתה צדק חברתי, אנו מצפים ממך שתפעל לסגירת פערים, לצמצום ממדי העוני ואי השוויון.

"אנו מצפים שתפעל למען צמיחה כלכלית, שכולם ייהנו ממנה ולא רק שכבה מצומצמת. כמי שמדבר על פוליטיקה חדשה, ציפינו ממך שתתייעץ עם נציגי ציבור ומומחים כלכליים ערביים, טרם קבלת החלטות סופיות בעניין התקציב. ציפינו גם שבהכנת התקציב יובאו בחשבון ממצאי סקר הצרכים המקיף של היישובים הערבים, שנערך על ידי מרכז השלטון המקומי. עמדתנו היא שהליך קבלת ההחלטות בענייני כלכלה צריך להיות פתוח יותר, שקוף יותר, שיתופי יותר ודמוקרטי יותר. פנייתנו אליך באה על רקע מצב כלכלי קשה בכל התחומים של הציבור הערבי, להלן נתונים נבחרים:

תומר נויברג

• היישובים הערבים מוחלשים, ונמצאים בארבעת האשכולות הנמוכים ביותר בסולם החברתי כלכלי.

• 54% מהמשפחות הערביות חיות מתחת לקו העני לעומת 15% מהמשפחות היהודיות. תחולת העוני בקרב ילדים ערבים מגיעה ל-61% לעומת 25% בקרב ילדים יהודים.

• רק 22% מהנשים הערביות משתתפות בשוק העבודה לעומת 59% נשים יהודיות וכ-60% גברים ערבים. אחוז הנשים העובדות ברוב מדינות ערב גבוה יותר מאשר בישראל. רוב הנשים הערביות מועסקות בחינוך (38%) ובבריאות (22%), וקיים חוסר גיוון בתחומי תעסוקה. החסם העיקרי בפני תעסוקת נשים ערביות בארץ הוא המחסור מקומות עבודה מתאימים וקרובים למקום המגורים. על כל משרה פנויה ביישובים הערבים יש עשרות אם לא מאות מועמדות. יש יותר מ-10,000, רובן המכריע נשים שקיבלו הכשרה כמורות, אך הן מובטלות. ברור כי העלאת אחוז תעסוקת נשים ערביות תצמצם את ממדי העוני באופן משמעותי.

• הכנסה ממוצעת של שכירים ערבים היא 5,500 שקל, לעומת 8,100 שקל אצל שכירים יהודים. ההכנסה החודשית הממוצעת ברוטו בקרב משפחות ערביות היא כי 8,700 שקל (7,800 שקל נטו) לעומת כי 15,700 שקל ברוטו בקרב משפחות יהודיות (13,200 שקל נטו).

• אחוז האזרחים הערבים בשרות המדינה הוא 7.7%, ובקרב נשים ערביות רק 2%. וזה רחוק מהיעד הממשלתי של הגעה ל-10% בשנת 2012.

• אחוז הערבים מבין המועסקים בענף ההיי-טק הוא פחות מ- 2%. מחוסר ברירה רוב הבוגרים בענף זה פונים להוראה.

"מנתונים אלה עולה שמרבית האזרחים הערבים חיים בסיכון כלכלי, תעסוקתי וחברתי גבוה, והם יהיו הראשונים לסבול מהגזירות הכלכליות המתוכננות בתקציב. הם ייפגעו במיוחד מהקיצוצים בקצבאות הילדים ושאר הקצבאות, מהעלאות המסים הרוחביים, מהעלאת המע״מ ומס ההכנסה והטלת מס בריאות ובטוח לאומי על נשים לא עובדות. כידוע לך יותר מ- 75 % מהנשים הערביות הן לא במעגל העבודה ופגיעה נוספת בהן תוריד עוד אלפי משפחות ערביות מתחת לקו העוני. חשוב לציין כאן שבקרב משפחות ערביות עיקר ההוצאה המשפחתית היא על מוצרי יסוד ומזון, הלבשה והנעלה, וחינוך, קרי כמעט רוב ההכנסה מיועדת להוצאה שלגביהם המע"מ יועלה, ופחות על חיסכון והשקעות.
התוצאה הבלתי נמנעת של התכנית הכלכלית המוצעת והתקציב המסתמן, היא שאחוזי העוני, שגדלו בקרב הערבים גם כשירדו בקרב היהודים בשנים האחרונות, יגדלו בעקבות הגזירות החדשות".

בהמשך המכתב מציעים הח"כים "כמה צעדים ליצירת מדיניות כלכלית-חברתית שונה, צודקת יותר, הגונה יותר ושוויונית יותר", בהם:

1. קביעת יעדים חברתיים ולא רק יעדים כלכליים. כמו למשל יעדים של צמצום ממדי העוני, הקטנת האי שוויון, העלאת אחוז תעסוקה וכו'.

2. קביעת מדיניות של אפליה מתקנת לאזרחים הערבים הסובלים מאפליה בכל התחומים, וסימון סעיפים ייעודיים בתקצוב ליישום מדיניות זו.

3. יישום של החלטות הממשלה בדבר העסקת ערבים בשרות המדינה, כמתחייב מחוק הייצוג ההולם, שהעבירה סיעת בל"ד בכנסת לפני יותר מעשור.

4. יישום תוכניות האוצר לחוקק ארבעה חוקים (מוכנים להגשה ומעוכבים פוליטית) של חלוקה צודקת יותר של התמיכה הממשלתית והמשאבים הציבוריים בין הרשויות המקומיות. מדובר במיליארדי שקלים שיועברו לתמיכה ברשויות החלשות ויצילו אותן (בלי שהאוצר ישלם אגורה). אנו תומכים בעמדה של האוצר בנושא זה! ומקווים שגם כבוד השר יבדוק את העניין, ויתמוך בעמדת משרד האוצר.

5. הנהגת מע"מ דיפרנציאלי, כנהוג ברוב מדינות OECD, ולא העלאה גורפת של מס זה. כמו כן הנהגת מיסוי חברות פרוגרסיבי, מיסוי רווחי הון והגדלת דמי הבטוח הלאומי על המעסיקים, כפי שהמליצה וועדת טרכטנברג. בנוסף לבטל את הטבות המס השערוריות למונופולים וחברות הענק.

6. קיצוץ בתקציב של הביטחון וההתנחלויות.

7. קביעת יעד ברור ותוכנית מפורטת להעלאת אחוז השתתפות הנשים הערביות בשוק העבודה, וכן בניין מנגנון מעקב ופיקוח על היישום של התוכנית. התוכנית צריכה לכלול בראש וראשונה יצירת מקומות עבודה מתאימים, המהווה את החסם העיקרי, וגם תוכניות נלוות תומכות תעסוקה כמו מעונות ותחבורה.

8. קידום מהיר של אזורי תעשיה ותעסוקה מודרניים ביישובים הערבים, ועידוד משקיעים באמצעות הקלות במיסוי וסיוע ממשלתי מתאים.

9. הסתמכות על סקר הצרכים של היישובים הערבים לקביעת תקצוב של הקמת תשתיות, חינוך, רווחה, שלטון מקומי, פיתוח, תחבורה וכו'.

10. ביטול הקיצוצים בסעיפים חברתיים כמו קצבאות, חינוך, בריאות ורווחה.

11. הימנעות מהטלת מסים נוספים על עניים ומעמד הביניים, ולהגדיל מיסוי עשירים וחברות ענק.

"שיפור מצבה הכלכלי של האוכלוסיה הערבית בישראל מחייב הקניית כלים נחוצים לשילובה בתהליך הצמיחה והפיתוח, ושיתופה בתהליך קביעת ההחלטות והמדיניות, בכל הנושאים המשפיעים על מצבה הכלכלי – חברתי" הם מסיימים "נשמח להיפגש עם כבודו לדיון מעמיק יותר בנושאים שעלו במכתב זה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#