הזיגזג של שר האוצר

"לפיד מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה"

אתמול הודיע שר האוצר כי יעד הגירעון בתקציב 2013 יירד מ-4.9 אחוזי תוצר ל-4.65 ■ הנגיד דרש להוריד את היעד ל-4.5 אחוזי תוצר ■ לפיד לא שיתף את בכירי האוצר בהחלטותיו ■ בכיר בבנק ישראל: "הוא רק הודיע על כוונה להעלות את יעד הגירעון והשווקים רעשו"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים35
מוטי בסוק

"הזגזוגים הבלתי פוסקים של שר האוצר החדש, מצביעים על חוסר ניסיון, חוסר ביטחון, ופוגעים באמון השווקים בחו"ל ובישראל בקברניטי כלכלת ישראל", כך אמר היום בכיר במשרד האוצר בתגובה להלחטתו של שר האוצר כי יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2013 יהיה 4.65 אחוזי תוצר, כ-47 מיליארד שקל, ולא 4.9 אחוזי תוצר, כפי שהודיע רק כ-40 שעות קודם לכן.

גורם בכיר בבנק ישראל השמיע ביקורת קשה על התנהלות שר האוצר. לדבריו, "לפיד מתנהל כמו פיל בחנות חרסינה. הוא לא מבין שמערכת הבחירות הסתיימה והוא לא מגיש תוכנית בטלוויזיה.

"הוא אינו מודע לגודל התפקיד שלו ולרגישות של כל מילה שיוצאת מפיו. הוא רק הודיע על כוונה להעלות את יעד הגירעון ל-4.9% תוצר, והשווקים הפיננסים רעשו ו-S&P הורידה את הדירוג. הוא גם לא מבין שהורדת הדירוג היא צעד מאוד קשה, כי יעברו עוד הרבה מים בירדן עד שהחברה תעלה את הדירוג חזרה. העלאת יעד הגרעון ל-4.9 אחוזי תוצר היתה מהלך פזיז, יהיר והעיד על חוסר ניסיון".

שתי הסיבות המרכזיות לזגזוג של לפיד היו הודעת S&P על הורדת דירוג האשראי של ישראל, וההתנגדותם של רה"מ, בנימין נתניהו, ונגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, להעלאה הגדולה של לפיד ביעד הגרעון ל-2013 מ-3.0 אחוזי תוצר ל-4.9 אחוזי תוצר.

הנגיד כועס, ראש הממשלה שותק

בסוף השבוע שוחח לפיד עם פישר. הנגיד דרש כי הורדת יעד הגירעון תהיה מ-4.9 אחוזי תוצר ל-4.5 אחוזי תוצר, הגירעון בפועל בתקציב ברבעון הראשון של 2013. הנגיד התייחס ליעד הגירעון של 4.9 אחוזי תוצר ואמר "אני לא אתן לזה יד, למרות המצב הקשה של המשק".

רה"מ, בנימין נתניהו, לא הגיב עד כה על שני מהלכי לפיד, העלאת יעד הגירעון ל-4.9 אחוזי תוצר והורדתו ל-4.65% תוצר. ייתכן ונתניהו מעדיף לראות את לפיד מסתבך. ייתכן כי בישיבת הממשלה מחר, שבה הממשלה אמורה לאשר את העלאת יעד הגירעון בתקציב 2013 ל-4.65 אחוזי תוצר ואת יעד הגירעון ב-2014 מ-2.75 אחוזי תוצר ל-3.0 אחוזי תוצר, רה"מ יתבטא לראשונה בנושא. בהעדרו של הנגיד, סטנלי פישר מהארץ (שוהה בארה"ב), תשתתף בישיבה המשנה לנגיד, קרנית פלוג.

האוצר מחוץ לתמונה

לפני שקיבל את ההחלטה לזגזג התייעץ לפיד עם יועציו הכלכליים הקרובים מחוץ לאוצר. היחידה באוצר שידעה על שני מהלכי יעד הגירעון, העלאת ל-4.9% והנסיגה ל-4.65%, הייתה מנכ"לית המשרד החדשה, יעל אנדורן. לא מן הנמנע כי חלק מבכירי האוצר, שלא יהיו מוכנים לקבל אחריות על החלטות מכריעות שלא היו שותפים להן, יסיקו בקרוב מסקנות מרחיקות לכת.

משמעות החלטת שר האוצר, להוריד את יעד הגירעון בתקציב 2013, היא גם הקטנת העלייה במגבלת ההוצאה השנה (מעבר לחוק הפחתת הגירעון), מ-6.5 מיליארד שקל מעבר למה שתוכנן תחילה, ל-5.8 מיליארד שקל.

ביום חמישי בערב נפגש לפיד עם מנכ"ל משרד האוצר, הראל לוקר. בפגישה השתתפו גם יעל אנדורן, מנכ"לית האוצר, וגל הרשקוביץ, ראש אגף תקציבים, באוצר ודנו בהעלאת יעד הגירעון.

לפיד לא יידע בסוף השבוע שעבר את רה"מ, בנימין נתניהו, ואת נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, ואת המשנה לנגיד, קרנית פלוג, בהחלטתו להעלות את יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2013 מ-3.0% תוצר ל-4.9% אחוזי תוצר.

יעד הגירעון בתקציב המדינה ל-2013, היה אמור להיות, לפי החלטת הממשלה הקודמת, 1.5 אחוזי תוצר. באמצע השנה שעברה, החליטה הממשלה להעלות את היעד ל-3.0 אחוזי תוצר. פישר, יחד עם שנים מבכירי האוצר, החשבת הכללית, מיכל עבאדי-בויאנג'ו, וראש אגף תקציבים, גל הרשקוביץ, סברו כי יש להסתפק בהעלאת היעד ל-2.5%.

עוד מסים

הורדת יעד הגירעון מ-4.9 אחוזי תוצר, כ-50 מיליארד שקל, ל-4.65 אחוזי תוצר, כ-47 מיליארד שקל, משמעותה הגדלת בור הכנסות המדינה ממסים בתקציב השנה ב-2.4 מיליארד שקל, מכ-4 מיליארד שקל לכ-6.4 מיליארד שקל. מסיבה זו יקדים האוצר, ככול הנראה, את העלאת המע"מ מ-17% ל-18% שתוכננה ל-1.8.2013, ל-1.6.2013.

סך כל הכנסות המדינה מהעלאת המע"מ ב-7 החודשים האחרונים של 2013 ב-1% יהיה 2.5 מיליארד שקל. הקדמת העלאת המע"מ בחודשיים משמעותה עוד 0.7 מיליארד שקל לקופת המדינה.

העלאת המע"מ ב-1.0% תגדיל את הכנסות המדינה ממסים בכול 2014 ב-4.4 מיליארד שקל. בנוסף, כדי לכסות את הבור הגדול בהכנסות המדינה ממסים  יועלו ב-1.6.2013 גם מסים עקיפים נוספים. נבדקת האפשרות להעלות המס על מכוניות, דלק, סיגריות ואלכוהול ועל שורה של מוצרי יוקרה.

יו"ר ועדת הכספים בכנסת היוצאת, ח"כ משה גפני (יהדות התורה) אמר בתגובה להחלטת לפיד, "לפיד מזגזג באופן שגורם לאזרחי ישראל ובעיקר לעולם לחוש כי בישראל אין יד אחראית מכוונת. לכן פוגעים בדרוג האשראי של ישראל. יש לקחת מלפיד את האחריות להחלטות שמתנהלות בחובבנות וגורמות נזק בל ישוער, ולהיכנס לתהליך מסודר של קבלת החלטות ולמדיניות ארוכת טווח, ולא להחלטות פזיזות ומתוקשרות שכל כמה שעות משנות את צורתן".

מבנק ישראל נמסר כי הדברים שמיוחסים לבכיר בבנק ישראל אינם תואמים את עמדת בנק ישראל ואינם מקובלים עליו וכן, כי הדיונים עם שר האוצר מתנהלים באופן מקצועי, ענייני, ברוח טובה ותוך שיתוף פעולה פורה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker