רוני לינדר

"בחרתי את אורית למרות עופר, ולא בגללו - והביקורת שהמהלך מעורר נגועה בשוביניזם", כך אומרת היום (ד') שרת הבריאות יעל גרמן, בהתייחסות לביקורת שהתעוררה כלפי החלטתה למנות לתפקיד היועצת האישית שלה את עו"ד אורית בוצר, זוגתו של עמיתה למפלגה, ח"כ עופר שלח.

הידיעה על כך התפרסמה אתמול ב"גלובס", וגררה ביקורת ברשתות החברתיות ובמערכת הבריאות. "עו"ד בוצר אולי מתאימה לתפקיד, אך ברור כי אלמלא הייתה זוגתו של עופר שלח, אין סיכוי כי הייתה מגיעה אליו", אומר בכיר במערכת הבריאות. לדבריו, "זו החלטה מיותרת שנגועה בנפוטיזם ותתברר כגול עצמי עבור כל המעורבים: אף אחד לא יתייחס לבוצר כמי שעומדת בזכות עצמה אלא כמי שהגיעה לתפקיד בזכות בן זוגה, ואנשים יגידו לעצמם: כדי להגיע ללבה של גרמן, צריך לפנות לעופר שלח".

שרת הבריאות יעל גרמןצילום: ניר קידר

בשיחה עם TheMarker אומרת גרמן כי "היה לי ברור שברגע שיתברר שהיא בת הזוג של עופר ייתכן שיעלו דברים לא נעימים, אך החלטתי לקבל אותה לתפקיד למרות זאת ובזכות כישוריה. נוצרה בינינו כימיה מצוינת, היא עורכת דין, בוגרת, עוסקת בנושאים של גישור, והיה לי חשוב שתהיה אישה כזו בתוך המשרד. אנחנו עומדים לעסוק הרבה מאד באיזונים ובמציאת פשרות בין גורמים שונים כאלה ואחרים, והשילוב הזה גם של אישה ומגשרת שהיא גם סופר אינטליגנטית התאים מאד".

הטענה המרכזית כלפי המינוי היא שיש בכך ניחוח של נפוטיזם, שלא הייתה מצופה ממי שמתיימרים להכריז על "פוליטיקה חדשה"

"יש בכל בעיסוק בנושא העיסוק הזה לא רק שמץ, אלא קורטוב ניכר של שוביניזם. הרי מהי ההנחה המובלעת בביקורת הזו? שאורית, בהיותה אישה, אינה מוכשרת, ועופר בהיותו גבר, סידר לה ג'וב. אבל אורית היא אישה מוכשרת בזכות עצמה, עם כישורים, השכלה וניסיון. זה נכון שהכרתי אותה באמצעות עופר, אבל גם את שאר הצוות שלי הכרתי באמצעות מישהו אחר - אז מה ההבדל? הייתי רוצה לדעת אם זו היתה אישה שממליצה על בעלה, אם גם היו מדברים כך - יש כאן סופר שוביניזם".

עפר שלחצילום: תומר אפלבאום

האם חלפה בראשך מחשבה לבטל את המינוי בעקבות הביקורת?

"חס וחלילה, אפילו לא לשנייה. מה פתאום? מבחינתי זה מינוי ראוי, מסיבות ראויות, והיא מועמדת ראויה.

יצוין כי המינוי עצמו כשר מבחינת הנהלים: על פי תקנות שירות המדינה, שר רשאי למנות מועמד למשרת אמון ללא מכרז, בתנאי שאינו קרוב משפחתו ואינו עוסק בנושאים ה"מתנגשים" בנושאי עיסוקו בתפקיד.

ח"כ עופר שלח לא מסר תגובה.

מלשכתה של גרמן נמסר כי "כל אחד מאנשי הצוות המקצועי המקיף את שרת הבריאות, למעט עפרה בל, המלווה את השרה מימי העירייה בהרצליה, נבחר לתפקידו בעקבות המלצות ולאחר שהשרה התרשמה מכישוריו ומהתאמתו לתפקיד. הסיבה לכך שהחוק מגדיר משרות אמון לשר נעוצות בכך ששר צריך לעבוד באמון מלא עם אנשי מקצוע שהוא מאמין בהם, בוטח בהם וסומך על יכולותיהם. כך נבחרה לתפקידה גם עו"ד אורית בוצר, בעקבות התרשמות השרה ממנה. לעורכת הדין בוצר ניסיון של 20 שנים בעריכת דין כעצמאית וכשכירה - כעורכת דין וכמגשרת, והיא אחראית במשרד על מספר פרויקטים אותם היא מבצעת בכישרון רב".

הפעיל החברתי ומוביל המחאה נגד מחירי הקוטג', איציק אלרוב, כתב בעמוד הפייסבוק שלו כי "מעניין שדווקא לתפקיד הנכסף והמכובד של "נהגת לשרה" הספיק לה (לגרמן) להעלות פוסט ובו בקשת סיוע מפשוטי העם במציאת נהגת שתתאים לתפקיד רם המעלה, צעד שהספיק לכולנו בכדי שנתמוגג מה'פוליטיקה החדשה'. כנראה שאת התפקידים של הנהגים, המנקים ואנשי התחזוקה ימשיכו לחפש בפייסבוק, אך לגבי תפקידי ה'יועצים' ושאר המשרות הבכירות, הפעם הגזמתם. נראה שאלו תפקידים למקורבים (מתאימים?) בלבד".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker