פירון על חופשות התלמידים: המורים לא שמרטפים; ההורים עובדים יותר מדי

שר החינוך: "שינויי עומק לא נעשים ברגע אחד; צריך לדון בשאלת האחריות ההורית והיקף העבודה המוגזם של שעות התעסוקה בישראל"

ליאור דטל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור דטל

שר החינוך שי פירון התייחס בדף הפייסבוק שלו לביקורת הציבורית על החלטת משרד החינוך אתמול לבצע שינוי מינורי בלבד בחופשות בתי הספר בשנת הלימודים הבאה. "יהיה שינוי. אני מסכים שצריך לבחון את מבנה שנת הלימודים. אתמול התחלנו בצעד ראשון. צימצמנו במשהו את אי הנוחות והפערים. עשינו ככל שאפשר מבלי לפגוע בהסכמי שכר".

צוות שהתכנס במשרד החינוך וכלל את נציגי המורים, ההורים והרשויות המקומיות הסכים אתמול להעביר יום חופש אחד מחופשת ל"ג בעומר אל חופשת השבועות. זאת, לאחר שפירון החליט להקים את הצוות לאור תלונות רבות של הורים שדרשו להתאים את חופשות התלמידים לחופשות ההורים מהעבודה.

נציגי משרד החינוך אמרו מראש לחברי הצוות כי אין להם מנדט לבצע שינויים משמעותיים בימי החופשות בשנת הלימודים הבאה, גם בגלל לוח הזמנים הקצר עד לפתיחתה, וגם כדי לא לפגוע בהסכמי העבודה של המדינה מול המורים. הצוות החליט כי בשנה הבאה תוקם ועדה שתבחן את הנושא לעומק. זאת, לאחר שכיום מיושמת המלצות ועדה קודמת שבחנה את הנושא.

שי פירוןצילום: תומר אפלבאום

פירון אמר בפייסבוק כי "שינויי עומק לא נעשים ברגע אחד. יש להם 'זמן הבשלה'. צריך להמתין, לשוחח, לשנות שפה. הסוגיה הנוכחית היא עוד הזדמנות לראות עד כמה חינוך הילדים זו סוגיה מורכבת הדורשת התייחסות הוליסטית ומקיפה".

פירון התייחס לסוגיית ההסכמים עם המורים וכתב כי "המורים עובדים קשה. מאוד קשה. העובדה שלחלק מאתנו קשים ימי החופשה בה עלינו 'להעסיק' ילד או שניים ממחישה עם מה מתמודד המורה: כיתות מגוונות, ילדים עם צרכים מגוונים, מבנים שלא תמיד ראויים. המפתח לתיקון החינוך בישראל נמצא גם בהעמקת ההערכה למורים בישראל. הם מפתח השינוי שלנו. לכן, הם לא 'שמרטפים'".

לדברי פירון, "יש לומר שסך ימי החופשה בישראל אינם שונים מאלה המקובלים מחו"ל. אסור להתחמק משאלות תרבותיות גדולות המסתתרות מאחורי הדיון. למשל שאלת האחריות ההורית או היקף העבודה המוגזם של שעות התעסוקה בישראל".

"אולי - ואני כולל את עצמי בדיון - אנחנו עובדים יותר מדי ומקדישים פחות מדי זמן לילדים, למשפחה. אני מרגיש שהיה נכון לקיים דיון על טירוף השעות שבהן אנו עסוקים. אולי הפכנו לעבדים מודרניים שמחפשים 'סידור' לילדים. לצערי, אני - באופן אישי - ואני מרשה לעצמי להניח שאני לא יוצא דופן, לא מרגיש טוב בזמן האיכות שאני מקצה לזוגיות, למשפחה, לילדים, להורים שלי, לאחותי. וזה קשה לי. אולי אפשר לסגור חנויות קצת יותר מוקדם, לסיים עבודה בחברות היי-טק ובמשרדי עו"ד בשעה סבירה. לראות את המשפחתיות חלק עמוק מההתפתחות האישית שלנו? לא נסחפתי? לא הגזמתי? בעיני, לימי החופשה עם הילדים יש ערך עמוק. אסור לוותר עליו" , כתב פירון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker