מקורבו של לפיד ממשיך להשתתף בישיבות האוצר - ללא אישור - פוליטי - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן
בלעדי

מקורבו של לפיד ממשיך להשתתף בישיבות האוצר - ללא אישור

גם ביום שני האחרון השתתף הלל קוברינסקי, מקורבו ואיש סודו של שר האוצר יאיר לפיד, בפגישה של ראשי האוצר עם רה"מ והנגיד על תקציב המדינה וחוק ההסדרים ■ נציבות שירות המדינה: בודקים - אבל לא באחריותנו

12תגובות

גם ביום שני האחרון השתתף הלל קוברינסקי, מקורבו ואיש סודו של שר האוצר, יאיר לפיד, בפגישה של ראשי האוצר, כולל לפיד, עם רה"מ, בנימין נתניהו, והנגיד, סטנלי פישר, על תקציב המדינה וחוק ההסדרים ל-2013/14.

קוברינסקי, איש עסקים פרטי ומנכ"ל החטיבה הישראלית של AT&T, השתתף גם בישיבה הראשונה של ראשי האוצר עם רה"מ, והמשנה לנגיד בנק ישראל, על תקציב 2013/14 לפני כשבועיים, כמו גם במרבית הישיבות הסגורות והרגישות של ראשי האוצר על התקציב הדו-שנתי החדש שנערכו בשבועות האחרונים.

ניר קידר

לאחר הישיבה בלשכת רה"מ ובראשותו על תקציב המדינה החדש, בה נחשפו סודות רגישים, בוודאי לאזרח שאינו עובד מדינה, למשל על תוכניות המסים של האוצר לשנתיים הקרובות, ביקש שר האוצר לפיד מכל המשתתפים שלא לשוחח עם עיתונאים, בשל רגישות המידע שעלה בפגישה. מסיבה זו סירבו ראשי האוצר, לאחר הפגישה, לשוחח עם עיתונאים. לא ברור אם אסר לפיד על ידידו קוברינסקי לעשות זאת. הרי קוברינסקי, איש עסקים פעיל, משוחרר מכול התחייבויות התקשיר.

קוברינסקי היה ראש מטה "יש עתיד" בבחירות האחרונות. נחשב לאיש המקורב ביותר לשר האוצר לפיד, במפלגה ובחיים הפוליטים בכלל. עם הקמת יש עתיד ב-2012, מונה לראש מטה המפלגה ולאחר מכן שימש כראש צוות המו"מ הקואליציוני מטעם יש עתיד.

קוברינסקי הוא תת אלוף במילואים. ב-2007 מכר יחד עם צבי פרנק את חברת התוכנה אינטרוויז לתאגיד הענק הבינלאומי AT&T תמורת 121 מיליון דולר. כיום משמש קוברינסקי כמנכ"ל החטיבה הישראלית של AT&T, וכאיש עסקים.

ב-17.4.2013 שאל TheMarker את נציבות שירות המדינה, מה מסגרת התפקיד שאושר להלל קוברינסקי, לאיזו תקופה ובאיזה שכר? התשובה של הנציבות הדהימה: "לא התקבלה בנציבות פניה להעסיקו וממילא גם לא טופלה בקשה כזו". כאשר TheMarker שאל בסוף השבוע שעבר מה עושה הנציבות בנושא קוברינסקי, חזרה הנציבות על התשובה מה-17.4.2013. לאמור, איש לא התלונן אז אנחנו לא יודעים ולכן אנחנו לא מתעסקים בסוגיה. מבחינתנו אין בעיה. משמעות התשובה היא גם כי אין הסכם העסקה של קוברינסקי באוצר ואין לו גם כול מחויבות פורמאלית לאוצר. כלומר, אם הוא יוציא את הדברים ששמע החוצה, בלי רשות וסמכות, קשה יהיה להעמידו לדין, בוודאי לא דין משמעתי. התנהגות הנציבות, ולא בפעם הראשונה, מצביעה על החשש שלה להתעסק עם שרים חזקים.

ביום ראשון האחרון 21.4.2013 שאלנו את היועץ המשפטי של האוצר, עו"ד יואל בריס, מדוע הוא לא מתערב בסוגיית נוכחותו, הלא חוקית לכאורה, של האזרח הלל קוברינסקי בישיבות האוצר. תשובת האוצר הייתה, "היועץ המשפטי של משרד האוצר אישר להלל קוברינסקי להשתתף בדיונים מסוימים בשלב זה. במקביל, פועלת הלשכה המשפטית להשלמת ההליכים הפורמאליים להסדרת פעילותו". יצוין כי מקובל שהיועץ המשפטי של האוצר, האמון על מינהל תקין, ידאג קודם כול ולפני הכול להשלמת ההליכים הפורמאליים ורק אחרי כן מאשר להשתתף "בדיונים מסוימים".

ביום שני השבוע חזרנו לנציבות שירות המדינה. שאלנו את הנציב, עו"ד משה דיין, שנבחר לתפקיד ע"י רה"מ, בנימין נתניהו, כדי לרענן ולקדם את הנציבות מהמאה ה-20 למאה ה-21, על רקע תשובת הנציבות מה-17.4.2013 ותשובת עו"ד בריס, וגם על רקע העובדה שקוברינסקי ממשיך להשתתף בישיבות האוצר שתי שאלות: "א. האם בתשובתכם מה-17.4.2013 אינכם חוטאים לתפקידכם לאמור, לא התקבלה אצלנו בקשה להעסיקו אנחנו לא מתעסקים בנושא, למרות שמדובר כאן בעבירה חמורה על נהלי הנציבות ולמרות שקוברינסקי חשוף לסודות מדינה. ב. האם היועץ המשפטי של משרד האוצר יכול ורשאי לעקוף אתכם ולתת אישורים לאזרחים להשתתפות בישיבות פנימיות רגישות של האוצר, בלי אישור נציבות שירות המדינה".

התשובה של נציבות שירות המדינה חושפת את חולשותיה וחולשות העומד בראשה: "ראשית יאמר כי המחלקה המשפטית בנציבות שירות המדינה עומדת ותעמוד בקשר מול המחלקה המשפטית במשרד האוצר המטפלת בנושא. כפי שנמסר לנו המדובר בחבר בוועדה מייעצת לשר. נושא זה מוסדר בהנחיות היועץ המשפטי לממשלה ועל פיהן אחריות הטיפול היא של היועץ המשפטי של המשרד הממשלתי. באופן כללי יאמר כי הטיפול בוועדות מייעצות אינו בגדר סמכותה ואחריותה של נציבות שירות המדינה. בכול מקרה, כפי האמור ברישא, הנציבות בקשר מול משרד האוצר בעניין זה".

תשובה מעניינת. תשובה המדברת בעד עצמה. הנושא לא בסמכותנו, אבל, אה כן, אנחנו בקשר עם האוצר. אם הוא לא בסמכותכם, למה אתם בקשר איתם? רק חבל שנציב שירות המדינה לא דאג לבדוק אם קיימת בכלל ועדה מייעצת לשר האוצר יאיר לפיד. אם היה דואג לבדוק היה מגלה שוועדה כזו הייתה קיימת באוצר, בעידן שר האוצר הקודם, בראשות פרופסור אבי שמחון, והיא פוזרה. ועדה כזו טרם הוקמה ע"י שר האוצר הנוכחי. אין לה עדיין יו"ר, ואין בה עדין חברים. אבל יש בה חבר אחד, אליבא דה-משה דיין, הלל קוברינסקי. אם הייה נציב שירות המדינה מתעמק מעט בתשובת היועץ המשפטי של האוצר, היה מגלה מיד כי יש סתירה בין תשובתו שלו לתשובת היועץ. שהרי היועץ עדין עוסק בהשלמת הסידורים הפורמאליים להשתתפות קוברינסקי בישיבות האוצר והוא מדבר על ועדה מייעצת. מעניין אם ומתי יחליט היועץ המשפטי לממשלה או/ו מבקר המדינה להתערב בפרשה.

עו"ד רם א. גמליאל, במכתב ששלח לשר האוצר ב-22.4.2013, ושהעתק ממנו הגיע ל-TheMarker, מביע תמיהה על שלפיד "לא טרח לעשות שימוש בסמכותו ולא מינה את מר קוברינסקי לתפקיד כלשהו, לרבות לא כיועץ במשרת אמון. כמובן שאם היה אדוני עושה כן היו חלים על מר קוברינסקי כול ההוראות והכללים המחייבים כל עובד ציבור ובכלל זה ובפרט הכללים לעניין חיסיון המידע, איסור ניגוד עניינים ועוד, ובוודאי שהיה עליו לנתק עצמו מהאינטרסים האישים שלו בשוק הפרטי, קודם להצבתו בדרג מקבלי ההחלטות.

"בהינתן כי, כאמור, אדוני לא מינה את קוברינסקי לתפקיד כלשהו וזה לא נטל על עצמו כול חובה קבועה בדין, הרי שיש בפעולות אלו משום מראית עין וגילוי דעת של חוסר ניקיון כפיים, שלא לומר ריח רע של שחיתות". בהמשך המכתב נכתב כי "גם אם תבקש להגן על יושרו ואמינותו של מר קוברינסקי, שאינה מוטלת בספק, הרי שאיזו תרבות שלטונית זו שבמסגרתה כבוד השר מביא את חבריו לעבודה". וכן, "אין ספק שתופעה זו של פתיחת מועדון חברים בתוך משרד ממשלתי הינה בהחלט תופעה חדשה, אבל לא בטוח שזו בדיוק החדשנות שלה הטפת לפני הבחירות ובוודאי שאינה חוקית או רצויה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכםתגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#