הקריירה החדשה של הח"כים לשעבר: ג'ובים, אקדמיה ועיריות

השרים והח"כים שנפרדו מהכיסא לא יישארו מקופחים ■ אנסטסיה מיכאלי אמנם חותמת אבטלה, אך רבים מהם תמצאו בדירקטוריון של רמי לוי ואצל אלפרד אקירוב ■ הם גם זכאים לדמי הסתגלות עד 230 אלף שקל

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

חברת הכנסת לשעבר אנסטסיה מיכאלי ‏(ישראל ביתנו‏), שעזבה את הכנסת לאחר קדנציה אחת, הולכת אחת לשבוע ללשכת התעסוקה להירשם כמובטלת. "אני לא מתביישת ללכת ללשכת התעסוקה, אלא הולכת לשם כמו אזרח מהשורה. אמרו לי שאני זכאית לדמי אבטלה למשך 175 ימים, ולכן אחת לשבוע אני מגיעה ללשכה".

מיכאלי, 37, רצתה לכהן גם בכנסת הנוכחית, והגישה אמנם מועמדות ל"ועדה המסדרת" בישראל ביתנו, אבל ברגע האחרון הודיעה על פרישתה - וכיום מקדישה את זמנה לבעלה ולשמונת ילדיה. "אני נהנית להיות יום-יום עם המשפחה ועם הילדים. אני שם כדי להיות עוגן בבית בזמן שהם צריכים אותי. אני שמחה שבשלב זה של חיינו אני יכולה להיות אתם". מיכאלי החלה בנוסף לימודי תואר שני במינהל עסקים במכללה למינהל בראשון לציון - והיא חברת הכנסת לשעבר היחידה שלפי הידוע משתמשת בשירותי לשכת התעסוקה.

אנסטסיה מיכאלי, מהמליאה לתור בלשכת התעסוקה צילום: אוליבייה פיטוסי

למרבית השרים והח"כים שפרשו או נפלטו ממושבי עור הצבי במשכן הכנסת לא צריך לדאוג - הם מסודרים. רובם מצאו או בוחנים ג'ובים איכותיים במגזר העסקי, או עסוקים בהתמודדות בבחירות המוניציפליות.

הח"כלים ‏(חברי הכנסת לשעבר‏) מבוקשים מאוד במגזר העסקי, בזכות קשריהם במסדרונות השלטון ובכנסת ויכולתם "לפתוח דלתות". הם משמשים יועצים לחברות, ודירקטורים במגזר העסקי. כהונה של ח"כ בדירקטוריון של חברה ציבורית לא רק "מקשטת" את החברה והדירקטוריון, אלא גם מסייעת לחברה, במידת הצורך, בממשק עם הכנסת ומשרדי הממשלה. במצב שכזה, אין פלא איפוא שהשרים והח"כים המוכשרים והמקושרים נחטפים על ידי הסקטור העסקי.

בימים הקרובים, עד שייקלטו במשרות נחשקות, ייהנו חברים הכנסת לשעבר מדמי הסתגלות מהכנסת, שמתחילים ב-38 אלף שקל ומגיעים עד 230 אלף שקל. תשלום דמי הסתגלות הוא בגובה משכורת חודשית אחת - 38,250 שקל - עבור כל שנת כהונה, החל מהשנה השנייה ועד שש שנים. ח"כ שכיהן קדנציה אחת בלבד יקבל דמי הסתגלות של 114.75 אלף שקל, וח"כ שכיהן שש שנים ויותר יקבל את הסכום המקסימלי.

חברי כנסת שכיהנו קדנציה אחת יהיו זכאים גם להחזר חד-פעמי של 5,760 שקל בגין טלפון ועיתון. לעומתם, ח"כים ותיקים יקבלו מדי שנה לכל חייהם מענק של עד 10,800 שקל לטלפון ועיתון. ח"כים פורשים שנבחרו לפני 1999 יקבלו גמלה חודשית מיום פרישתם, בהתאם לוותק שלהם בשירות הציבורי. ח"כים פורשים שנבחרו לאחר 1999 ייהנו מהפרשות המעביד רק בהגיעם לגיל הפרישה.

ג'ובים, אקדמיה ועיריות

לא עוזבים את המגזר הציבורי

חלק מהח"כים לשעבר עושים את דרכם בחזרה למגזר הציבורי: הח"כ לשעבר עתניאל שנלר ‏(קדימה‏) מוזכר כאחד המועמדים למשרת מזכיר הממשלה; השר לשעבר אבי דיכטר ‏(קדימה‏) מונה ליו"ר הקרן לרווחת ניצולי השואה; וח"כ ד"ר רחל אדטו ‏(קדימה‏) מועמדת למנכ"לית המרכז הרפואי הדסה בירושלים. אדטו שימשה בעבר סמנכ"לית בית החולים שערי צדק.

השר לשעבר מיכאל איתן ‏(ליכוד‏) החל לעבוד במכון למחקר מדיניות, ובמקביל יחל בפעילות "בתחומי ממשל פתוח ואינטרנט", שבהם עסק במהלך כהונתו בממשלה היוצאת. פעילותו תביא, לדבריו, "ליתר שקיפות במאגרי המידע הציבורי".

שר התמ"ת והחקלאות לשעבר שלום שמחון, 56, שפרש בתום 17 שנות כהונה לאחר שמפלגתו עצמאות לא התמודדה בבחירות לכנסת ה-19, מונה בשבוע שעבר לתפקיד יו"ר ניר שיתופי ויו"ר המרכז החקלאי. מדובר בשתי אגודות שהוקמו בראשית תקופת ההתיישבות בישראל על ידי ההסתדרות הכללית, כמייצגות של העובדים החקלאים וכזרוע ביצועית להתיישבות החקלאית ולהתיישבות השיתופית. טרם כניסתו לכנסת שימש שמחון יו"ר המרכז החקלאי ומזכ"ל תנועת המושבים.

שר המדע לשעבר, דניאל הרשקוביץ, צפוי להתמנות לנשיא אוניברסיטת בר אילן, לאחר שוועדת האיתור של המוסד בחרה בו לתפקיד.

ח"כ יואל חסוןצילום: אוליבייה פיטוסי

ח"כ לשעבר דניאל בן סימון ‏(העבודה‏), צפוי להתמנות בקרוב לתפקיד בכיר בארגון חינוך ציבורי, ושוקד על כתיבת ספר.

חלק מהח"כים כבר עסוקים בהתמודדות בבחירות המוניציפליות, שייערכו בעוד חצי שנה. יו"ר ועדת הכלכלה לשעבר, ח"כ כרמל שאמה-הכהן ‏(ליכוד‏), מתמודד על ראשות העיר רמת גן. במקביל הוא פועל לפיתוח מיזם אינטרנטי.

חברו למפלגה, ח"כ ציון פיניאן, מתמודד על ראשות העיר טבריה. לדבריו, "ניסיוני כחבר כנסת לשעבר יסייע לי להציל את עיריית טבריה, השקועה בגירעון של מאות מיליוני שקלים". פיניאן זוכה לתמיכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושרים בליכוד.

השר לשעבר יעקב אדרי ‏(קדימה‏) מתמודד לראשות העיר אור עקיבא. אדרי, 62, כבר כיהן בתפקיד ב-2003-1989.

הח"כ לשעבר יואל חסון, 40, שוקל להתמודד על ראשות העיר ראשון לציון, וליה שמטוב ‏(ישראל ביתנו‏) על ראשות העיר נצרת עילית.

המשרות המפנקות של פורשי אמצע הקדנציה

השר והח"כ לשעבר אופיר פינס ‏(עבודה‏), שפרש באמצע הקדנציה הקודמת, סבור כי "יש חיים לאחר הפוליטיקה והכנסת". פינס, 51, הוא ראש המכון לשלטון מקומי באוניברסיטת תל אביב; משמש בהתנדבות כיו"ר מוזיאון בית לוחמי הגטאות; ויו"ר חברת אוריין אביב שיגור. "מי שעוזב את הכנסת לא צריך לחוש שעולמו חרב עליו, כי נפתחות דלתות חדשות ואפשר לעשות דברים מעניינים".

לדברי פינס, "חברי כנסת מוכשרים מקבלים הצעות מעניינות מהמגזר העסקי. עליהם להגדיר מה הכיוון שלהם, ולהתמקד בנושאים שבהם יש להם יתרונות יחסיים. לאחר הפרישה ח"כ יכול להמציא את עצמו מחדש".

אופיר פינסצילום: עופר וקנין

ואכן, שרים וח"כים שפרשו בקדנציות קודמות השתלבו במשרות מפנקות בסקטור העסקי. רה"מ לשעבר אהוד אולמרט מונה ליו"ר קבוצת תעבורה של משפחת לבנת וליו"ר קרן הון הסיכון "ג'נסיס אנג'לס", המתמקדת בסטארט-אפים. שר האוצר לשעבר אברהם שוחט ‏(העבודה‏) היה דירקטור במזרחי-טפחות, ומשמש כיום דירקטור בכיל ובקבוצת קרסו.

השר והח"כ לשעבר אלי אפללו ‏(קדימה‏), 60, מונה ליו"ר עמית בקק"ל עד אמצע 2015, בשכר חודשי ברוטו של כ-40 אלף שקל. השר והח"כ לשעבר יוסי פלד ‏(ליכוד‏) מונה לפני כחצי שנה ליו"ר קצא"א. השר והח"כ לשעבר חיים ‏(גו'מס‏) אורון ‏(מרצ‏), 72, מונה למשרה התנדבותית: יו"ר החברה להגנת הטבע. השר והח"כ לשעבר מודי זנדברג ‏(שינוי‏), 51, הוא יו"ר קרן היסוד.

השר והח"כ לשעבר חיים רמון ‏(קדימה‏), 62, הוא איש עסקים. לפני כחצי שנה, יחד עם משה תאומים, בעלי משרד יחסי הציבור גיתם BBDO, הודיע על רכישת הפועל תל אביב. בשנה האחרונה סייע רמון לשלמה אליהו במאבקו לשינוי חוק הבנקאות, המונע ממנו להשתלט על בנק לאומי. עוד דווח על מינויו לדירקטור בביטוח ישיר, בכתר ובמרחב.

תופסים כיסא בדירקטוריונים

בשבוע שעבר הודיע רמי לוי על צירופה של דליה איציק, 60, כחברת דירקטוריון בשיווק השקמה. איציק שימשה בעבר יו"ר הכנסת ושרה במשרדי התמ"ת, התקשורת והגנת הסביבה. היא כיהנה בכנסת מ-1992 עד 2013. לפי הערכות, היא תקבל שכר שנתי של 100 אלף שקל. איציק, המתגוררת בירושלים, אף כותבת בימים אלה ספר. היא סירבה לכמה הצעות מהמגזר העסקי, אבל הסכימה לקבל את הצעתו של לוי הירושלמי.

"פניתי אל איציק כי צירופה כדירקטורית תועיל לחברה. היא יכולה להביא ערך גדול לחברה בזכות האישיות שלה והניסיון המקצועי שלה", אמר לוי ל-TheMarker. קודם לכן הוזכר שמה של איציק - כמו גם של הח"כים והשרים לשעברים רוני בר-און, שלום שמחון ויעקב אדרי - כמועמדת לסגן יו"ר קרן רוטשילד. מדובר במשרה מפנקת, שבה זכה בסופו של דבר אלוף ‏(מיל'‏) שלמה ינאי, ששימש בעבר מנכ"ל חברת טבע.

עו"ד רוני בר-און, 65, כיהן בכנסת במשך עשור - ושימש בין היתר שר האוצר, שר הפנים, שר התשתיות, שר המדע ויו"ר ועדת הכנסת. הוא צפוי להתמנות בחודש הבא לדח"צ בחברת אלרוב נדל"ן, שבשליטת אלרוב ישראל של אלפרד אקירוב - ויהיה זכאי לשכר שנתי של כ-90 אלף שקל. בר-און יחליף כדח"צ את משה ויידמן, שמונה לפני כמה חודשים ליו"ר דירקטוריון בנק מזרחי-טפחות, שבשליטת המשפחות ורטהיים ועופר.

דליה איציקצילום: אמיל סלמן

ח"כ פורש נוסף, משה ‏(מוץ‏) מטלון ‏(ישראל ביתנו‏), יתמנה בקרוב לדירקטור חיצוני ‏(דח"צ‏) בדיסקונט השקעות ‏(דסק"ש‏). מטלון, 60, ששימש בעבר יו"ר ארגון נכי צה"ל, שובץ במקום 46 ברשימת הליכוד-ביתנו לכנסת - ונותר בחוץ. דסק"ש, שבשליטת נוחי דנקנר, מחזיקה בין היתר בשופרסל, בסלקום ובכור. האסיפה הכללית של החברה אמורה לאשר במאי את מינויו של מטלון לשלוש שנים, בשכר שנתי של 100 אלף שקל.

בהקשר זה ניתן לציין כי מטלון הגיש בכנסת היוצאת הצעת חוק שנועדה לאפשר לרשתות המזון להציג מחירים על צגים אלקטרוניים, לעומת חיובם כיום להציג את המחיר על המדף. ההצעה קודמה על ידי משרד הלובינג גורן-עמיר, שעובד עם איגוד רשתות השיווק. היא נועדה להקל על רשתות השיווק ולהפחית את עלויותיהן. בסופו של דבר, בשל ביקורת ציבורית וטענות של ח"כים נוספים שלא היו מודעים למשמעויותיה, הודיע מטלון על אי-קידומה של הצעת החוק.

מטלון אמר בשבוע שעבר בהתייחסו למינוי כי "בעת הגשת הצעת החוק לא ידעתי שגורן-עמיר עובדים עם שופרסל. אין לי מניות של שופרסל או של החברות האלה. לא היה לי שום קשר לדנקנר, שאותו פגשתי לראשונה רק לפני שבועיים".

נכנסים לעולם העסקים

יום לאחר שעזב את תפקידו כשר הביטחון, רשם אהוד ברק, 71, חברה חדשה - הייפריון ‏(א.ב.‏) 2013 בע"מ, כך על פי נתוני רשם החברות. החברה נרשמה ב-20 במארס בכתובת מגוריו הנוכחית של ברק, מגדל גינדי שבשדרות שאול המלך 1 בתל אביב, והוא רשום כבעלים היחידי שלה.

השרה לשעבר רוחמה אברהם-בלילא אמנם שקלה להתמודד בבחירות המוניציפליות שייערכו באוקטובר לראשות עיריית פתח תקוה, אך כיום היא בוחנת כמה הצעות שקיבלה מהמגזר העסקי. היא אף החלה לערוך בדיקות שטח לקראת ההתמודדות, אך הודיעה כי "לאחר ששקלתי את הנושא לעומקו ולמרות הסקרים המחמיאים, החלטתי שלא להתמודד. חימם את לבי שרבים פנו אלי בנושא וביקשו שאתמודד, אך ההחלטה שלי היא סופית".

אברהם-בלילא כיהנה לסירוגין כחברת כנסת ושרה ב-2013-2003. היא שימשה בין היתר שרת התיירות, סגנית שר הפנים ויו"ר ועדת הכנסת. בקדנציה האחרונה שימשה מרכזת האופוזיציה בוועדה - ומתחה ביקורת על מדיניותם הכלכלית של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר דאז יובל שטייניץ.

שר המשפטים לשעבר יעקב נאמן, 73, חזר לכור מחצבתו - משרד עורכי הדין שבו הוא שותף, הרצוג פוקס נאמן. שר התיירות לשעבר, סטס מיסז'ניקוב, שפרש מהכנסת, התחיל בעסקים פרטיים - אך לא פירט מעבר לכך.

"נעניתי לבקשת קיבוצי כפר עזה, ואני משמש דירקטור בחברת כפרית תעשיות - חברה ציבורית הנסחרת בבורסה שמחזורה השנתי מתקרב ל-700 מיליון שקל", הצהיר ח"כ לשעבר שי חרמש ‏(קדימה‏), 69. חרמש הוא פנסיונר של מועצת שער הנגב, שבראשה עמד בעבר. לדבריו, החברה מייצרת חומר גלם לתעשייה הפלסטית, 78% מהמניות בה מוחזקות בידי הקיבוץ ו-22% בידי הציבור ויו"ר החברה הוא רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים באוצר.

חרמש מכהן בנוסף, בהתנדבות, כיו"ר המכללה האקדמית ספיר בשדרות. "לא אחפש ג'ובים שיחייבו אותי לסדר יום מטורף כמו בעבר. אני מניח שעם הניסיון הציבורי שלי כראש מועצת שער הנגב, גזבר הסוכנות וחבר כנסת, יחד עם תואר בכלכלה ותואר שני במינהל עסקים בירושלים - הטלפונים יגיעו", אמר בעבר. חרמש יצא לאחר פרישתו לטיול ארוך במזרח הרחוק. לדבריו, "אני מציע לחברי שפרשו לקחת פסק זמן, לקרוא ספרים ולהיפגש עם חברים. שום דבר לא בורח".

הח"כ לשעבר יוחנן פלסנר ‏(קדימה‏) מייעץ לגופים בנושא גיבוש מדיניות, ומרצה בחו"ל בנושא הובלת שינוי.

השר והח"כ לשעבר זבולון אורלב, 67, טרם החליט מה לעשות, אך לא חסרות לו הצעות. לדבריו, "קיבלתי הצעות רבות בתחום העסקי והציבורי וכן הצעות לתפקידים ממלכתיים, אבל טרם החלטתי". בין היתר הוצע לו לעמוד בראש פרויקטים נדל"ניים. בינתיים, מספר אורלב, "אני מבלה את זמני עם המשפחה, מסיע את הנכדים ועוסק בפגישות ובבדיקות".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker