מושב קיץ |

מהתקציב ועד להסדרי החוב: סדר היום הכלכלי של הכנסת

ביום שני הקרוב יחלו הקרבות על התקציב, חוק ההסדרים וחוק הריכוזיות - והלחצים להסדרת פעילות הלוביסטים, שכבר מתכננים איך למשוך בחוטיהם של הח"כים החדשים ■ בינתיים, באופזיציה נלחמים על מקומות משפיעים בוועדות הכלכליות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מושב הקיץ של הכנסת, שייפתח ביום שני הקרוב, מעורר עניין בצמרת העסקית. כבר ביום שלישי הקרוב תדון ועדת הכספים בהסדרי החוב המתגבשים בין נוחי דנקנר ואי.די.בי לבין הבנקים, ובהם לאומי והפועלים. נושא הדיון הוא כללי - "שיקוליהם וסמכויותיהם של התאגידים הבנקאיים במתן אשראי ובמחיקת חובות" - אבל הרוחות בוועדה צפויות להיות לא פחות מסוערות. חברי ועדת הכספים לא רואים בעין יפה את מחיקת החובות הענקית לדנקנר - כמו גם את מתן האשראי הנרחב לו. נושא הסדרי החוב עם הטייקונים והתספורות ילוו את כל מושב הקיץ - ובכנסת יש המציעים שוועדת הכספים תעקוב מקרוב אחר הנושאים האלה ותפקח על הבנקים, אף שמדובר בשיקולים עסקיים של הבנקים מול לקוחותיהם.

צילום: אוליבייה פיטוסי

מעבר לכך, המושב יהיה עמוס בחוקים כלכליים־חברתיים. ארבעת החוקים המרכזיים הצפויים הם חוק תקציב המדינה, חוק הההסדרים במשק, המעגן רפורמות בענפי המשק, חוק הריכוזיות וחוק השוויון בנטל.

ועדת השרים לענייני חקיקה תתבקש ביום ראשון הקרוב להחיל דין רציפות על חוק הריכוזיות, שהתקבל אשתקד בקריאה ראשונה. הטייקונים והלוביסטים כבר התחילו להתכונן לפגישות ולהפעלת לחצים על חברי הכנסת, לנוכח כוונתה של ועדת הכספים להכניס שינויים בחוק. שבעה מבין 17 חברים בוועדה הם חברי כנסת חדשים, והלוביסטים ינסו לשדל אותם שלא להחמיר את ההמלצות המקוריות.

בממשלה, לעומת זאת, וגם בקרב מפלגות הקואליציה, מבקשים להחמיר חלק מההמלצות. כך למשל, יו"ר הבית היהודי, שר הכלכלה נפתלי בנט, דרש במשא ומתן הקואליציוני לשנות את הצעת החוק המקורית, ולקבוע שהאיסור על אחזקות צולבות - פיננסיות וריאליות - יחול בתוך ארבע שנים מכניסת החוק לתוקף, ולא לאחר שש שנים. עם זאת, נראה שרף המינימום לאחזקות צולבות לא יבוטל, למרות בקשותיהם של חברי כנסת, ובהם יו"ר מרצ זהבה גלאון - ובחזית הגבלת חברות הפירמידה לשתי שכבות בלבד צפוי מאבק קשה.

בממשלה ובקואליציה מבקשים להשלים את החקיקה עד סוף יולי, טרם צאתה של הכנסת לפגרה. דיוניה של הוועדה בחוק יחלו בעוד שבועות ספורים, ויתקיימו במקביל לדיוני התקציב וחוק ההסדרים.

מיקי רוזנטלצילום: נויברג תומר

נלחמים על הכיסאות

בעוד הקואליציה ריפדה את הח"כים במשרות שרים, סגני שרים ויו"ר ועדות, עד כדי כך שיש חוסר בח"כים מן השורה מהליכוד שיאיישו את כל המקומות בוועדות, באופוזיציה רבים על הפירורים שנותרו - כלומר המושבים בוועדות הכנסת.

במפלגת העבודה מתחולל קרב על איוש המקומות בוועדת הכספים. על שני מקומות בוועדת הכספים מתמודדים ארבעה חברי כנסת חדשים: מיקי רוזנטל, סתיו שפיר, מיכל בירן ואראל מרגלית. מי שלא יקבל מקום בוועדת כספים יקבל פיצוי בוועדת הכלכלה.

מיכל בירןצילום: תומר אפלבאום

עוד קרב ניטש בין מפלגת העבודה לבין ח"כ ליצמן על ראשות ועדת הכלכלה, שהיא המשרה הבכירה ביותר בכנסת שתינתן לנציג האופוזיציה. מפלגת העבודה, בהיותה המפלגה הגדולה באופוזיציה, תובעת את הכיסא לח"כ אבישי ברוורמן - אך גם ליצמן רוצה את המשרה.

האופוזיציה תבקש לנגח את הממשלה באמצעות ועדת הכלכלה, ויש לה הרבה כלים לעשות כן. ועדת הכלכלה מופקדת על תחומי יוקר המחיה, הדיור, רשות מקרקעי ישראל, האנרגיה, הבנקאות ‏(מההיבט הצרכני‏), התיירות ועוד. כך למשל, יו"ר הוועדה יכול לזמן שורה של דיונים במחירי הדיור - ו"לטרטר" את ראשי משרד השיכון ורשות מקרקעי ישראל.

שפיר במליאת הכנסתצילום: מיכל פתאל

נושא אחר שיידון לעומק במושב הקיץ בוועדת הכלכלה הוא יוקר המחיה ומחיריהם של מוצרי המזון מחירי החלב. לכשיגובש דו"ח ועדת המזון ‏(ועדת קדמי‏) להצעת חוק ממשלתית, הוא צפוי לעלות לדיון בוועדה - ובאופוזיציה מבקשים "לעשות מטעמים" בנושא מחירי המזון. כמו כן, בוועדה תובעים להעביר אליה סעיפים מחוק הריכוזיות העוסקים בהגבלים עסקיים ולדון בשורת רפורמות בתחום הבנקאות שמקודמות על ידי המפקח על הבנקים, דודו זקן, למשל בנושא עמלות הבנקים ועמלות בגין פירעון מוקדם של משכנתאות. הוועדה מבקשת לפקח על הקרנות לעסקים קטנים המופעלות על ידי הממשלה, וגם לעסוק ברפורמה, שלא מתקדמת, ברשות השידור.

איפה הכסף של הח"כים?

אראל מרגליתצילום: מיכל פתאל

חברי הכנסת יעסקו במושב הקרוב גם בנושאים הקשורים בהם עצמם, כמו הורדת שכרם וחשיפת הצהרת ההון שלהם. אף חבר כנסת לא קם והתנגד בימים האחרונים ליוזמתו של יו"ר ישראל ביתנו, ח"כ אביגדור ליברמן, להורדת שכר חברי הכנסת ב–10% למשך שנה.

TheMarker פנה לכל הח"כים - ומסתמן רוב בהצעה. חלק מהפונים ‏(למשל יריב לוין‏) דרשו להפחית גם את שכר השופטים וחלק ‏(למשל מאיר שטרית ואורית סטרוק‏) דרשו גם להפחית את השכר במגזר הציבורי. מדובר בחיסכון זעום של 4.268 מיליון שקל, שהוא בבחינת "כסף קטן" ביחס לתקציב, אבל בהפגנת דוגמה אישית לציבור ש"יחטוף" גזירות קשות.

ואולם, אם הח"כים באמת רוצים להראות לציבור שהם מהדקים את החגורה, הם צריכים לוותר על תקציב הקשר עם הציבור - תקציב שנתי שמקבל כל ח"כ בסך של 69 אלף שקל לשכירת לשכה מחוץ לכנסת ואיבזורה בריהוט, ציוד משרדי ועוד. ח"כ שאינו שוכר לשכה מחוץ לכנסת זכאי לתקציב שנתי של 49 אלף שקל. מדובר ב"תקציב בזבוזים", כי חלק גדול מהציבור לא יודע היכן ומתי מקבלים הח"כים קהל בלשכה החוץ־פרלמנטרית. וממילא חברי הכנסת בכנסת בימים שני עד רביעי, כך שלכל היותר בימי ראשון או חמישי הם בלשכה הזאת, כשבאחד הימים הם גם מסיירים ברחבי המדינה.

בעוד שלושה שבועות יתבקשו חברי הכנסת להגיש ליו"ר הכנסת הצהרת הון ‏(השרים מחוייבים להגיש למבקר המדינה הצהרת הון עד 15 במאי‏). שמונה חברי כנסת ממפלגת העבודה ומרצ הסכימו לבקשת TheMarker -וחשפו את הצהרת ההון שלהם: שלי יחימוביץ', זהבה גלאון, אילן גילאון, תמר זנדברג, מיכל בירן, איתן כבל, סתיו שפיר וחיליק בר. יחימוביץ' תעלה במושב הקיץ הצעת החוק שתחייב את הח"כים לחשוף את הצהרת ההון שלהם, אך ספק אם תאושר - כי מרבית הח"כים לא נלהבים לחשוף את הונם בפני הציבור. חברי הכנסת מיקי רוזנטל ‏(עבודה‏) ופנינה תמנו־שטה ‏(יש עתיד‏) יגישו הצעת חוק שתעסוק בביקורת על שינוי בהונם של חברי הכנסת, אך לא תביא לחשיפת כל הונם של חברי הכנסת.

ואם בהון עסקינן, אי אפשר להתעלם מהלוביסטים שיתרוצצו במרץ במסדרונות הכנסת במטרה לטרפד ולמתן חלק מהרפורמות הכלכליות שמטיבות עם הציבור אך מרעות עם לקוחותיהם - הטייקונים ואנשי העסקים. יו"ר הכנסת, ח"כ יולי אדלשטיין ‏(ליכוד‏), יצטרך להחליט אם להחמיר את הכללים להסדרת פעילותם של הלוביסטים במשכן, כפי שהמליץ בינואר 2013 פרופ' מרדכי קרמניצר מהמכון לדמוקרטיה, שהתבקש על ידי היו"ר הקודם, ראובן ריבלין ‏(ליכוד‏), להגיש לכנסת המלצות בעניין. בינתיים, כל עוד לא מוחמרים הכללים, הלוביסטים נושמים לרווחה.

מושב הקיץ יארך 15 שבועות ויימשך עד 31 ביולי. המשמר החברתי אמנם החתים יותר מ–25 חברי כנסת להארכת המושב ולקיצור פגרת הקיץ - אך ספק אם הממשלה תתמוך בכך. לממשלה נוח שהכנסת בפגרה, ואין עליה ביקורת פרלמנטרית, והח"כים? רובם מנצלים את הפגרה לנסיעות לחו"ל.

למרות הביקורת - הח"כים יאשרו את התקציב

הממשלה תאשר במאי את חוק התקציב
ל–2013–2014 ואת חוק ההסדרים. הצעות החוק יוגשו לכנסת עד 10 ביוני, במטרה לסיים את חקיקתן עד 31 ביולי. הכנסת תתבקש איפוא לדון ולאשר את התקציב ואת חוק ההסדרים בפחות מ–50 יום.

המשמר החברתי מתח ביקורת על הדיונים החפוזים. לדברי הארגון, "לנו קשה להבין כיצד מתכוונת כנסת טרייה, שכמחצית מחבריה חדשים, להתמודד עם אישור התקציב, עם חוק ההסדרים ועם הצורך לחדש את החקיקה החיונית למשק, שנבלמה, וכל זאת במהלך כנס שיימשך כ–15 שבועות. אם חברי הכנסת קשובים לציבור, עליהם לדרוש להאריך את כנס הקיץ בארבעה שבועות, בכדי לקדם את החקיקה".

למרות הפיקוח של המשמר החברתי ואחרים אחר ההצבעות הח"כים, המשמעת הקואליציונית תסייע לממשלה להעביר את התקציב ואת חוק ההסדרים, וגם בכנסת לא צופים שינויים משמעותיים. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד ינסו להסביר לציבור, כמו גם לח"כים, ש"אין ברירה" ו"המצב קשה", ועל כן "יוטלו גזירות, כדי שאחר כך יהיה טוב יותר". לפיד מתואם עם בנט, וכך ניתן יהיה לגייס רוב הן בממשלה, הן במליאה והן בוועדת הכספים.

כמה משרי הליכוד, למשל שר הפנים גדעון סער, שר התחבורה ישראל כץ ושר הביטחון משה יעלון, יעשו שרירים ואולי יצליחו למתן את הקיצוצים אצלם. גם יו"ר ועדת הכספים המיועד, ח"כ ניסן סלומינסקי ‏(הבית היהודי‏), הודיע ש"הוועדה לא תהיה חותמת גומי". כפי הנראה, זו תכניס שינויים בתקציב ובחוק ההסדרים.

עם זאת, נתניהו ולפיד לא צריכים להיות מודאגים יתר על המידה. למרות הביקורת של ח"כים, וניסיונות של שרים להמתיק את הגזירות במשרדיהם, החוקים יאושרו בסופו של דבר בסוף יולי 2013 - כי לאף אחד מחברי הכנסת של הקואליציה אין כוח או חשק ללכת לבחירות.

ומה באופוזיציה? האופוזיציה הנוכחית היא "חברתית". יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ', אריה דרעי ואלי ישי מש"ס, משה גפני ויעקב ליצמן מיהדות התורה וגלאון ממרצ יובילו את הקו החברתי, וכבר פצחו בהתקפות על הגזירות המתוכננות ‏(מיסוי מכוניות יוקרה, יאכטות ועוד‏). האופוזיציה כבר הגישה עשרות הצעות חוק שיביכו את הממשלה, שתיאלץ להתנגד להן - כמו הקצאת 5% מכל פרויקט חדש שיוקם על קרקע שתשווק על ידי רשות מקרקעי ישראל לדיור ציבורי או מע"מ דיפרנציאלי על מוצרי יסוד. בסופו של דבר, "האופוזיציה תנבח והשיירה תעבור".

מליאת הכנסתצילום: אוליבייה פיטוסי

מעניין יהיה לשמוע את עמדת האופוזיציה והמפלגות החרדיות לגבי "הצעת חוק שיוויון בנטל". הממשלה הקימה בשבוע שעבר ועדת שרים בראשות שר המדע, יעקב פרי, שתתבקש להכינה בתוך 45 יום. המלצות הוועדה אמורות להגיע לכנסת בהצעת חוק ממשלתית באמצע מושב הקיץ, ואמורות "להרגיע" את הציבור שישא בנטל הגזירות הכלכליות.

עשרות חוקים כלכליים־חברתיים תקועים

עשרות הצעות חוק בעלות אופי כלכלי־חברתי שהתקבלו בקריאה הראשונה בקדנציה הקודמת של הכנסת, שנועדו לסייע לציבור ולצרכנים, "תקועות" במשכן. לצורך המשך חקיקתן בכנסת הנוכחית צריכה הממשלה לבקש ממליאת הכנסת להחיל עליהם דין רציפות.

המשמר החברתי, שנציגיו מפקחים אחר פעולות הכנסת בין היתר באמצעות נוכחות מאסיבית בישיבותיה של הוועדות, הכין רשימה של החוקים. בין היתר מדובר בחוק הריכוזיות, חוק להפחתת דמי ניהול שגובות קרנות נאמנות מהמשקיעים וחוק לעידוד עסקים קטנים ובינוניים, שיסדיר את מעמדה של הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים במשרד הכלכלה והמסחר.

זוכרים את "חוק טרכטנברג"? מדובר בהצעת חוק ממשלתית העוסקת בתחבורה ציבורית, וצפויה להוביל לפתיחת קווי האוטובוסים לתחרות ולהקצאת רישיונות הפעלת אוטובוסים למפעילי תחבורה ציבורית נוספים. הצעת החוק אושרה בקריאה הראשונה ביולי 2012 - וממתינה להמשך חקיקה. עוד נכלל בחוק טרכטנברג הרחבת סמכויות של מערך ההגבלים העסקיים והפיקוח על מונופולים. לפי הצעת החוק, בית הדין להגבלים עסקיים יוסמך להורות ‏(לאחר בקשה מהממונה על ההגבלים) לקבוצת ריכוז או בעל מונופול למכור נכסים, אם הדבר נדרש כדי להגביר את התחרות במשק או להקטין את הפגיעה בציבור. בנוסף קבועה הגדלה של מספר רישיונות היבוא של מוצרים, במטרה להגביר את התחרות.

הצעת חוק אחרת שעברה בקריאה ראשונה וממתינה להמשך חקיקה מחייבת את הבנקים לשלוח ללקוחות הודעה מראש, שבה מפורטות המשמעויות וההשלכות האפשריות במקרה שהבנק נוקט פעולה בגין אי עמידה בהתחייבות הלקוח. הצעת החוק הוגשה על ידי חברי הכנסת אורי מקלב, יריב לוין ומשה גפני והח"כ לשעבר כרמל שאמה־הכהן. הבנקים התנגדו להצעת החוק ואף רצו לדחות את כניסתו לתוקף - אך טענותיהם לא התקבלו.

בוועדת החינוך מונחת הצעת חוק להגנת הספרות והסופרים. הצעת החוק, שהוגשה על ידי שרת התרבות לימור לבנת, מחייבת לפרסם על גבי הספרים מחיר מומלץ לצרכן, ולחנויות אסור יהיה למכור אותו במחיר נמוך מהנקוב. החוק מגדיר גם את מינימום התמלוגים שיקבל הסופר - 8%–20%. בתקופה ה"מוגנת" יוגדרו מועדים מיוחדים שבהם יוכלו החנויות לערוך מבצעים.

עוד הצעת חוק שהוגשה בעניין ספרים נועדה להקל על הורים ברכישת ספרי לימוד לילדיהם: הצעה שהוגשה על ידי השר אורי אורבך קובעת שלספרי לימוד מאושרים על ידי משרד החינוך יהיה מחיר מקסימלי שיפורסם באתר משרד החינוך ויופץ בבתי הספר. כמו כן, ספרים מאושרים יישאו חותמת ברורה של משרד החינוך.

בתחום הבריאות מוצע לצמצם את פרסום מוצרי טבק. לפי התיקון, ניתן יהיה לפרסם מוצרי טבק רק באמצעות דואר אלקטרוני, תחת הסכמה ואישור כי גיל הנמען הוא 18 לפחות, או בחנויות ייעודיות למוצרי טבק בלבד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker