לפיד מתנגד לעסקת כיל-פוטאש - ומקים ועדה חדשה לתמלוגי משאבי טבע

לפיד החליט להקים ועדה ציבורית אשר תבחן מחדש את כל זכויות המדינה במשאבי הטבע שלה המנוהלים על ידי חברות פרטיות ■ בעקבות דברי לפיד, צונחת מניית החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל

מוטי בסוק
אורה קורן
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שר האוצר, יאיר לפיד, מתנגד למכירת חברת כיל לחברת פוטאשהקנדית. לפיד עידכן היום את בכירי משרדו כי בכוונתו לנהל מדיניות לוחמנית לשמירה על אוצרות הטבע במדינת ישראל. לדבריו, "משאבי הטבע של מדינת ישראל הם נכס ציבורי, והציבור הישראלי הוא הראשון שצריך ליהנות מהם".

לפיד החליט להקים ועדה ציבורית אשר תבחן מחדש את כל זכויות המדינה במשאבי הטבע שלה המנוהלים על ידי חברות פרטיות.

לפידצילום: אורן נחשון

שלשום נפגש יו"ר החברה לישראל, בעלת השליטה בכיל, עם שר החוץ הקנדי. בפגישה לא נכח נציג מטעם פוטאש אולם נדונו בה, על פי הערכות, האפשרויות לקידום המיזוג בין פוטאש, היצרנית השנייה בגודלה של אשלג בעולם, לבין כיל, היצרנית השישית בגודלה בעולם של אשלג.

בתחילת השבוע הודיע נציג המדינה לבית הדין לעבודה כי כרגע לא מתנהלים מגעים למכירת כיל לפוטאש. הדיון התקיים בעקבות בקשה לצו מניעה שהגישה הנהלת כיל נגד מועצת עובדי ים המלח וההסתדרות בשל החלטת העובדים לקיים עיצומים במחאה על העסקה עם פוטאש שלטענתם גובשה.

בחודש שעבר דווח כי פוטאש תגיש לממשלה במהלך אפריל הצעה משופרת לרכישת כיל . פוטאש מחזיקה ב-13.9% ממניותיה של כיל ומעוניינת לרכוש את השליטה או את הבעלות המלאה בכיל וזקוקה לאישור הממשלה, שמחזיקה במניית זהב לצורך הגדלת אחזקותיה מעבר ל-14% ולצורך רכישת אחזקות מעבר ל-25%.

ההצעה המשופרת של פוטאש תכלול התחייבות שלא לפטר עובדים במטרה לרכך את התנגדות עובדיה של כיל לעסקה, להגדיל את הסכומים המוקצים להגנת הסביבה ולרשום את מניותיה למסחר בבורסה בתל אביב באופן שיהפוך את פוטאש לחברה הגדולה בבורסה עם שווי שוק של 35.6 מיליארד דולר, מעט מעל לשווי השוק של טבע (35 מיליארד דולר).

מפעלי ים המלחצילום: עופר וקנין

פוטאש תגיש הצעה שתכלול גם מרכיב מזומן בניסיון להפוך את ההצעה לאטרקטיבית יותר לממשלת ישראל. המתווה הראשוני של העסקה כפי שדווח בתקשורת התבסס על הקצאת מניות פוטאש לבעלי מניותיה של כיל. עסקת מניות אינה כרוכה בתשלום מס עד למכירת המניות, כך שאוצר המדינה לא היה נהנה מתשלום מיידי של מס. שווי השוק של כיל שבשליטת החברה לישראל (52%) הוא 16.5 מיליארד דולר, כך שרכישתה על ידי פוטאש ככל הנראה בפרמיה על שווי הבורסה שלה, צפויה להיות הרכישה הגדולה ביותר של חברה ישראלית.

היום בבוקר, לפני הודעת לפיד, פתחו את המסחר בבורסה בת"א הנהלות כיל והחברה לישראל לרגל 20 שנה למסחר במניות כיל ו-30 שנה למסחר במניות החברה לישראל. מנכ"ל כיל, סטפן בורגס אמר, "תקבול המדינה מפעילותה של כיל הם מעל למיליארד שקל בשנה והם כוללים מסים, תמלוגים ודיווידנדים שאנו משלמים ישירות לממשלה, שהם כ-35% מסך הרווחים של כיל שמקורם בישראל. בעתיד נשלם אף יותר כתוצאה משינוי מדיניות המס כלפי כיל. כיל צפויה לשלם 45% תקבולים למדינה. זהו אחוז תקבולי המדינה הגבוה ביותר בעולם".

"הגיע הזמן לעצור ביזה של משאבי הטבע ע"י בעלי הון"

בשנים האחרונות דרשה עמותת אדם טבע ודין מהממשלה לגבש נוסחה שתחייב תשלום תמלוגים בגין כל שימוש באוצרות טבע. בכלל זה, מים שמשמשים חברות מים מינרלים כנביעות ועין גדי, מי ים שמשמשים את חברות ההתפלה, חברות הגז והנפט, מפיקות מינרלים ככיל ובנותיה וקבלני חול. לגישת העמותה, מדובר במשאבי טבע השייכים לכל מדינת ישראל, לכן על כלל האזרחים להינות מפירותיהם.

גישה זו נוסחה כהצעת חוק על ידי דב חנין, שקראה להפסיק את ביזת משאבי הטבע, להטיל היטל של 80% על רווחי בעלי הזכיונות לשימוש באוצרות הטבע ולהעביר את הכספים לקרן שתנהל אותם ותעבירם למטרות חברתיות-כלכליות. כיום חברות מים, התפלה וכרייה לא משלמות לממשלה תמלוגים. גם כיל, החברה המרכזית הכורה מחצבים מים המלח ומקרקעות הנגב, משלמת תמלוגים בשיעור השנוי במחלוקת ציבורית.

עם חידוש הדיון בתמלוגים על משאבי טבע צפויה אדם טבע ודין לחדש את הדרישה לפתוח את הסכם התמלוגים בין כיל למדינה. בעמותה סבורים כי ההסכם אינו משקף את שיעור התמלוגים שראוי שהמדינה תקבל מהחברה. המדינה כרכה את הסדר התמלוגים עם פתרון בעיית הצפת בתי המלון לחוף ים המלח. על פי ההערכות בעמותה, שילוב שני המהלכים הוביל לכך שהמדינה הסתפקה בתמלוגים מופחתים לטווח ארוך תמורת הגדלת המימון של כיל במניעת הצפת בתי המלון בטווח הקצר.

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ אומרת כי היא תומכת בעמדתו של שר האוצר שלא למכור את כי"ל לפוטאש הקנדית, ולמנות ועדה בנוסח שישינסקי שתבדוק מחדש את חלוקתם של רווחי אוצרות הטבע של המדינה. "נכון וראוי יהיה למנות לוועדה את פרופ' ששינסקי עצמו, אשר כבר הוכיח מקצועיות ואומץ לב. אם יתברר שלפיד מתכוון ברצינות לדברים שהוא אומר, ואף מבצע - הוא יקבל מאתנו גיבוי וסיוע נחושים, דומים לאלה שהענקנו לשר שטייניץ כשהחליט לאמץ את מסקנות ששינסקי", אמרה יחימוביץ'.

ח"כ דב חנין (חד"ש) אמר בתגובה לעמדת לפיד כי "הגיע הזמן לסיים מציאות מתמשכת שבה מתרחשת ביזה של משאבי הטבע על ידי בעלי הון המקורבים לצלחת. אני מקווה שאנחנו אכן רואים פה התחלה של שינוי בתחום שניהלנו בו מאבק קשה בשנתיים האחרונות. עד כה נתקלנו בחומת התייצבות ממשלתית לצד בעלי ההון. אני מקווה שנוכל להפסיק את השערורייה הזו ולהחזיר לאזרחי ישראל את משאבי הטבע והרווחים מהם, וקורא לשר האוצר לשתף פעולה בהעברת הצעת החוק שיזמתי יחד עם ח"כים נוספים מסיעות שונות בעניין חלוקה הוגנת וצודקת יותר של ההכנסות ממשאבי והבטחה שחלקם הארי יגיע לכיסו של הציבור".

ח"כ איציק שמולי (עבודה) אמר כי צריך לברך את שר האוצר על האמירה החשובה והאמיצה שלו היום בדבר אוצרות הטבע של מדינת ישראל השייכים לכלל הציבור הישראלי ולא לקומץ אנשים קטנטן. גם מכירת כיל לידיים זרות הייתה ממיטה על הנגב קטסטרופה כלכלית והשר עצר זאת. כל הכבוד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker