כך הסתכסך לפיד עם פקידי האוצר לקראת הצגת התקציב לנתניהו

שר האוצר הדהים את עובדי משרדו כשתקף בפייסבוק את הצעתם להעלות את שכר הלימוד ■ באגף התקציבים נערכים לקיצוץ הענק של 30 מיליארד שקל ומצפים מלפיד לגיבוי ותיאום בהכנות לתקציב הגזירות הקשה של 2013-2014 ■ "לפיד מציג עצמו כטוב ואותנו כרעים"

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

במשרד האוצר סערו אתמול הרוחות. עובדי המשרד רגילים לקבל גיבוי מהשר הממונה עליהם, גם אם בחדרי חדרים הוא מותח עליהם ביקורת. הם רגילים לשר שבקיא בעבודת המשרד, ואינו מכחיש פגישות שנערכו בסמכות וברשות. שר חדש שמגיע למשרד ממשלתי, מנסה מיד עם כניסתו לתפקיד לבנות מערך של יחסי אמון הדדי עם הפקידות הבכירה של המשרד, שהרי בלעדיה לעולם לא יוכל להצליח. יאיר לפיד פועל בדיוק להיפך. עוד לא עבר חודש לכניסתו לאוצר - ובמשרד רותחים עליו.

בשבועיים האחרונים נפגש לפיד בתדירות גבוהה עם ראש אגף תקציבים, גל הרשקוביץ, עם סגניו ואחרים באגף, ושומע על התוכניות לתקציב 2013 2014. אגף התקציבים באוצר עובד קשה בהכנות לקראת התקציב המורכב, שיכלול קיצוץ ענק של 30 מיליארד שקל בהוצאות הממשלה בשנה וחצי הקרובות - שממנו מתחייבות גזירות קשות רבות.

באגף התקציבים עשו בחצי השנה האחרונה עבודת מטה יסודית, ולצד ההחלטה לבסס את הקיצוצים על פגיעות בתקציב הביטחון, בקצבאות הביטוח הלאומי, בשכר במגזר הציבורי ובתקציבי התשתיות, הכינו רשימה ארוכה של עשרות סעיפים המיועדים לביטול או לקיצוץ. הרשימות הועברו לשר האוצר, כמקובל. השר רשאי, כמובן, לאשר או להתנגד להמלצות הכפופים לו. זה הנוהג. ראשי האגף יכולים להתווכח עם לפיד, אבל המלה האחרונה שלו. הדיונים נעשים בחדר סגור, בדיסקרטיות.

יאיר לפיד בכנסת, בחודש שעברצילום: אוליבייה פיטוסי

במקביל לפגישות עם לפיד, נפגשים ראשי האוצר עם שרים נוספים, מנכ"לים ובכירים במשרדי הממשלה ומציגים להם את תוכניות האוצר בנוגע למשרדים שלהם - כולל הגזירות. בשל קוצר הזמן, הפגישות נערכות במקביל לעבודת המטה של אגף התקציבים. בכל פגישה כזו מודגש כי אלה תוכניות שטרם אושרו על ידי שר האוצר או על ידי ראש הממשלה, וכמובן לא על ידי הממשלה.

כך היה גם בפגישה שלשום בערב בבית קפה בירושלים של סגן ראש אגף תקציבים יוני רגב, האחראי על נושא ההשכלה הגבוהה, עם יו"ר התאחדות הסטודנטים אורי רשטיק - שהתגובה של לפיד אליה עוררה את זעם אנשי האוצר.

שולחן הממשלה הריק במהלך הדיון בכנסת על הגזירות בתקציבצילום: מיכל פתאל

שר האוצר, שרואה את מתווה הקיצוצים כמה פעמים, כולל לפני הצגתם לראש הממשלה, רשאי לפסול אותם. ראשי האוצר מקווים כי לפיד לא ידווח לציבור על כל קיצוץ שהחליט לבטל. אבל בימים האחרונים שמעו בכירי האוצר, דרך התקשורת, כי השר שלהם מתנגד להצעותיהם להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות ולקצץ 
חצי נקודת זכות במס הכנסה מנשים עובדות.

גם על מינוי מנכ"לית חדשה למשרד, יעל אנדורן, שמעו באוצר בתקשורת, בעוד ששרי אוצר קודמים דאגו ליידע את בכירי משרדם במינויים כאלה לפני פרסומם. ואולם, מקורות המקורבים ללשכת השר אמרו כי מינוי מנכ"ל היא זכות ‏(פררוגטיבה‏) של השר, והוא לא חייב לדווח או לאשר את המינוי במשרד.

לפיד לא עידכן את פקידי משרדו גם בהחלטתו לבטל, החל ב–2015, את התקציב הדו־שנתי. גם הפעם הם שמעו על ההחלטה בתקשורת. מקורות מקורבים ללשכת השר אומרים בתגובה כי הדברים לא מדויקים, וכי 
השר עדכן את ראש אגף תקציבים וסגניו.

השיחות התקיימו בסמכות וברשות

ביום שני השבוע מסרה לשכת שר האוצר לתקשורת כי בדיונים עם אגף התקציבים מנע לפיד פגיעה בנשים עובדות, כשדחה על הסף הצעה של האגף לקצץ ב–2013–2014 חצי נקודת מס לנשים עובדות, 109.5 שקל לאישה. המהלך הזה היה אמור להכניס לקופת המדינה 700 מיליון שקל בשנה. כלומר, האגף הוא הרע - לפיד הוא הטוב והמיטיב עם הנשים העובדות.

באוצר נדהמו. בשיחות פנימיות אמרו העובדים - שר חדש, טעות. הוא ילמד. אבל אתמול התברר כי זו שיטה. לפיד כתב בפוסט בפייסבוק שלו לסטודנטים: "סטודנטים יקרים עושים עליכם סיבוב. למה סיבוב? כי קמתי היום בבוקר התברר לי שהוכרזה מלחמה נגד קיצוץ שמועלם לא היה. כשבאתי לאוצר הבטיחו לי שיהיו לא מעט ספינים, אבל זה כבר מגוחך".

"כמו שאתם יודעים התקציב הקרוב ישים את האדם העובד במרכז. לא רק את ריקי כהן אלא גם את הבן שלה שרוצה ללמוד הנדסת מחשבים. כי סטודנט שעובד בעבודה זמנית ומכין את הבסיס האקדמי לחייו המקצועיים הוא הליבה של חזון האדם העובד שאנחנו מובילים היום. הוא מעמד הביניים של מחר. הוא השדרה המרכזית שהמשק ישען עליה בעוד שנתיים, שלוש, כשהוא יסיים ללמוד וייכנס לשוק העבודה. הוא האיש שאני רוצה לעזור לו. התקציב הקרוב לא יהיה קל, וכולנו נצטרך להתגייס, אבל הוא יהיה התקציב שישים, בפעם הראשונה, את מעמד הביניים במרכז. וגם את מעמד הביניים של העתיד".

בניגוד למה שמשתמע מההודעה של לפיד, השיחות עם הסטודנטים ביום שני על העלאת שכר הלימוד באוניברסיטאות היו בסמכות וברשות של האחראים באוצר. השיחות התקיימו על רקע הנטייה הקיימת באוצר להעלות את שכר הלימוד באוניברסיטאות, או לחילופין לקצץ בתמיכת המדינה בהשכלה הגבוהה, במסגרת הקיצוצים הרבים הצפויים בתקציב.

רגב הדגיש בשיחה כי הוא מציג הצעה שטרם קיבלה את אישור שר האוצר. אז או ששר האוצר ידע את הפרטים ובחר להתעלם מהם, או ששר האוצר לא דאג להתעדכן בפרטים. כמו במקרה של האמהות העובדות, נראה כי זהו ניסיון של לפיד לומר לקהל הבוחרים שלו - "אני לא הרע. אלה הפקידים שלי, הם הרעים".

ח"כ איציק שמולי ‏(עבודה‏), לשעבר יו"ר התאחדות הסטודנטים, מיהר להגיב: "מוטב ששר האוצר יחזק את הקשר עם הפקידים שלו באגף התקציבים, שאולי מנסים לנגוס בסמכויותיו ולהציע תוכניות במקומו. האשמה כאילו הדברים הומצאו פשוט מקוממת. האולטימטום אכן הוצב לסטודנטים אמש, ומי שעושה כאן סיבוב זה האוצר. אני עצמי מכיר היטב את תוכנית המגירה הזו של האוצר. מוזר שמי ששאל איפה הכסף מתיר לפקידיו לחפש אותו דווקא אצל מעמד הביניים. מה אומרים ילדיה של ריקי כהן?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker