לפיד החליט: התקציב הבא יהיה דו שנתי

החל מ-2015 ישראל תחזור למסלול של תקציבים חד שנתיים ■ נתניהו תמך בהחלטה

מוטי בסוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוטי בסוק

שר האוצר, יאיר לפיד, החליט כי גם תקציב המדינה הבא יהיה דו שנתי, לשנים 2013 ו-2014, וכי החל מתקציב 2015 המדינה תחזור, כמו כול מדינות העולם, לתקציב חד שנתי.

לפיד קיבל את ההחלטה בתיאום עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ובעקבות המלצות של מרבית יועציו הכלכליים, כולל המיועדת לתפקיד מנכ"ל האוצר, יעל אנדורן. שר האוצר דחה המלצות של מספר יועצים, להעביר את התקציב לחצי השני של 2013 תוך שבועיים שלושה, ובהמשך השנה להתמקד בבניית תקציב חד שנתי וחוק הסדרים חד שנתי ל-2014.

יאיר לפיד

מלשכת שר האוצר נמסר כי "בניית תכנית עבודה משקית שנתית מאפשרת הקטנת מרווחי טעויות בין התחזיות להכנסות המדינה ממיסים ולתהליכים משקיים מקומיים וגלובליים לבין מימושן בפועל, יכולת איתור וזיהוי מוקשים גרעונים בזמן וייצור מיידי של פתרונות והתאמות תקציביות בתכנית העבודה של המשק לאורך שנת הכספים. הפערים הגדולים בין התחזיות הד-שנתיות להיקף הכנסות המדינה ממיסים הלכה למעשה, הובילו את המשק לאובר-דראפט העמוק מולו אנו ניצבים כעת".

לפיד הסביר היום את החלטתו לתמוך בתקציב דו-שנתי ל-2013 ול-2014, "נוכח לוחות הזמנים לאישור תקציב 2013 החליט שר האוצר להציג כעת תקציב עד סוף שנת 2014 (שנה וחמישה חודשים), אשר יאפשר טיפול מיידי וחד בגרעון ולצידו סדרה של שינויים מבניים ומנופי שינוי אשר יעודדו את הצמיחה במשק".

תקציב דו שנתי, הוא המצאה ישראלית, בשל הקדמת הבחירות ואישור התקציב באמצע השנה הכלכלית. הוא הונהג ב-2009-2010, ושר האוצר אז, יובל שטייניץ, התאהב בו, החליט לאמץ אותו, והפעיל אותו גם ב-2012-2011, באישור רה"מ, בנימין נתניהו, והממשלה הקודמת. למרות ההתלהבות של שטייניץ מהתקציב הדו-שנתי, אף מדינה בעולם לא אימצה את הפטנט הישראלי החדש. היה ברור כי עם החילופין בצמרת הגבוהה של האוצר, התקציב הדו-שנתי ימחק מספר החוקים של ישראל.

לפני פחות משנה, ב-24.6.2012, אישרה הממשלה הקודמת, בראשות בנימין נתניהו, ברוב גדול, את הצעתו של שר האוצר, יובל שטייניץ, להנהיג בישראל תקציב דו-שנתי במתכונת קבועה. המשנה לרה"מ, שאול מופז, ושני שרי אוצר לשעבר, סילבן שלום ודן מרידור, התנגדו להחלטה. מופז טען כי התקציב צריך להיות עדכני ולכן הוא צריך להיות חד שנתי.

ההצעה שאישרה הממשלה קבעה כי יונהג בישראל תקציב דו-שנתי, להוציא שנת בחירות, או מצב כלכלי חריג. החלטת הממשלה לא אשורה עד היום בכנסת, ולכן אין לה תוקף חוקי.

יש מעט יתרונות בתקציב דו-שנתי ויש הרבה חסרונות. היתרון הגדול של תקציב רב או דו שנתי, הוא מתן אופק ראייה כלכלי ארוך יותר. החיסרון הגדול שלו, החיים מאוד דינמיים, השינויים בכלכלה ובחברה מאוד מהירים, ותקציב דו שנתי אינו מספיק לעקוב אחריהם.

לכן, האוצר בהנהגת שטייניץ, נאלץ לבצע במהלך השנתיים של התקציב הדו שנתי האחרון לא מעט שינויים והתאמות בתקציב, ובסופו של יום התברר כי הם לא הספיקו. אחת התוצאות ההרסניות של התקציב הדו שנתי ל-2012-2011, היה גרעון ענק בתקציב 2012, 39 מיליארד שקל, 4.2 אחוזי תוצר, בעוד יעד הגרעון של הממשלה ל-2012 היה 2.0 אחוזי תוצר בלבד. הגרעון הענק של תקציב 2012 הוא כרגע הבעיה הגדולה ביותר של שר האוצר לפיד, בהכנת התקציב הדו-שנתי החדש ל-2013-2014.

ברוורמן: "שמח ששר האוצר ביטל את התקציב הדו שנתי"

היו"ר המיועד של ועדת הכלכלה ח"כ אבישי ברוורמן (עבודה) אמר בתגובה להחלטת לפיד לבטל את התקציב הדו שנתי ואמר כי "שמח ששר האוצר ביטל את התקציב הדו שנתי פעולה שגרמה נזק לניהול הכלכלה הישראלית".

ח"כ אראל מרגלית (עבודה) שהוביל לפני חודש מאבק לביטול התקציב הדו שנתי אמר כי "אני מברך את לפיד שבחר לעשות את המעשה הנכון למרות הלחצים שהופעלו עליו מאגף התקציבים להמשיך את הניסוי בכלכלת המדינה. התקציב הדו שנתי הותיר אחריו גרעון של 40 מיליארד שקלים שאותו צריך להקטין כעת".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker