גלאון: "יש לוודא שבנק דיסקונט מוכר את גדות במחיר הראוי"

יו"ר מרצ גלאון פנתה ליו"ר רשות נירות ערך, שמואל האוזר, למפקח על הביטוח, עודד שריג, בשאלה האם בנק דיסקונט אינו ממהר למכור את החברה במחיר נמוך מדי משום שעניינו היחיד הוא בפירעון חובו

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חגי עמית

חברת הכנסת זהבה גלאון ממפלגת מרצ יזמה השבוע פנייה ליו"ר רשות ניירות ערך, שמואל האוזר, ולממונה על שוק ההון, עודד שריג, ובה היא מביעה חשש כי הגופים המוסדיים הפקירו את כספם של בעלי האג"ח מהציבור בכך שהם אינם מתערבים בעסקה המתגבשת למכירת חברת גדות מיכליות על ידי בנק דיסקונט במסגרת מכרז שמבצע כונס הנכסים מטעם בנק דיסקונט. גדות מיכליות הינה ככל הנראה הנכס המשמעתי ביותר מבין אחזקותיה של חברת אמפל.

אמפל חייבת לבעלי האג"ח שלה 800 מיליון שקלים אותם גייסה בתקופה בה שלט בחברה יוסי מימן. אין בידיה את האמצעים להחזר הסכום. ההשקעות הגדולות שלה - חברת EMG, המחזיקה בצינור שהיה אמור להזרים גז ממצרים לישראל, והאחזקה שלה בחברה המעורבת בפרויקט להפקת אתנול בקולומביה - נקלעו לצרות ונכון להיום לא ברור אם ניתן יהיה לממש אותן ובאיזה שווי.

לאור זאת חברת גדות מיכליות בה מחזיקה אמפל היא הנכס המנשמעותי היחיד המייצר
תזרים הכנסות קבוע. עם זאת, אמפל שיעבדה את מניות גדות לבנק דיסקונט בגין חוב של 244 מיליון שקל שהיתה חייבת לו.

בנק דיסקונט הפעיל את השעבוד לאחרונה ומנסה למכור את החברה כדי להחזיר לעצמו את החוב. נכון להיום מסתמן כי ההצעות המחיר שיתקבלו במכרז יספיקו רק להחזר החוב לדיסקונט ולא ליותר מכך. וזאת למרות שלפני כשנה פירסמה אמפל הודעות למשקיעיה לפיהן היא מנהלת מגעים למכירת גדות לפי שווי גבוה פי 4.

גלאון מביעה בפנייתה להאוזר ושריג את השאלה האם בנק דיסקונט אינו ממהר למכור את
החברה במחיר נמוך מדי משום שעניינו היחיד הוא בפירעון חובו. היא מבקשת כי יידרש מהגופים המוסדיים להתערב בהליך המכירה כדי לוודא כי גדות תימכר במחיר הראוי לה. וזאת כדי שיוותר סיכוי שגם בעלי האג'ח יזכו לחלק מן התמורה.

זהבה גלאוןצילום: מיכל פתאל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker