הכנסת אישרה את החוק להארכת המועד לאישור התקציב עד ה-30 ביולי

(עדכון) משרד האוצר ביקש לאשר התקציב עד ה-4 באוגוסט ■ שרת המשפטים לבני: "הנסיבות הפיסקליות גורמות לכך שהעברת התקציב מהווה משימה ארוכה ומורכבת מהרגיל" ■ הח"כים יוצאים הלילה לפגרה בת חודש

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

החוק להארכת המועד לאישור התקציב עד ה-30 ביולי אושר בקריאה שנייה ברוב של 69 חברי כנסת מול 9 חברי כנסת שהתנגדו. ח"כ אחמד טיבי ביקש כי ההצבעה בקריאה שלישית תיהפך להצבעת אי אמון בממשלה. הצעת אי האמון נדחתה והחוק התקבל בקריאה שלישית ברוב של 56 חברי כנסת מול 10מתנגדים ו-15 נמנעים.

לפי הצעת החוק, הממשלה תניח על שולחן הכנסת את הצעת חוק התקציב לא יאוחר מה-10 ביוני 2013. לפי הצעת הממשלה, התקציב יאושר יומיים לאחר המועד שבו אמור היה להסתיים מושב הקיץ של הכנסת - ב-28 ביולי 2013.

צילום: תומר אפלבאום

מוקדם יותר אישרה ועדת הכספים להצבעה בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק לפיה תקציב המדינה יאושר בקריאה השנייה והשלישית עד ה-30 ביולי 2013. הצעת החוק תועלה אחר הצהריים להצבעה בקריאה השנייה והשלישית במליאה.

קודם להצבעה פרץ ויכוח בין ח"כים בוועדה, לאחר שח"כ עופר שלח (יש עתיד) אמר כי משרד האוצר מבקש מוועדת הכספים לאפשר את אישור תקציב המדינה עד ה-4 באוגוסט 2013, במקום 30 ביולי 2013 כפי שהודיע אתמול.  שלח ביקש מהוועדה לדחות ב-5 ימים את מועד אישור התקציב, כך שיהיה ניתן לאשרו בתוך 140 יום ממועד הקמתה.

יו"ר ועדת הכספים הזמנית, ח"כ משה גפני, (יהדות התורה) וח"כים נוספים בוועדה סירבו לדחות את המועד ב-5 ימים ואמרו כי הושגה הסכמה בין הקואליציה לבין האופוזיציה לפיה התקציב יאושר ב-28 ביולי 2013.

לבני ונתניהו במסיבת העיתונאים בכנסתצילום: מיכל פתאל

משרד האוצר מבקש מוועדת הכספים לאפשר את אישור תקציב המדינה עד ה-4 באוגוסט 2013, במקום 30 ביולי 2013 כפי שהודיעה אתמול. ועדת הכספים דנה כעת בהצעת החוק בעניין.  לפי הצעת הממשלה, התקציב יאושר במועד שמתוכננת פגרת הקיץ. הכנסת תצא לפגרת הקיץ ב-28 ביולי 2013.

"הנסיבות הפיסקליות מהוות עוד נתון שמעיד על כך שהעברת תקציב המדינה לשנת 2013 מהווה משימה יותר מורכבת מהרגיל ותהליך גיבוש ואישור התקציב צפוי לארוך זמן וממושך יותר מאשר בשנת 2009", כך אמרה מוקדם יותר שרת המשפטים החדשה ציפי לבני בהציגה במליאת הכנסת הצעת חוק שתאפשר למדינה לפעול בלא תקציב מאושר עד סוף יולי 2013. לאחר ההצבעה בקריאה הראשונה על הצעת החוק של לבני, תתבקש ועדת הכספים הזמנית להכין את הצעת החוק להצבעה בקריאה השנייה והשלישית כבר הערב.

לפי הצעת החוק, הממשלה תגיש את הצעת תקציב המדינה לשנת 2013 לכנסת בעוד 85 יום, והכנסת תתבקש לאשרה עד 50 ימים לאחר מכן.

יו"ר ועדת הכספים הזמנית ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וח"כ מאיר פרוש (יהדות התורה) שאל את שר האוצר יאיר לפיד, שנכח בדיון, מדוע הוא לא מציג את החוק אבל לא זכה לתשובה. ליבני הוסיפה כי היא הציגה את החוק כי מדובר בחוק יסוד תקציב המדינה.

לבני הוסיפה כי "הממשלה מבקשת לגבש את הצעת התקציב בצורה מסודרת ואחראית בכדי שיהיה מספיק זמן לקיים את הדיונים, ולאפשר לכנסת פרק זמן נדרש לאישור התקציב. יש לאפשר לממשלה הצעת חוק המשקפת את המדיניות החדשה. בשל הנסיבות שהמשלה היוצאת לא הצליחה לגבש הסכמות על תמיכת התקציב ועקב כך נערכו  הבחירות", הדגישה.

ובתוך כך, ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד) השתתף הבוקר בכנס שערכה האופוזיציה בנושא כוונת הממשלה להעלות את אחוז החסימה.

הח"כים יצאו לפגרה

חברי הכנסת ה-19 שהתמנו רק לפני חודש וחצי ייצאו הלילה לפגרה בת חודש, וישובו לדיונים סדירים במושב הקיץ שיפתח ב-21 באפריל 2013 . מאז כינונה של הכנסת בתחילת פברואר 2013 לא עבדו הח"כים יותר מדי קשה. המליאה עסקה בעיקר בנאומים של הח"כים החדשים והותיקים, ורק ועדות זמניות פעלו: "הועדה המסדרת", ועדת הכספים, וועדת חוץ וביטחון.

בדרך כלל בתקופת פגרה מתכנסות ועדות הכנסת מפעם לפעם אלא שהפעם הוועדות הקבועות לא הוקמו עדיין, מאחר שהסיעות לא סיימו לאיישן במועמדים שלהם. ועדת הכספים הזמנית בראשות נציג האופוזיציה ח"כ משה גפני (יהדות התורה) וועדת חוץ ובטחון הזמנית יוכלו לקיים דיונים, אבל לא ברור כמה ח"כים יטריחו עצמם לבוא לדיונים בפגרה.

לח"כים שינוחו בפגרה מצפה מושב הקיץ סוער ועמוס, כשבתחילת יוני 2013 צפויה הממשלה להגיש לכנסת את חוק התקציב וחוק ההסדרים. אבל כבר סוף יולי 2013 ייצאו הח"כים לפגרת הקיץ שתימשך עד אמצע אוקטובר 2013.

יצוין כי הכנסת לא עבדה יותר מדי קשה מסוף יולי 2012 עת התפזרה לפגרת הקיץ. בפתח מושב החורף באמצע אוקטובר 2012 הוחלט על הקדמת הבחירות והכנסת התפזרה.

הנסיונות שבוצעו בעבר להארכת מושב הקיץ וקיצור הפגרה נכשלו. "המשמר החברתי" פנה להארכת מושב הקיץ עד חודש תשרי. ב"משמר החברתי" טענו כי שהכנסת לא פעלה באופן סדיר מאז יולי 2012, לא קידמה חקיקה חיונית, כדוגמת הצעת חוק הריכוזיות והצעת חוק לעידוד העסקים הקטנים, ובהיעדר פעילות סידרה בוועדות הכנסת – לא קיימה פיקוח אפקטיבי על פעולות הממשלה במשך למעלה מחצי שנה.

ההצעה זכתה  לתמיכה של 17 ח"כים מ-6 סיעות: יש עתיד, העבודה, הבית היהודי, מרצ, חד"ש והתנועה. אבל בכנסת מעריכים כי ספק אם הבקשה תאושר כי לממשלה נוח שהכנסת בפגרה כאשר חלק מהח"כים מעדיפים לצאת לחו"ל בפגרת הקיץ.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker