כמה שווים נבחרי הציבור? יעקב פרי מסרב לחשוף, זהבה גלאון - 6.2 מיליון שקל, מיכל בירן - במינוס

יו"ר מרצ מחזיקה דירה בשווי של כ-4 מיליון שקל שעליה יש משכנתא של 2 מיליון שקל ■ השר המיועד יעקב פרי סירב לחשוף את הצהרת ההון שלו - אמר באחרונה כי ההון שלו "מתקרב למעמד הביניים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

(עדכון) לבקשת TheMarker, חושפים היום חברי הכנסת את הצהרת ההון שלהם. שווי ההון, הנכסים והנדל"ן של יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון, מגיע ל-8.2 מיליון שקל, ח"כ אילן גילאון ‏(מרצ‏) - כ-4.75 מיליון שקל וח"כ מיכל בירן (עבודה) - מינוס של 108,924 שקל. השר המיועד יעקב פרי וח"כ מיקי רוזנטל סירבו לחשוף את הצהרות ההון.

מיכל בירןצילום: עזרא לוי

יעקב פרי שמסרב לחשוף את הצהרת ההון שלו, הודיע באוקטובר 2012 כי יתמוך ביוזמה לפרסום הצהרות ההון של חברי הכנסת, בראיון לדנה וייס ששודר בתוכנית "פגוש את העיתונות". דבריו נאמרו בעקבות הביקורת שהושמעה על גובה הכנסותיו לאחר שהצטרף למפלגה בעלת אג'נדה חברתית. פרי הוסיף כי כל המספרים שהועלו באחרונה ביחס למשכורותיו מופרכים, וכי הוא הרבה יותר קרוב למעמד הביניים.

לפי הערכות, הונו של פרי, ששימש בעבר מנכ"ל סלקום ולפני כן ראש השב"כ, הוא עשרות מיליוני שקלים. בתחילת 2003 מונה פרי ליו"ר מזרחי טפחות והוא מכהן ב-60% משרה. עבור שלושה ימי עבודה בשבוע הוא קיבל מדי שנה (במונחי עלות שכר) יותר מ-2 מיליון שקל, ובסך הכל יותר מ-20 מיליון שקל בעת כהונתו. לפי פרסום במגזין "פורבס", שאותו דחה יאיר לפיד, הונו מוערך בכ-22 מיליון שקל.

ח"כ זהבה גלאון הצהירה היום כי בבעלותה דירה בשווי של כ-4 מיליון שקל שעליה יש משכנתא של 2 מיליון שקל; שותפות בבעלות על משרד בשווי של כ-800 אלף שקל; קרן השתלמות בשווי של כ-280 אלף שקל וכנגדה הלוואה בסך כ-180 אלף שקל; ביטוח מנהלים בשווי כ-1.4 מיליון שקל; תיק השקעות בבנק דיסקונט ובמגדל שוקי הון בשווי של כ-1.6 מיליון שקל; חברה ליעוץ תוכנה בבעלות בעלה ומכונית פרטית של בעלה.

יעקב פריצילום: מוטי מילרוד

ח"כ אילן גילאון דיווח כי שווי בית המגורים של משפחתו באשדוד מוערך ב-3 מיליון שקל; ערך דירה שגילאון קיבל בירושה מהוריו, ברובע י"ג באשדוד, בכ-900 אלף שקל; חסכונותיו של חבר הכנסת ממרצ מסתכמים ב-650 אלף שקל; וערך המכונית, הציוד ונכסים שונים שבבעלותו מוערכים ב-200 אלף שקל.

גילאון הוא אחד משבעת הח"כים היחידים בכנסת הקודמת שהיו מוכנים לחשוף את הונם בפני הציבור הרחב. גם הפעם הוא בחר לחשוף את הצהרת ההון שלו בפני כלל הציבור, והדגיש כי "ברגע שאדם מחליט להיות איש ציבור, הוא מפקיע מידיו את הפרטיות. אישי ציבור מקבלים את שכרם מהציבור, ולכן עליהם לנהוג בשקיפות מלאה ולהצהיר על הונם בפני כל מאן דבעי".

כל הח"כים בכנסת ה–19 התבקשו להגיש עד אמצע אפריל 2013 את הצהרת ההון שלהם ליו"ר הכנסת. הצהרת ההון נשמרת בכספת, ולא נפתחת אלא אם מוגשת בקשה לפתיחתה בעקבות הליך פלילי נגד הח"כ.

ח"כ זהבה גלאוןצילום: עופר וקנין

יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', וח"כ מיקי רוזנטל ‏(העבודה‏), הניחו בנפרד על שולחן הכנסת הצעת חוק, שעל פיה הח"כים יידרשו לחשוף את הצהרות ההון שלהם. הצעות החוק יועלו להצבעה לאחר חג הפסח, וח"כים רבים מתנגדים לה. רוזנטל סירב היום לחשוף את הצהרת ההון שלו. מלשכתו נמסר כי "ח"כ רוזנטל אינו מעוניין כעת לפרסם את הצהרת ההון שלו מכיוון שהוא סבור שפרסום כתבות בנושא כרגע רק יכשילו את קידום החוק".

איש ההיי-טק לשעבר, ח"כ אראל מרגלית (עבודה), סירב אף הוא לחשוף את הצהרת ההון ומלשכתו נמסר כי "הוא לומד את הנושא".

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, ח"כ עליזה לביא ‏(יש עתיד‏) וח"כ איילת שקד ‏(הבית היהודי‏) סירבו לחשוף את הצהרת ההון שלהם. במהלך מערכת הבחירות, סירב גם יו"ר הבית היהודי, נפתלי בנט, לחשוף את הצהרת ההון שלו.

מיקי רוזנטלצילום: נויברג תומר

לעומתם, ח"כ יעל גרמן ‏(יש עתיד‏) הודיעה כי תחשוף את הצהרת ההון שלה בפייסבוק לאחר שתשלים להכינה באמצעות רו"ח של בעלה. הח"כים סתיו שפיר ומשה מזרחי ‏(העבודה‏) דוב ליפמן ויפעת קריב ‏(יש עתיד‏) הודיעו שיחשפו את הצהרת ההון שלהם לאחר שיגישו אותה לכנסת. הח"כים עפו אגבאריה ‏(חד"ש‏) וחיליק בר ‏(העבודה‏) הודיעו גם הם שיחשפו את הצהרות ההון שלהם. כמה מהח"כים הודיעו כי עדיין לא סיימו להכין את הצהרת ההון שלהם.

"אני מאמינה שהצהרת ההון של פוליטיקאים חשובה לציבור", אמרה ח"כ פנינה תמנו שטה ממפלגת יש עתיד, "אבל היא צריכה להיות מידתית בחשיפתה, ומאוזנת עם הזכות לצנעת הפרט הקיימת גם לאנשי הציבור. ראוי שהצהרה כזו תהיה הצהרה כללית, שיש בידה לתת מידע על סדר הגודל של ההון שברשות הח"כ, ושאינה כוללת פירוט נרחב שלא לצורך".

ח"כ שלי יחימוביץ' חשפה לפני חודש ב-TheMarker את הצהרת ההון שלה, הכוללת דירה בבעלותה בתל אביב וחסכונות ששווים הכולל הוא כ-2.6 מיליון שקל. ליחימוביץ' דירת מגורים ברחוב הרב קוק בתל אביב. בדיווח שנתנה ב–2009 אמרה ששווי הדירה הוא כ–300 אלף דולר ‏(אז כ–1.2 מיליון שקל‏) וכי יש עליה משכנתא. על פי הערכת שמאים, שוויה של דירה כזו כיום הוא כ–2 מיליון שקל. תוכניות החיסכון, הקרנות והפיקדונות לזמן קצר של יחימוביץ' הם בסך 471.8 אלף שקל.

ח"כ גילאון במליאת הכנסתצילום: שירן גרנות

באחרונה חשפה ח"כ תמר זנדברג ממרצ את הצהרת ההון שלה, שעל פיה שוויים הכולל של ההון והנכסים שבידיה מסתכם בכ–430 אלף שקל.

ח"כ חיליק בר (עבודה) אמר כי הגיש את הצהרת ההון שלו לכנסת ויחשוף אותה במלואה בימים הקרובים לאחר שיבקש עותק ממנה מועדת האתיקה. לדבריו, היקף תוכניות החיסכון שלו מגיע לכ-400 אלף שקל. אין לו דירה ואין לו חשבונות מט"ח. הוא ורעייתו מתגוררים בדירה שכורה בשכונת בקעה בירושלים ומשלמים דמי שכירות בסך של 4,000 שקל בחודש. לו ולרעייתו רכב מסוג "יונדאי אקסנט" משנת 2008 שערכן כ-40 אלף שקל. בחשבון הבנק כ-3,000 שקל.

ח"כ פנינה תמנו שטה (יש עתיד) אמרה כי אין לה דירה ואינה מחזיקה בהון גדול. "אני ממעמד הביניים וזה חלק מהנושאים שבאנו לשנות למרות יוקר המחייה".


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker