עלות מעון ראש הממשלה ב-2012: 3.3 מיליון ש' - 50% יותר מהתקציב שאושר

המדינה הוציאה 6.2 מיליון שקל על מעונו של ראש הממשלה ב-2009-2011 - יותר מבתקופת כל אחד משלושת 
ראשי הממשלה שקדמו לו ■ לשכת ראש הממשלה: "העלות הממוצעת לנפש בתקופת נתניהו היא הנמוכה ביותר"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

משלם המסים מימן את הוצאות מעונו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ב-2009-2011 בסכום כולל של 6.2 מיליון שקל - כך עולה מנתונים שהעבירה לשכת ראש הממשלה לבקשת TheMarker.

מנתונים שהגיעו 
ל-TheMarker מגורם אחר עולה כי ב-2012 הגיעה ההוצאה בפועל למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים ל-3.3 מיליון שקל. יוצא אפוא שמתחילת כהונתו של נתניהו ב-2009 ועד סוף 2012 שילמה המדינה 9.5 מיליון שקל עבור מעונו הרשמי.

משפחת נתניהו, ב-2010צילום: מוזיאון ארצות המקרא

נתונים אלה מתייחסים למימון ממשלתי לבית ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים, ואינם כוללים הוצאות עבור ביתה הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה ועבור אבטחת ביתה הפרטי של המשפחה ברחוב עזה בירושלים. בלשכת ראש הממשלה אמרו אתמול כי הם אינם יכולים להתייחס לנתוני 2012.

לפי נתוני לשכת ראש הממשלה, העלות הממוצעת החודשית בתקופת נתניהו היא הגבוהה ביותר מבין ארבעת ראשי הממשלה האחרונים. עלות חודשית ממוצעת של 33 חודשים ‏(אפריל 2009 עד דצמבר 2011‏) של שהות משפחת נתניהו במעון היא 189,239 שקל בחודש.

עם זאת, בלשכת ראש הממשלה אומרים כי העלות הממוצעת לנפש בתקופת נתניהו היא הנמוכה ביותר, מאחר שנתניהו מתגורר במעון עם רעייתו שרה ושני ילדיהם, יאיר ואבנר, בעוד שראשי הממשלה הקודמים התגוררו עם בנות זוגם, למעט שרון שהתגורר לבדו.

העלות החודשית הממוצעת בתקופת כהונתו של אהוד אולמרט היא 125,449 שקל. אולמרט כיהן 35 חודשים, מ-1 במאי 2006 עד 31 במארס 2009. העלות החודשית הממוצעת בתקופת כהונתו של אריאל שרון היא 61,729 שקל. שרון כיהן במשך 60 חודשים, מ-1 באפריל 2001 עד 30 באפריל 2006. העלות החודשית הממוצעת בתקופת כהונתו של אהוד ברק היא 103,371 שקל. ברק כיהן במשך 20 חודשים, מ-1 באוגוסט 1999 עד 31 במארס 2001.

"קינג ביבי" עולה לנו יותר

מנתונים נוספים שהגיעו לידי TheMarker עולה כי הצעת התקציב של המעון הרשמי של ראש הממשלה ל–2012 היתה 2.2 מיליון שקל - אך בפועל גדל התקציב בשיעור של 50% והגיע ל–3.3 מיליון שקל.

ב-2011 הגיעה העלות של מעון ראש הממשלה ל–2.46 מיליון שקל, וההוצאות עבור הבית הפרטי של נתניהו בקיסריה הסתכמו ב–184 אלף שקל. כמו כן, עלות אבטחת ביתו הפרטי של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים הגיעה ל–1.1 מיליון שקל.

שתיקת הח"כים

לוועדת הכספים, הדנה בפרטי תקציב המדינה ובכלל זה בתקציב משרד ראש הממשלה, לא נמסרים פרטים על היקף הכספים המוקצים למעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים. כמו כן לא נמסר לה סך ההוצאות של המדינה על הבית הפרטי של משפחת נתניהו בקיסריה וסך הוצאות האבטחה על הבית הפרטי של נתניהו ברחוב עזה בירושלים.

חברי כנסת הביעו ביקורת על כך שהתקציב המוקצה לבית ראש הממשלה נעלם מעיניה של ועדת הכספים, אך לא עשו זאת באופן פומבי. בדרך כלל, חברי כנסת מהאופוזיציה נוהגים למתוח ביקורת על התנהלותה התקציבית של הממשלה, אבל הפעם, כשחלק גדול מהסיעות נמצאות במשא ומתן להצטרפות לקואליציה בראשות נתניהו, נמנעו רבים מהם מלהגיב באופן פומבי על כך ששכר מאפרת ב–35 אלף שקל לשנה, ועל התקציב השנתי בסך 10,000 שקל לרכישת גלידה. שתי ההתקשרויות, עם המאפרת ועם הגלידרייה, קיבלו פטור ממכרז.

גם בכנסת העריכו כי הסיבה לכך קשורה במשא ומתן הקואליציוני ובדיונים שיתקיימו בקרוב לגבי חלוקת הוועדות בין הקואליציה לאופוזיציה. "במצב כזה לרבים לא נעים לתקוף את נתניהו", העיר אתמול אחד מחברי הכנסת. יו"ר התנועה לאיכות השלטון, אלעד שרגא, אמר כי "אין ספק שלאור העובדה שאלה כספי ציבור, מתחייבת כאן שקיפות מלאה. כפי שאמר השופט ברנדייס 'אור השמש הוא המחטא הטוב ביותר'.

"אנו חושבים שדווקא בימים שאנשים מהדקים חגורה, ודווקא בימים שהמשק הולך לקיצוץ מאסיבי של 40 מיליארד שקל, ראש הממשלה צריך להיות דוגמה ומופת לכך שחרב הקיצוצים חלה גם על תקציבו האישי. לא מספיק שחרב כזו תונחת - חשוב שהציבור יראה על מה מוציא ראש הממשלה את כספי הציבור".

היועצת המשפטית של התנועה לאיכות השלטון, עו"ד צרויה מידד לוזון, דרשה אתמול מנתניהו ומהיועץ המשפטי לממשלה, יהודה ויינשטיין, ומהחשבת הכללית באוצר, מיכל עבאדי בוינג'ו, לחשוף את פירוט הוצאות מעון ראש הממשלה ל–2012, ולהסביר את מהות הגידול בהיקף ההוצאות.

מידד לוזון אמרה כי "ראש הממשלה מחויב בציווי הצנע לכת. הוצאות ראש הממשלה ומעונו מושתים על הציבור, שרובו נאנק תחת העול הכלכלי, ומטבע הדברים אינו חי בסטנדרטים של ראש הממשלה. במצב דברים זה, ראש הממשלה אינו יכול לקיים אורח חיים ראוותני ולהוציא הוצאות תמוהות ומנקרות עיניים. נתניהו אף אינו יכול להתעלם מהציבור המשלם את החשבונות. התנהלות כזו משדרת מסר של זלזול בכספי הציבור ופוגעת בציבור ובאמונו ברשויות".

עוד הוסיפה כי "ראש הממשלה אמור להיות דוגמה אישית לנבחרי ציבור, למשרדי הממשלה ולציבור, להתנהלות כלכלית ראויה ולשימוש זהיר, שקוף ומושכל בכספי ציבור. במצב הנוכחי של הסתרת התקציב ותפיחתו מחד - וגזירות כלכליות מאידך, נוצר פער בעייתי בין הדרישות מהציבור לאחריות כלכלית ולהשלמה עם גזירות כלכליות לבין התנהלות ראש הממשלה. נוכח כל אלה, לא ייתכן שדווקא תקציב ראש הממשלה ומעונו יתנהל רחוק מעין הציבור, תוך שימוש תכוף בפטור ממכרז ובאופן הנחזה להיות בלתי חסכוני בעליל". עו"ד מידד לוזון גם תבעה מנתניהו להפעיל "שיקול דעת קפדני בניצול התקציב".

בעלי הגלידריה: מעצב השיער של שרה ומעלים מס שישב בכלא

רפי כנפי, מבעלי גלידה מטודלה שממנה הזמין מעון ראש הממשלה גלידה, היה מעצב השיער של שרה נתניהו. הלל פרקש, גם הוא מבעלי גלידה מטודלה, הורשע בינואר 2005 בהעלמות מס. שופטת בית המשפט המחוזי בירושלים, חנה בן עמי, הטילה אז על פרקש 12 חודשי מאסר בפועל וקנס של 175 אלף שקל. פרקש ריצה לבסוף שמונה חודשי מאסר.

פרקש הוא מבעלי מועדון האומן 17 בירושלים. השופטת בן עמי הטילה עונשי מאסר בפועל של 10 עד 18 חודשים וקנסות בהיקף של מאות אלפי שקלים על חמישה מבעלי המועדון, בגין עבירות מס ודיווח חלקי על העובדים והמשכורות בסך כולל של 11 מיליון שקל.

בעלי המועדון הגיעו לפשרה עם רשויות המס, שלפיה שילמו 4.5 מיליון שקל על חשבון השומה שנקבעה להם בגין ההכנסות שהועלמו. בפסק הדין נקבע כי הדיווחים שנמסרו למס הכנסה היו חלקיים והקטינו את ההכנסות הרשומות מהעסק המשגשג ב-1999-2001. למעשה, המנהלים דווקא ניהלו רישום מדויק של הבליינים שקנו כרטיסי כניסה ושל ההכנסות שצברו מהעסק, אולם לרו"ח שלהם הועברו דיווחים חלקיים בלבד.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker