לא רק קינוח: נתניהו מתאפר בתקציב של 35 אלף שקל בשנה

קיצוצים בתקציב? לא במעון ראש הממשלה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

תקציב מעון ראש הממשלה ברחוב בלפור בירושלים הוא אחד הסודות הכמוסים המסתתרים בפירוט תקציב משרד ראש הממשלה, כאילו היה התקציב של הכור האטומי בדימונה.

תקציבו השנתי של משרד ראש הממשלה ל-2012 (תקציב 2013 עדיין לא הוגש לכנסת ולא אושר) הוא 2.2 מיליארד שקל. סכום זה מיועד ליחידות המשרד השונות, לשרים ולסגני השרים שבאחריות המשרד, למשרד לענייני דתות, למשרד לפיתוח הנגב והגליל, לנציבות שירות המדינה ועוד.

בנימין נתניהוצילום: ניר כפרי

בין סעיפי התקציב, הכולל גם את לשכותיהם של ראשי הממשלה לשעבר, מופיע פירוט בסך אפס שקלים ללשכת ראש הממשלה לשעבר, בנימין נתניהו (לשכה שלה היה זכאי כשהפסיד בבחירות ב-1999, לאחר שכיהן כראש ממשלה מ-1996) - אך משום מה לא מופיעה בסעיף נפרד העלות של מעון ראש הממשלה.

מדוע? כי קברניטי המשרד, מזה שנים, אינם מעוניינים שהציבור יידע לאן הולך הכסף. סיפור רכישת הגלידה התגלה כשדלפו פרטי בקשת משרד ראש הממשלה לוועדת המכרזים שבמשרד, לתת פטור ממכרז לאספקת הגלידה למעון.

במשך עשרות שנים מתגוררים ראשי הממשלה במעון הרשמי ברחוב בלפור בירושלים. בצדק העניקה המדינה משכן ממלכתי לראשי הממשלה, שבו יוכלו לחיות עם בני משפחותיהם ולארח אישים מהארץ ומחו"ל. כיום מתגוררים במעון הרשמי בנימין ושרה נתניהו ובניהם יאיר ואבנר. בעבר התגורר בו גם שמואל בן ארצי המנוח, אביה של שרה נתניהו.

מעון ראש הממשלהצילום: אלכס ליבק

נתניהו אירח כמה פעמים במעון הרשמי את חברי הקואליציה ובנות או בני זוגם, וגם ערך בו פגישות עם ראשי רשויות, נציגים פלסטינים ואישים אחרים. שרה נתניהו אף הביאה בעבר מגשים של פיצה לסטודנטים ששבתו רעב מול המעון הרשמי.

בבית ראש הממשלה מועסק צוות עובדים שמופקד על ניהול ואחזקת הבית, בישול, ניקיון, גינון ועוד. אף אחד לא מצפה שראש הממשלה או רעייתו יבשלו בעצמם את המזון לאירוח פגישות רשמיות, ילכו למכולת לקנות מוצרי מזון, או אף יחליפו נורות שרופות וישקו את הצמחייה היפה בגינה.

עם זאת, יש להנהיג שקיפות בתקציב מעון ראש הממשלה (כמו גם בתקציב משכן הנשיא בירושלים) ולהציג את סעיפי ההוצאה השונים. כמה כסף הולך למזון? כמה מהתקציב מוקדש לאירוח? כמה עולה אחזקת הבית, הגינון, הניקיון, השיפוצים והריהוט? זכות הציבור לדעת אם יש גידול בסעיפי התקציב האלה בזמן שמקצצים בתקציב המדינה, ובזמן שנתניהו נוהג לדבר על המגזר הציבורי כעל "השמן".

במשרד רה"מ אוהבים אוכל טורקי

בקשות לפטור ממכרז מוגשות לוועדת המכרזים במשרד ראש הממשלה. בוועדה כזו יושבים נציגי המשרד, שאינם מהססים להיענות לבקשות. כך מתברר כי ב-2011 הגיעה העלות של מעון ראש הממשלה ל-2.46 מיליון שקל, וההוצאות עבור הבית הפרטי של נתניהו בקיסריה הסתכמו ב-184 אלף שקל. כמו כן, עלות האבטחה של ביתו של ראש הממשלה ברחוב עזה בירושלים הגיעה ל-1.1 מיליון שקל.

ב-2010 הוקצה סכום של כ-710 אלף שקל לניקיון מעון ראש הממשלה, לעומת 553 אלף ב-2009. ב-2010 נרשמה הוצאה של 263 אלף שקל בגין רכישת מזון למעון. עד כה לא פורסמו נתונים רשמיים לגבי תקציב מעון ראש הממשלה ב-2011, אך נודע כי באותה שנה נרשמה הוצאה של כ-70 אלף שקל על רכישת אוכל ממסעדות בירושלים.

זאת ועוד, מעיון בבקשות לפטור ממכרז מתברר שבחודש שעבר הוגשו שתי בקשות לפטור ממכרז עבור מאפרת ראש הממשלה, איריס אגאי. ההתקשרות עמה החלה במאי 2012 ומתוכננת להמשך עד מאי 2013, אך הבקשה לפטור ממכרז הוגשה שבעה חודשים לאחר תחילת ההתקשרות. הבקשה נוקבת בסכום כולל של 35 אלף שקל בשנה, כלומר, יותר מ 2,900 שקל בחודש בממוצע.

כמו כן, הוגשה בקשה נוספת לפטור ממכרז, בסך 30 אלף שקל, לאספקת כיבוד לאירועים של משרד ראש הממשלה מחברת "לחמג'ון דונר מסעדות בע"מ", לתקופה של תשעה חודשים. לבקשות אלה לא צורף פרוטוקול המפרט את הנימוקים לעלות, כמו גם לפטור ממכרז.

נתניהו, שמיהר להודיע על ביטול מימון רכישת הגלידה בטעם פיסטוק, והמרבה לדבר על הצורך בשקיפות ובחיסכון תקציבי, צריך ללכת צעד אחד קדימה ולהורות לחשבות משרדו לחשוף את תקציב מעון ראש הממשלה על כלל סעיפיו. כך יידע הציבור, אם אין גלידה - כמה כסף משלמת הקופה הציבורית לעוגות למעון ראש הממשלה.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "תקציב הכיבודים מתייחס לישיבות במשרד ראש הממשלה בלבד. אלה שירותים שגם ראשי ממשלה בעבר השתמשו בהם, ויש לציין כי אלה הסכמי מסגרת ואין הדבר מחייב כי ייעשה בסכום שימוש בפועל. הדבר זמין לעיון כלל הציבור באינטרנט".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker