מיקי רוזנטל: "שלי יחימוביץ לא תודח מתפקידה"

בכנס שישי כלכלי התייחס ח"כ הנכנס גם לסוגיית גיוס החרדים: "אם צריך לבחור בין שוויון לבין זה שהם ייצאו לעבוד, אני מעדיף שייצאו לעבוד"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

"בענפים מסוימים במשק, כמו בענפי המזון והמלט, יש להוריד מכסים על מוצרים מיובאים כדי להגביר את התחרות ולהביא להורדת מחירים", אמר ביום שישי מיקי רוזנטל, שנבחר ברשימת מפלגת העבודה לכנסת.

רוזנטל, שדיבר בבמת "הקתדרה" במוזיאון ארץ ישראל בתל אביב, נשאל על ידי מנחה הפאנל, נחמיה שטרסלר, עורך בכיר לכלכלה ולחברה בעיתון "הארץ", איך דבריו מתיישבים עם העמדה של ראש מפלגתו, שלי יחימוביץ', שלפיהם אין להוריד מכסים. הוא השיב: "יחימוביץ' אינה קובעת בשבילי". עם זאת, רוזנטל אמר שעמדתו בעד הורדת מכסים על מוצרי יבוא אינה גורפת. "הורדת מכסים עלולה לחסל את התעשייה הישראלית", הוא אמר. "ראו מה קרה למפעלי הטקסטיל".

מיקי רוזנטלצילום: אמיל סלמן /ג'יני

בעניין יוזמת החקיקה לגייס חרדים לשירות צבאי, רוזנטל כפר בסיכוי שהתוכנית תמומש. "אף חרדי לא יגויס. אי־אפשר לאנוס אותם ללכת לצבא", הוא טען. לדבריו, גם אם החרדים ירצו יום אחד להתגייס, צה"ל לא צריך מחצית מהם. "בפרקטיקה זה לא יקרה. אין טעם לבנות מנגנונים עצומים כדי לקיים חוק לגיוס חרדים רק כדי לדפוק אותם ולהכריח אותם לשרת בצה"ל". לטענתו, במקום לגייס חרדים לצבא, עדיף לעודד אותם לצאת לעבוד.

לדברי רוזנטל, הבעיות הכלכליות של ישראל אינן מתמקדות בגירעון האדיר, אלא בהיעדר מקצועיות של רבים מהעובדים, מגזר ציבורי גדול מדי והיעדר תחרות במשק. "היעילות ופריון העבודה נמוכים מדי וכן דרושה דיפרנציאציה בשכר, כך שהעובדים הטובים יותר, כמו מורים, ישתכרו יותר, ולהיפך", הוא טען.

לדבריו, הסכמי השכר אינם מעודדים פריון ויש לשנותם. עם זאת, הוא אמר כי בניגוד לליכוד שרוצה לפרק את העבודה המאורגנת, יש להגן על התארגנות עובדים לנוכח תופעת ההעסקה הפוגענית בישראל. "חרף השחיתות שפשתה בקרב ועדי עובדים מסוימים, ההשוואה בינם לבין הטייקונים היא חמורה", אמר רוזנטל.

כשרוזנטל נשאל אם תוצאות הבחירות האחרונות, שאיכזבו רבים במפלגת העבודה, מקרבים את קצה של כהונת יחימוביץ' כראש המפלגה, הוא העריך כי יחימוביץ' לא תודח מתפקידה. "נעשו טעויות, ובמפלגה נשמעים קולות שונים", אמר. "נכשלנו בבחירות, אולי בגלל התוכנית הכלכלית שהצגנו ואולי בגלל היו"רית שלנו. בסופו של דבר תהיה ביקורת, אבל התזת ראשו של מישהו לא תועיל להפקת לקחים".

"הדרג המקצועי התקרנף"

רם בלינקוב, לשעבר הממונה על התקציבים במשרד האוצר, האשים את הדרג המקצועי באוצר בכך ש"התקרנף". "דרג זה זיהה ממשלה חסרת כוח לעמוד מול גופים אינטרסנטיים. הם שינו את הכלל הפיסקלי ‏(הקובע את קצב הגדלת התקציב‏) והפכו אותו לכלל הפיסקלי הכי מרחיב בעשור האחרון. אגף התקציבים כשל בתפקידו", טען. לטענתו, הכישלון הוא גם בחריגה הגדולה מהתוואי התקציבי המורחב, מה שמאלץ את הממשלה לקיצוץ גדול.

לדבריו, לא תהיה ברירה אלא לחתוך חלק מהתקציב במשך השנתיים עד ארבע השנים הבאות. "הגדלת הגירעון, כפי שמציעות מפלגות האופוזיציה ובראשן יחימוביץ', תוביל לאבדון", הזהיר בלינקוב. "התוכנית שלה להגדיל את ההוצאות ב–138 מיליארד שקל היא הזויה.

"יש בישראל קבוצות לחץ הנהנות מפטורים מקוממים. אחד הפטורים האלה הוא של קרנות ההשתלמות, שהחיסכון בהן אינו ממוסה, הודות למאפיה של ההסתדרות". לדברי בלינקוב, "יש פה קבוצות לחץ, כמו עובדי חברת החשמל והנמלים, שלאיש אין אומץ להתמודד עמם".

בדברו על שוק העבודה, בלניקוב אמר כי בלתי אפשרי לסבסד לאורך זמן "שני מגזרים שבעיקר לוקחים, אך לא נותנים", בהתכוונו לחרדים ולערבים. "אי־אפשר להשלים עם אי גיוסם של החרדים לצבא, מכיוון שהם מגדילים בהדרגה את חלקם בכלל האוכלוסייה במדינה, ויחד עם תהליך זה גדלות והולכות קצבאות הילדים, דבר המקטין אתת המוטיבציה שלהם לצאת לעבודה. לכן יש לקצץ 2 מיליארד שקל בקצבאות
הילדים".

"ישראל היא מדינה משונה"

פרופ' אבי שמחון, בעבר יועצו הכלכלי של שר האוצר, יובל שטייניץ, שהתמודד ברשימת הליכוד ‏(אך לא נכנס לכנסת‏), טען שישראל במצב טוב למדי יחסית למדינות המפותחות מבחינת יחס חוב־תוצר, מאזן התשלומים וממדי האבטלה. עם זאת, הוא אמר שאי השוויון בישראל הוא "נורא" וכי ישראל היא במקום השני בעולם המפותח מבחינת אי השוויון, אף כי בזמן כהונת הממשלה הנוכחית חל בתחום זה שיפור מה.

"הבעיה היא שישראל היא מדינה משונה", טען שמחון. "יש בה שתי אוכלוסיות חריגות - חרדים וערבים, בעיקר הבדואים. במגזרים אלה כל משפחה מונה בממוצע 12 נפשות, זה אומר שאותן משפחות מחליטות להיות עניות. אז למה לבוא בטענות לממשלה"?

לשאלה היכן ניתן לקצץ בתקציב, רוזנטל השיב שניתן לקצץ 6 מיליארד שקל מתקציב הביטחון, לבטל פרויקטים בתשתיות "ולהפסיק את תרגילי המס של חברות בישראל". הוא אמר כי אין לפגוע בתקציב החינוך, בשכר עובדי המגזר הציבורי ובקצבאות הילדים. "יש לשים יד על ההון השחור, שהיקפו 180 מיליארד שקל", הוא טען.

בלינקוב אמר שיש לבטל "פרויקטים תשתיתיים הזויים", כמו רכבת העמק והרכבת לאילת, להוריד מכסים, לקצץ את תקציב הביטחון ב-1-2 מיליארד שקל, לבטל את הפטור ממס על קרנות ההשתלמות ואת הפטור ממע"מ באילת.

"יש לבטל את הפטור ממע"מ על ירקות ופירות, כי אין סיבה שכשאני נכנס למסעדה, הירקות שבסלט שאני מזמין יהיו פטורים ממס", אמר בלינקוב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker