יאיר לפיד - ראש ממשלת תל אביב

הבחירות הוכיחו: ישראל מפוצלת ושבטית

רותם שטרקמן
רותם שטרקמן

שלוש שעות וחצי אחרי פרסום המדגם, בשעה 1:30 בלילה, כאשר רק מעטים נשארו לצפות בסיקור התוצאות שלא השתנו מאז 22:00, עברו בערוץ 1 לבדוק מה היו התוצאות במגזר הערבי. וזה לא שהיה שם משעמם.

הכתב תיאר התרחשות דרמטית שבה בשעות ההצבעה האחרונות התאחדו פעילי שלוש המפלגות הערביות יחד כדי להוציא את המצביעים האדישים מהבתים לקלפיות. אלא שהכתב, שוודאי חיכה לתורו מאז שעות הערב המוקדמות, קיבל את רשות הדיבור אולי ל-30 שניות. אף אחד לא התעניין בפרטים, הפרשנים לא הגיבו והמנחים לא שאלו אף לא שאלה אחת. אבל כשבוחנים את תוצאות ההצבעה בחיתוכים שונים אפשר להתעצבן אמנם על עורכי המשדרים בטלוויזיה, אבל אפשר להבין את השיקולים שלהם.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

6 מתוך 6 |
1 מתוך 6 |
2 מתוך 6 |

ישראל 2013 כל כך מפולגת ומפוצלת ושבטית, כאילו מתנהלות כאן כמה מדינות מקבילות ולכל אחת אג'נדה משלה. בעיירות הפיתוח מצביעים ימין - ליכוד, ש"ס ובנט, ובמקומות המבוססים שמאל ומרכז - לפיד, שלי, מרצ וציפי לבני. לפיד לא רלוונטי לערבים וכמעט לא לעיירות הפיתוח.

לו היו תוצאות ההצבעה בתל אביב נקבעות לתוצאות הכלליות היה יאיר לפיד ראש הממשלה עם 25 מנדטים. הוא היה מקים ממשלה יחד עם העבודה (20 מנדטים), מרצ (17), והתנועה (9) - קואליציה של 71 מנדטים. נתניהו היה מקבל את התפקיד המכובד של ראש האופוזיציה עם 21 מנדטים. ש"ס היתה המפלגה השנייה בגודלה באופוזיציה עם שבעה מנדטים בלבד, והשלישית, הבית היהודי, שקיבלה בעיר עם הכי הרבה בתים יהודיים רק חמישה מנדטים.

מצד שני, לו הבחירות בירושלים היו נהפכות לתוצאות הרשמיות של מדינת ישראל, ראש הממשלה הנבחר היה סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, מנהיג יהדות התורה, שקיבלה בירושלים 26 מנדטים. אם ליצמן היה עומד על עמדתה ההיסטורית של המפלגה לא להתמנות לשר, היה נתניהו זוכה מההפקר (25 מנדטים לליכוד). ש"ס (18), והבית היהודי (14), היו משתתפות עם השניים בקואליציה של 83 מנדטים. לפיד ויחימוביץ' היו מתגוששים על ראשות האופוזיציה הירושלמית עם שמונה מנדטים בלבד לכל אחד.

בעיירות הפיתוח התוצאות קיצונית יותר: לפיד חלש במיוחד, וש"ס והליכוד חזקות. בנתיבות זוכות ש"ס והליכוד ב-53 ו-32 מנדטים בהתאמה (שתי המפלגות 85 מנדטים), ואילו העבודה גמרה עם שלושה מנדטים. מרצ ולפיד - מתחת לאחוז החסימה. בדימונה, העיר של מאיר כהן, מקום רביעי ביש עתיד, זוכה הליכוד ב-38 מנדטים, ש"ס ב-24 מנדטים, והבית היהודי ב-15 - שלוש מפלגות, 77 מנדטים. המפלגה של כהן זוכה בדימונה ב-16 מנדטים בלבד. שלא לדבר על העבודה עם שישה מנדטים וציפי לבני עם שלושה.

קריית שמונה נתנה לליכוד 44 מנדטים, לבנט 17 מנדטים ולש"ס 14. בירוחם, הליכוד קיבלה 30 מנדטים, ש"ס 20 ובנט 19. נתונים דומים אפשר לראות גם באופקים ובשאר עיירות הפיתוח. מעניין שהרב חיים אמסלם (עם שלם) עובר את אחוז החסימה בחלק גדול מעיירות הפיתוח.

תמונת ראי אפשר לראות למשל במושב המבוסס ניר צבי, שבו לקח לפיד 35 מנדטים, העבודה גמרה עם 27 מנדטים, מרצ עם 14 ולבני עם 12 מנדטים. סך הכל, ארבע הגדולות השמאליות מקבלות 88 מנדטים. בעוד מצביעי ניר צבי העניקו לליכוד 15 מנדטים, קיבלה המפלגה הגדולה בישראל ברמלה 41 מנדטים ובלוד 40 מנדטים.

פערים עצומים יש לא רק בין יישובים שכנים, אלא גם בין שכונות בתוך הערים, הכל לפי המעמד החברתי. כך למשל, בקלפי אקראית בצפון תל אביב מקבל לפיד 40 מנדטים, העבודה 19 מנדטים, מרצ 18 מנדטים והתנועה 10 מנדטים. ארבע מפלגות השבט הלבן זוכות יחד ל-87 מנדטים, כשהליכוד מקבל 21 מנדטים וש"ס לא עוברת את אחוז החסימה. בקלפי בשכונת בבלי מקבל לפיד 31 מנדטים, העבודה 27, מרצ 19, והתנועה 10 מנדטים. הליכוד זוכה ל-18 מנדטים, וש"ס מתחת לאחוז החסימה.

ההצבעה בדרום תל אביב מספקת תמונה הפוכה: בקלפי אקראית אחת קיבלה ש"ס 44 מנדטים, הליכוד זכה ל-40 מנדטים ואילו העבודה ויש עתיד עם שבעה מנדטים כל אחת. גם בקלפיות אחרות התמונה דומה. אחת הערים שהכי קרובות לתוצאות הכלליות היא רחובות: הליכוד קיבל בה 32 מנדטים, יש עתיד 20 מנדטים, העבודה 15 מנדטים, הבית היהודי 13, התנועה שישה מנדטים, מרצ חמישה, ש"ס תשעה, וקדימה לא עוברת את אחוז החסימה.

באום אל פאחם, לעומת זאת, מקבלת חדש כמעט 60 מנדטים, רע"מ תע"ל, השנייה, עם 28 מנדטים ובל"ד 27 מנדטים. כל שאר המפלגות לא עוברות את אחוז החסימה. בהתנחלויות התוצאות הפוכות: כפר תפוח העניקה לבנט 59 מנדטים, ולעוצמה לישראל, שלא עברה את אחוז החסימה בהצבעה הכללית - 35 מנדטים. אריאל נתנה לליכוד 64 מנדטים ולבית היהודי 19 מנדטים. יחימוביץ', שחיבקה את ההתנחלויות, קיבלה ארבעה מנדטים באריאל, שני מנדטים בקרני שומרון ואפס באלקנה.

ומה בבני ברק, העיר החרדית בישראל? ליהדות התורה לבד יש גוש חוסם של 71 מנדטים, ויחד עם ש"ס, שמקבלת 30 מנדטים, השתיים עוברות את 100 המנדטים.

חרוץ, אבל בחוץ

ממשלת המיליונרים: המחאה החברתית השפיעה על תוצאות הבחירות, על כך אין חולק. ואולם נראה שזה הזמן לקפל את דגליה שכן הממשלה העתידית תקצץ דרמטית בתקציבים ותנסה לקיים הבטחות הלקוחות מסיסמאות השוויון בנטל. מעניין שארבעת האנשים שכנראה ינהיגו אותה - נתניהו, לפיד, בנט וליברמן - הם כולם שמרנים, רפובליקאים, לבנים ומיליונרים (עם זאת, ייתכן שהמיליונים של ליברמן שוכבים אצל בתו הצעירה).

וכמובן, כולם גברים. דווקא כאשר לכנסת נכנסו הכי הרבה נשים מאי פעם (26 נשים, חצי מהן חדשות), דווקא כאשר הכי הרבה נשים מנהיגות מפלגות (לבני, יחימוביץ' וזהבה גלאון), דווקא כאשר נכנסו לפוליטיקה נשים מרשימות - דווקא עכשיו את המדינה יובילו ארבעה גברים. וחוץ מזה, מה זה 26 נשים לעומת 94 גברים?

שאמה בחוץ. חיים כץ שנאבק בפריימריז נגד כרמל שאמה-הכהן, שהוביל את חוק ששינסקי שפגע בפטרונו של כץ, קובי מימון, הצליח לדרדר אותו למקום 32, שממנו רואים את הדיונים רק מהטלוויזיה. שאמה-הכהן היה אחד מחברי הכנסת המוצלחים, ההוגנים והחרוצים.

הפרינט מת? שלדון אדלסון הפסיד את הבחירות בארה"ב ועכשיו הוא חטף מכה לא פשוטה גם בישראל. "ישראל היום" היה חד-צדדי בסיקור מערכת הבחירות לטובת נתניהו, אבל גם ידיעות היה חד-צדדי לטובת לפיד וציפי לבני. אחרי שנים של מאבק גבר ידיעות, ומעכשיו יהיה לו קשרים בממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker