סיימתם עם השמפניה? עכשיו תתחילו לעבוד

10 אתגרים עבור הממשלה החדשה

סמי פרץ

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

כל ממשלה, בכל הרכב, תיאלץ להתמודד מהר מאוד עם הרבה מאוד אתגרים ובעיות שמעיקות על האזרח והחברה הישראלית, ומחייבים טיפול מהיר.

הבוחר הישראלי אמר את דברו, ולמרות הבדלי הניואנסים והמסרים בין המפלגות, הציבור הישראלי זקוק לשיפור באיכות חייו, בין אם הוא מצביע לימין או לשמאל, לדתיים או לחילוניים, ליהודים או לערבים.

יאיר לפיד, שלי יחימוביץ' ובנימין נתניהוצילום: מוטי מילרוד, מיכל פתאל ואוליבייה פיטוסי

דפוסי ההצבעה יכולים להיות סקטוריאליים, אך ניהול ענייני המדינה אסור שיהיה כזה. הפרגמנטציה של ההצבעה היא עובדה קיימת בשיטת הבחירות הנוכחית, אבל אפשר להקיש ממנה לא מעט על כאביו של הציבור הישראלי והרעיונות שיכולים לקדם אותו.

בפני הממשלה החדשה, ולמעשה גם בפני האופוזיציה כגורם מדרבן, עומדים לפחות עשרה אתגרים משמעותיים:

1. שוק הדירות

אתר בנייה באשדודצילום: יובל טבול

מינויו של משה כחלון ליו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל הוא הודאה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, באחד הכישלונות הגדולים שלו.

הזינוק החד במחירי הדירות בתקופת כהונתו לא נבע ממדיניותו, אלא ממפגש בין היצע נמוך של קרקעות במשך עשור שלם עם כסף זול שדחף את הישראלים לרכוש ולהשקיע בדירות, להזניק את מחיריהן, ולהרחיק מהשוק צעירים שלא מסוגלים לרכוש דירה ובקושי מצליחים לשלם שכר דירה.

בנק הפתרונות שעומד בפני הממשלה החדשה הוא גדול: מהגדלה משמעותית של מכירת קרקעות, דרך האצת פרויקטים של פינוי בינוי ותמ"א 38 , ועד פיתוח תוכנית ארוכת טווח ליצירת מלאי דירות להשכרה במחירים סבירים.

אפשר לרתום לשם כך את הכסף הגדול שנמצא אצל המשקיעים המוסדיים בישראל שמנהלים את כספי החיסכון ארוך הטווח. האינטרס הציבורי מחייב שר עם ראייה ציבורית ולא סקטוריאלית.

2. שירותים ממשלתיים

יוקר המחיה בישראל מורכב מהרבה מאוד גורמים, אבל הממשלה, באמצעות השירותים
שהיא מספקת או שולטת בהם, היא אחד הגורמים ליוקר המחיה. כשהממשלה מתרשלת בביצוע רפורמות במשק החשמל, בנמלי ישראל, במכירת קרקעות ועוד היא גורמת לעליית יוקר המחיה.

נמל אשדודצילום: אילייה מלניקוב

הממשלה החדשה חייבת לפעול להורדת העלויות של השירותים האלה, הן לטובת הצרכנים והן לטובת העסקים שמייצרים מקומות עבודה. השירות הציבורי חייב לעבור טלטלה באיכות הניהול שלו וברמת השירותים שהוא מספק.

הוא לא צריך להיות שק החבטות של האזרח, הוא צריך להיות מקור גאווה לציבור, ולמשרתי הציבור. האינטרס הציבורי מחייב מאבק אמיתי גם בכוחות הכי חזקים במשק.

3. יוקר המחיה

סופרמרקט בכפר סבאצילום: עופר וקנין

הציבור הישראלי אמר את דברו לא רק אתמול בקלפיות, אלא גם במחאה הציבורית: יקר לחיות כאן. יקר מאוד. רואים זאת בהרבה מאוד תחומים, מבנקאות ושירותים פיננסיים ועד דלק ומזון.

הטיפול הממשלתי שהחל בוועדות השונות (טרכטנברג, קדמי, זקן, הריכוזיו ת) מחייב המשכיות ונחישות ואומץ ציבורי בטיפול במונופולים, בקרטלים, בעידוד כניסת מתחרים חדשים ובהסרת חסמים שמייקרים מאוד את סל הקניות של הציבור הישראלי. האינטרס הציבורי מחייב לא להיכנע לאינטרסנטים שרוצים לשמר את הסדר הקיים.

4. מערכת הבריאות

חדר מיון באיכילובצילום: ניר כפרי

איכות הרפואה בישראל היא גבוהה יחסית, אבל המבנה של המערכת בעייתי. התפתחות הרפואה הפרטית מחייבת מעקב צמוד וטיפול שימנע פגיעה בשירות הרפואי למי שלא יכול להרשות לעצמו לרכוש ביטוחים פרטיים.

התורים הארוכים בחדרי המיון בבתי החולים ובקביעת תורים לרופאים מומחים הם עדות לבעיה שעלולה להחריף על רקע הגירעונות של קופות החולים והמאבק בינם לבין בתי החולים.

האינטרס הציבורי מחייב מערכת בריאות ציבורית חזקה ולידה פעילות פרטית מוגבלת
- ולא להיפך.

5. רכבת קלה בגוש דן

הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

בעיות התחבורה בגוש דן ובתל אביב גורמות לנזק כלכלי אדיר, לעיוות מחירי הדירות ולהתרכזות של יותר מדי אוכלוסייה בתא שטח צפוף.

הממשלה הבאה חייבת לקדם את פרויקט הרכבת הקלה שישחרר את גוש דן מהפקק,
יאפשר פיתוח אזורי מגורים זולים יותר במעגלים שמחוץ לתל אביב, ויקטין את זיהום האוויר בעיר.

הרכבת הקלה בירושלים היא הצלחה אדירה שכבר משרתת 3 מיליון נוסעים בחודש - כמו רכבת ישראל. האינטרס הציבורי מחייב גוש דן פחות פקוק ומזוהם.

גבי אשכנזי במאהל למען השוויון בנטלצילום: מיכל פתאל

6. שוויון בנטל

ההטרוגניות של החברה הישראלית מחייבת בניית עולם ערכים הומוגני בסיסי שמבוסס על שירות צבאי או אזרחי, יציאה לעבודה ותשלום מס כחוק.

שירות צבאי או אזרחי אינו רק חלוקת הנטל, אלא גם מפתח לשילוב של שני מגזרים חלשים בחברה הישראלית והוצאתם של ילדים רבים מעוני. האינטרס הציבורי מחייב את המנהיגות הערבית והחרדית להשתלב, ואת החברה החילונית־יהודית - לשלב.

עוניצילום: תומר אפלבאום

7. צמצום אי השוויון

אי השוויון בין עשירים לעניים צמח בשני העשורים האחרונים בעקבות המעבר מכלכלה סוציאליסטית לכלכלת שוק. אי השוויון מורכב מגידול בהעסקת עובדי קבלן, שיעור השתתפות נמוך של ערבים וחרדים בשוק העבודה, פערים גדולים בין עובדים בעלי ביטחון תעסוקתי ובין כאלה שאין להם כזה, זינוק בשכר המנהלים הבכירים ועיוותים
במערכת החינוך ובשוק העבודה.

יישום של האתגרים המוצעים כאן יסייע לצמצום אי השוויון. האינטרס הציבורי מחייב טיפוח אוכלוסיות חלשות ונחשלות והצבת יעדים כמותיים לצמצום אי השוויון.

צילום: סי די בנק

8. המגזר העסקי

המגזר העסקי עבר טלטלה בשנים האחרונות - הוא קיבל תפנית מדאיגה של השתלטות מעטים על משאבים של רבים באמצעות מעט מאוד כסף, והתאפיין בתספורות, שכר מופקע והחלשת חברות. אבל לצד הפירמידות והמונופולים החונקים את המשק והציבור, יש מגזר עסקי יזמי, תחרותי, יצרני ודינמי. צריך לעודד אותו וצריך לעודד עסקים קטנים ובינוניים.

זה לא רק לעודד מהיציע. לממשלה יש כאן תפקיד חשוב באמצעות היכולות שלה לפתוח שווקים, לייצר תמריצים ליצרנות אמיתית ולהתנהג בכובע שלה כצרכנית שירותים עסקיים הוגנת, תוך שיפור מוסר התשלומים שלה. האינטרס הציבורי מחייב מגזר עסקי חזק שפועל בהגינות למען בעלי מניות, עובדים ולקוחות.

צילום: דרור ארצי, דרימסטיים

9. תקציב הביטחון

אין לציבור הישראלי שמץ של מושג כמה מטוסים צריך הצבא, כמה טנקים וכמה מטוסי
תדלוק לקראת התקפה באיראן. לא ניכנס לזה. אבל קברניטי מערכת הביטחון חייבים להסתגל למציאות יעילה יותר, הן בניהול הסיכונים וההיערכות לקראתם, והן כי חוזקה של החברה הישראלית לא יכול להתבסס רק על מערכת ביטחון שמנה ויקרה, אלא גם על שירותים חברתיים אחרים.

האינטרס הציבורי מחייב טיפול אמיתי ואמיץ בביטחון. יותר כסף לא בהכרח אומר יותר ביטחון.

חיילי צהל מסיירים באיזור גדר המערכת ברצועת עזהצילום: רויטרס

10 . הסדר מדיני

עם הפלסטינים זה אמנם כבר לא אופנתי לדבר על שלום ועל פתרון מדיני, אבל אל תתנו לשקט היחסי של השנים האחרונות להתל בכם. השליטה בעם אחר הרסנית, מפוררת אותנו ומחלישה. הפוטנציאל הכלכלי של ישראל, שמצויה בשלום עם הפלסטינים, יכול לזנק בין לילה - כפי שהוא יכול להתאדות במקרה של הרעה ביטחונית חמורה ואינתיפאדה שלישית.

האינטרס הציבורי מחייב יוזמה על פני פסיביות והמתנה לגל הטרור הבא ולהצהרה ישראלית שאין עם מי לדבר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker