מכונית מפוארת, שכר גבוה וקשרים במקומות הנכונים: שווה להיות ח"כים

ח"כ משתכר 38,250 שקל ברוטו בחודש, זוכה לתקציב שנתי של 69 אלף שקל לקשר עם הציבור, הלשכה בכנסת מגיעה עם מקלחת ושירותים צמודים ואפילו המנוי לעיתון הוא על חשבוננו ■ גם לח"כים הפורשים לא צריך לדאוג - הם נהנים ממענק הסתגלות נאה

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

חברי הכנסת החדשים שייבחרו לקדנציה הבאה יגלו את מנעמי השלטון שמהם נהנים הח"כים והשרים הוותיקים.

משרת ח"כ מתגמלת לא רק בתנאי השררה במהלך הכהונה, אלא בעיקר אחריה. הח"כים המקושרים והמחוברים עם הטייקונים והמגזר העסקי צונחים לאחר הפרישה מהכנסת הישר לדירקטוריונים ולחברות עסקיות עם שכר גבוה ומכונית מפוארת.

לכנסת ה-19 ייבחרו 50-40 ח"כים חדשים, שיחליפו את הח"כים הפורשים. עלות הפרישה לחברי הכנסת הפורשים מוערכת בכ-8 מיליון שקל. העלות המדויקת תיקבע  לפי מספר הח"כים הפורשים, והוותק שלהם.

מה יקבלו הח"כים החדשים? כל ח"כ משתכר 38,250 שקל ברוטו לחודש. כמו כן, הח"כים מקבלים תקציב שנתי ליצירת קשר עם הציבור בסך של 69 אלף שקל. בתקציב זה יוכלו לשכור לשכה מחוץ לכנסת, לרכוש מכונות קפה, מחשבים, ציוד משרדי ריהוט ועוד. בסוף הכהונה, יוכלו הח"כים לרכוש את הציוד שרכשו בכספי הכנסת בהנחה של עד 80%. ח"כים שלא ישכרו לשכה פרלמנטרית מחוץ לכנסת ייהנו מתקציב שנתי ליצירת קשר עם הציבור בסך של 25 אלף שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

צילום: מיכל פתאל

כמו כן, כל ח"כ מקבל מכונית מפוארת. הכנסת תחליף בקרוב את 100 כלי הרכב לחברי הכנסת, שיקבלו רכב חכור מחברת שלמה סיקסט. בין המכוניות שיוצעו לח"כים: אופל אינסיגניה, קיה אופטימה, יונדאי i40, מאזדה 6, פורד מונדאו, טויוטה אוונסיס סובארו B4 ומאזדה CX 5.

הח"כים נהנים גם מהחזר הוצאות על עיתון יומי אחד ועל הוצאות על טלפון, דמי ביגוד בסך 4,251 שקל בשנה ותקציב של 3,964 שקל בשנה ללימודי שפה. בכל לשכת ח"כ בכנסת שני חדרים, שירותים ומקלחת צמודים. כיום נמצאים בלשכות ריהוט משרדי לח"כ ולשני עוזרים, וכן שלושה מחשבים נייחים עם מדפסת. באחרונה הוחלט כי ללשכות תוסיף הכנסת גם מקרר מיני בר בעלות של 600 שקל ליחידה, וכן מסך טלוויזיה בגודל 32 אינץ‘.

כל ח"כ רשאי להעסיק שני עוזרים פרלמנטריים. שכרו החודשי ברוטו של עוזר מינהלי הוא 8,350 שקלים, כולל 1,650 שקל אש"ל ונסיעות. שכרו החודשי ברוטו של עוזר מקצועי בעל תואר שני הוא 9,080 שקל, כולל 1,560 שקל אש"ל ונסיעות. עוזר מינהלי ומקצועי מקבל 4% תוספת ותק בגין כל שנה. עוזר מקצועי בעל תואר שני מקבל 5%  תוספת ותק בגין כל שנה עד לתקרה של 40% .

בין הח"כים הפורשים: אנסטסיה מיכאלי, אריה ביבי, עתניאל שנלר, שכיב שנאן ועינת וילף. הח"כים הפורשים יוצאים עם "ידיים מלאות" מבית המחוקקים. הם מקבלים מענק הסתגלות לפי מספר השנים שלהם בכנסת, החל מהשנה השנייה. מענק ההסתגלות נע בין 38,250 שקל ל-114,750 שקל.

ח"כ ותיק יקבל מענק הסתגלות שיכול להגיע עד כ-230 אלף שקל, כלומר עד שש משכורות חודשיות. כך, למשל, משה כחלון, יעקב אדרי, רוחמה אברהם־בלילא, זבולון אורלב, סטס מיסז‘ניקוב ושלום שמחון יקבלו כל אחד מענק של 230 אלף שקל.

ח"כים פורשים שנבחרו לפני 1999 יקבלו גמלה חודשית מיום פרישתם בהתאם לוותק שלהם בשירות הציבורי. ח"כים פורשים שנבחרו לאחר 1999 ייהנו מהפרשות המעביד רק בהגיעם לגיל הפרישה. ח"כים פורשים שמכהנים בכנסת פחות מחצי שנה, למשל אדמסו אללי (ליכוד) אחמד דבאח (קדימה) ויורם מרציאנו (עבודה) לא יקבלו דמי הסתגלות.

ומה יקבלו השרים החדשים? השרים החדשים בממשלה משתכרים 41,944 שקלים ברוטו בחודש. השרים מקבלים מכונית שרד חדשה מסוג ב.מ.וו i–528 או סיטרואן C5 . למעט סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן (יהדות התורה ), שבחר בב.מ.וו, אף שר לא העז לבחור ברכב היוקרתי.

אגב, מחירי כלי הרכב הזוכים במכרז שפירסם מינהל הרכב הממשלתי היו נמוכים בעשרות אחוזים מהמחיר לצרכן. כך, חברת דלק מוטורס, יבואנית ב.מ.וו, העניקה למדינה הנחה של 48% - 207 אלף שקל, במקום 398 אלף שקל. על הסיטרואן קיבלה המדינה הנחה של 13% - 178 אלף שקל, במקום 205 אלף שקל.

השרים מקבלים החזר כספי על מנוי לעיתון, על הוצאות טלפון סלולרי וטלפון בביתם, תקציב שנתי בסך של 25 אלף שקל ליצירת קשר עם הציבור, תקציב ביגוד בסך 4,000 שקל בשנה ולשכה הכוללת עד שישה עוזרים, בהם נהג, יועץ תקשורת, ראש מטה ועוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker