איזו מפלגה טובה לעסקים?

בנק הפועלים מצא מתאם בין ביצועי שוק ההון לזהות המפלגה הזוכה בבחירות

חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית
חגי עמית

מסקירה שפירסם אתמול בנק הפועלים עולה כי הוא הצליח למצוא מתאם בין ביצועיו של שוק ההון לזהות המפלגה הזוכה בבחירות. לפי הבנק, בשני העשורים האחרונים, במקרים שבהם זכו בבחירות מפלגות שמאל - או כאלה שהציגו מדיניות שמאל מדינית - הגיבה הבורסה בעליות בחודש שאחרי הבחירות. במקרים שבהם זכו בבחירות מפלגות ימין, שוק ההון הגיב בירידות בתקופה זו.

מבחינה סטטיסטית אין משמעות גדולה לבדיקה של בנק הפועלים: היא כללה מעט מדי מערכות בחירות מכדי להסיק מהן מסקנות חזקות. לא מדובר גם בהכרח במתאם סיבתי. התוצאות עלולות, למשל, לנבוע מכך שבזמנים של עליות בשוק ההון יש לאזרחים נטייה להצביע למפלגות שמאל: בזמנים טובים האזרחים מרשים לעצמם להצביע לשמאל, בעוד שבזמנים רעים מבחינה כלכלית הם שוברים ימינה.

בנימין נתניהו בשוק מחנה יהודהצילום: איל ורשבסקי

התוצאות יכולות לנבוע מכך שהבחירות שהשמאל זכה בהן התרחשו לאחר תקופות של חוסר ודאות פוליטית רבה, ופתרונה הביא לאנחת רווחה בשווקים. וייתכן שמדובר ביד המקרה, ושאינספור פרמטרים כלכליים אחרים הם שהניבו את המסקנה הזו.

אבל הבדיקה של בנק הפועלים כן שולחת אותנו לתהייה אחרת. אם נעזוב לרגע את הנושא המדיני, הימין הכלכלי, בישראל ובארה"ב, מזוהה באופן היסטורי עם שוק ההון - בעוד ששמאל כלכלי וחברתי נחשב רע לעסקים. בשנתיים האחרונות קיבלנו לכך הדגמה חיה. המחאה החברתית של קיץ 2011, המזוהה עם שמאל כלכלי בצורה מוחלטת, היתה החשוד המיידי בירידות שהציגו מספר רב של מניות וענפים.

יש לא מעט אנשי עסקים שיגיבו בפרצופים אדומים רק למשמע שמן של מפלגות שמאל כלכלי מסוימות, ויש מניות במדד תל אביב 25 שעלייתן לשלטון של מפלגות שמאל מסוימות יהוו עבורן בשורות רעות. אבל מההיבט הזה, הבדיקה הקצרה של בנק הפועלים אולי מאתגרת את ההנחה שהימין טוב לעסקים יותר מהשמאל.

ועל כן, יש כנראה קשר אמיתי אחד בין תוצאת הבחירות לתגובה של הבורסה. שוק ההון הישראלי ניזון מאופטימיות. תנו למשקיעים סיבה להאמין שפני הדברים מבחינה מקרו כלכלית עומדים להשתפר - והם יגיבו בהגברת הביקוש. ראש ממשלה חייב להציג להם אופק כלכלי, מדיני וחברתי שיגרום לאזרחים לצרוך יותר, ליזמים לפתוח עסקים, ולמשקיעים מקומיים וזרים להזרים כסף לשוק הישראלי.

"הבוחר המשקיע", אם קיים זן כזה, צריך להסתמך על אופק כזה. עליו לבחון את המועמדים ולהעריך אם הם מציעים אופק חדש, האם האופק הזה טומן בחובו אופטימיות, והאם יש בכוונתם לממש אותו. או אז הוא מוזמן לשלשל פתק לטובתם, אם שוק ההון הוא מה שמטריד אותו.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ