כחלון מונה ליו"ר מינהל מקרקעי ישראל: "אוזיל את הדיור"

ממטה הליכוד נמסר כי מטרת המינוי היא להפחית משמעותית את מחירי הדיור לכלל אזרחי ישראל, בדגש על זוגות צעירים וחיילים משוחררים ■ יחימוביץ': "עדות לפאניקה של נתניהו"

שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

השר משה כחלון מונה הערב (א') לתפקיד יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו. ממטה הליכוד נמסר כי מטרת המינוי היא להפחית משמעותית את מחירי הדיור לכלל אזרחי ישראל, בדגש על זוגות צעירים וחיילים משוחררים. עד כה שימש בתפקיד יו"ר מועצת המינהל שר הבינוי והשיכון אריאל אטיאס. יש לציין כי המהלך נרקם בתקופה האחרונה בחשאיות, ואמש נחשף במפתיע.

כחלון ציין כי: "אני יודע שלא מעט אנשים אומרים, זה קשה, זה בלתי אפשרי. בסלולר היו 3 חברות, לא אחת כמו מhנהל מקרקעי ישראל, הוספנו 2, ועוד חמישה וירטואלים ואתם רואים היום מה קורה. אנחנו נאפשר לכל אזרח, לכל אדם, לכל זוג צעיר להגיע לקורת גג ולארבע קירות".

כחלון. תמך רק ב-37% מהצבעות שעסקו מדיניות כלכלית חברתית צילום: חגי פריד

נתניהו הוסיף כי: "בחודשים האחרונים קיימתי שיחות רבות עם כחלון והצעתי לו להיות חלק מהממשלה הבאה אם אבחר. אני מכבד את החלטתו לדבוק בפסק הזמן מהפוליטיקה שעליו הכריז". ראש הממשלה הודה לכחלון ואמר כי "אני מברך את כחלון שלקח על עצמו את המשימה החשובה הזו ואני מבטיח לתת לו את כל הגיבוי כפי שעשיתי ברפורמות בתקשורת. את השינוי הזה ניתן לבצע אם תהיה לנו מפלגת שלטון חזקה. כפי שהבטחתי לפני 4 שנים שנחזק את הביטחון של אזרחי המדינה ונשמור על כלכלת ישראל וקיימתי את 2 ההבטחות הללו. מול טלטלה אזורית ומשבר כלכלי עולמי כך אני מתחייב שנוריד את מחירי הדיור, ולכן אני מברך את השר כחלון על החלטתו לקבל את תפקיד יו"ר מועצת מינהל מקרקעי ישראל שיועבר לאחריות משרד רה"מ לאחר הבחירות. כחלון הוא האיש הנכון בזמן הנכון להוזלת הוזלת מחירי הדיור".

כעת ההערכה במערכת הפוליטית היא כי בהנחה שנתניהו ירכיב את הממשלה הבאה, יוצב כחלון בתפקיד שר השיכון, זאת אף על פי שהוא אינו נמנה עם רשימת הליכוד לכנסת. עם זאת, חשוב לציין כי על אף שהחוק קובע כי בראשות מועצת מקרקעי ישראל יעמוד שר, אין כל הכרח כי יהיה זה דווקא שר השיכון, ובשנים האחרונות ארע כי בתפקיד זה ישב דווקא שר התשתיות.

מועצת מקרקעי ישראל היא למעשה מועצת המנהלים, לה כפוף מינהל מקרקעי ישראל, שבזמן הקרוב צפוי לשנות את שמו לרשות מקרקעי ישראל. מלבד היו"ר מכהנים בה שבעה נציגים מטעם משרדי הממשלה, בהם נציגי משרד ראש הממשלה, האוצר, הפנים והחקלאות, וכן שני נציגים מטעם קק"ל.

החלטותיה של המועצה קובעות למעשה את מדיניות המקרקעין של ישראל. בין ההחלטות שקיבלה המועצה לאחרונה היו הגדרתם המחודשת של אזורי העדיפות הלאומית, אזורים בהם ניתנות הטבות מס לרוכשי דירות ומגרשים. החלטה שנויה במחלוקת שהתקבלה בתקופת כהונת אטיאס כראש מקרקעי ישראל היא שינוי הקריטריונים שקבעה ועדת טרכטנברג לזכאות לדיור בר השגה, כך שאת קריטריון מיצוי כושר ההשתכרות, שקבעה הוועדה, שמשמעותו יציאה לעבודה של בני הזוג, החליף קריטריון "ותק בנישואין" שעל פי טענות המתנגדים מביא להפליית הציבור החרדי לטובה.

על אף שההחלטה התקבלה במועצת מקרקעי ישראל, הי זכתה לאישורם של נתניהו ושר האוצר יובל שטייניץ. המהלך המפתיע מגיע כחודש לאחר התבטאותו של נתניהו, במהלך השקת קמפיין הבחירות של הליכוד, בו אמר כי בקדנציה הבאה מתכוון הליכוד להשאיר בידיו את משרד הבינוי והשיכון, וכן את מועצת מקרקעי ישראל. התבטאויות דומות השמיע הסוף דצמבר גם מספר 2 ברשימת הליכוד אביגדור ליברמן, כשאמר כי "תיקי השיכון והפנים יישארו בידינו". שר השיכון אטיאס לא נשאר אז חייב, ואמר כי "בלי משרד השיכון לש"ס, נתניהו לא יהיה ראש ממשלה".

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ': "מינוי כחלון לתפקיד סרק במנהל מקרקעי ישראל, הוא תשלום על הזעקתו כעלה תאנה לגהינום החברתי שמכין לנו נתניהו בעוד 48 שעות אם חלילה ייבחר. לכל ידוע שכחלון פרש כמחאה על מדיניותו הכלכלית והחברתית האכזרית של נתניהו. אפילו בתשדיר הבחירות לליכוד לא הצליח כחלון להוציא מפיו מלה טובה אחת על נתניהו בתחום זה, ומינויו כעת הוא עדות לפאניקה שנתניהו נתון בה בגלל היחלשותו".

ראש צוות התגובות של מפלגת העבודה, ח"כ איתן כבל הודיע כי מינוי כחולון מנוגד לחוק ובניגוד להוראות היועץ המשפטי לממשלה בדבר מינויים בזמן בחירות וכי בכוונתו לעתור בשם המפלגה.

כבל ציין כי: "נתניהו בהיסטריה מאיבוד המנדטים המתמשך של הליכוד-ביתנו ושולף את הפלסטר הנצחי שלו - כחלון. זהו לעג לאינטליגנציה של תושבי ישראל שמבינים היום שראש הממשלה לא נקף אצבע במשך ארבע שנים על מנת להוריד את מחירי הדיור המטורפים ועכשיו מנסה לבצע הונאה מוסרית כדי לטשטש זאת. הפתרון היחיד למצוקת הדיור הוא בהחלפת שלטון נתניהו שהיה זה שהביא אותנו למצב הקשה בו אנו נמצאים כיום".

יו"ר התנועה ציפי ליבני אמר אמש בתגובה למינויו של כחלון כי "הגיע הזמן שאנשים ירימו ראש ויבינו שהבחירות לא הוכרעו. איך אני יודעת שהבחירות לא הוכרעו? זה לא לפי הסקרים אלא לפי זה ששמעתי בדרך הנה שנתניהו מכין מסיבת עיתונאים. חשבתי לעצמי שאולי יש בשורה, אולי נתניהו החליט ליזום מו"מ מדיני או לסתום את הבור בתקציב שנוצר מאלו שמצליחים לסחוט אותו כל הזמן, אולי הוא יעביר חוק שוויון בנטל סופסוף? אבל לא – במקום זאת, שמענו על הסופרטנקר שנועד לכבות את השריפה של הסקרים שהוא רואה כל יום – מינוי משה כחלון למינהל מקרקעי ישראל. אנחנו, בניגוד לנתניהו, לא מחפשים ולא נחפש עלה תאנה שנוכל להיתלות בו כל יום".

נשיא התאחדות בוני הארץ (הקבלנים, נ"ב) ניסים בובליל, ציין כי: "ממשלת ישראל ניסתה לטפל במצוקת הנדל"ן בשנים האחרונות ללא הצלחה זאת בשל פיזור הסמכויות לטיפול בענף בין משרדי הממשלה השונים ללא תאום ושילוב ידיים בדרך לפתרון הנחוץ. העברת המנהל בראשות כחלון למשרד ראש הממשלה היא מהלך שיאפשר אחריות אישית של ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו על המתרחש בענף ועל שיווק מהיר של קרקעות שיאפשרו את הגדלת מלאי הדירות. כחלון הוכיח את יכולתו לטפל בבעיות מבניות בענפים כמו ענף הסלולר אני מקווה שיצליח לפתור גם את הבעיה המבנית של ענף הנדל"ן. על מנת להשלים את המהלך רצוי היה כי משרד ראש הממשלה ייקח תחת אחריותו גם את מנהל התכנון וזאת על מנת לאפשר טיפול הוליסטי בענף".תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker