המפלגות הערביות מסכימות רק על דבר אחד: לקצץ את תקציב הביטחון - בחירות בישראל - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

המפלגות הערביות מסכימות רק על דבר אחד: לקצץ את תקציב הביטחון

בל"ד, דעם, תע"ל וחד"ש מוכרות בעיקר בשל תפישותיהן המדיניות, אבל הן מציגות גם תוכניות כלכליות מפורטות - למגזר הערבי ולמשק כולו ■ את הכספים שיתפנו בתקציבי הביטחון וההתנחלויות הן קוראות להפנות לסגירת הפערים החברתיים

14תגובות

בדומה לעמדותיהן בגזרה המדינית, גם המצעים הכלכליים של המפלגות הערביות שונים זה מזה. בל"ד קוראת ליצירת תוכנית חירום למגזר הערבי. דעם קוראת לשינוי השיטה הקפיטליסטית בישראל על כלל מגזריה. תע"ל מעלה לראש סדר העדיפויות את שוויון הנשים ותעסוקה לאקדמאים ערבים במגזר הציבורי. חד"ש קוראת להפסיק את "שוד השכירים". נראה כי בתחום הכלכלי שוררת בין המפלגות הערביות הסכמה מוחלטת רק בעניין אחד - חייבים לקצץ בתקציב הביטחון.

בל"ד: תוכנית חירום למגזר הערבי

תומר אפלבאום

המצע הכלכלי של מפלגת בל"ד מתמקד, שלא במפתיע, ב"מדיניות הזנחה ואפליה לאומית של עשרות שנים מצד ממשלות ישראל". עוד נכתב במצע כי "אחוז המשפחות הערביות העניות עלה מ-35.9% ב-2009 ל-37.8% ב-2010, כשחלקן במשפחות בכלל מגיע ל-14.1% בלבד, וכי אחוז המשפחות הערביות העניות מגיע ל-53% מהמשפחות הערביות".

לפני הההתמקדות בתוכנית החירום הכלכלית למגזר הערבי מציגה בל"ד, שבראשה עומד ג'מאל זחאלקה, גם הצעות כלליות. המפלגה מציעה לנקוט מדיניות פיסקלית מרחיבה ולאמץ יעד גירעון של 4.5%, במקום 3% שקבעה הממשלה. במקביל, יונהגו מע"מ דיפרנציאלי ומס הכנסה שלילי, יועלה מס החברות ויחוקקו מס לעשירים ומס עיזבון. בל"ד תתנגד לקיצוץ בתקציבי המשרדים החברתיים ומציעה "למקד את הקיצוצים בתקציב השמן של משרד הביטחון, ובתקציבים להתנחלויות".

דיור החברה הערבית סובלת ממצוקת דיור קשה ובבל"ד מציעים להפשיר קרקעות מדינה לצורך בנייה של 150 אלף יחידות דיור ביישובים הערביים הקיימים, ש"תביא בחשבון את דפוסי המגורים של האזרחים הערבים, ותבטיח שכונות מודרניות עם תשתיות מתאימות. חלק משמעותי מהשכונות החדשות צריך להיות משווק בשיטת בנה-ביתך במחירים הוגנים".

תומר אפלבאום

כחלק משינוי תוכנית המתאר מציעים בבל"ד "להלבין" חריגות בנייה. "על הרחבת תוכניות המתאר לכלול את כל הבתים שנבנו בלא רישיון בסמוך לאיזורי הבנייה ולחברם לרשת החשמל - עוד לפני הכשרתם ולפני מתן רישיונות הבנייה", נכתב במצע. הביורוקרטיה הישראלית מוכרת היטב לקברניטי בל"ד, שמציעים לקצר הליכי בנייה באמצעות הקמת ועדות מיוחדת בוועדות התכנון, במטרה לזרז את אישורן של התוכניות.

תשתיות כל היישובים הערביים יוכרזו איזורי עדיפות לאומית בכל התחומים, והמדינה תשקיע בתשתיות הפיסיות - כמו כבישים פנימיים ותשתיות מים וביוב.

ביטחון סוציאלי כחלק מרשת ביטחון סוציאלית מציעים בבל"ד להגדיל את תשלומי ביטוח לאומי למשפחות נזקקות ולילדים - כבר מהילד הראשון.

תעסוקה עידוד ההקמה של עסקים קטנים ובינוניים יתבצע באמצעות קרן מיוחדת להלוואות בערבות מדינה, שתותאם למבנה הכלכלה הערבית. בנוסף, המדינה תפעל לעידוד תעסוקת נשים, הכשרה מקצועית, שיפור והנגשת התחבורה הציבורית, מסלולי תעסוקה ועוד.

היי-טק, חקלאות ותיירות כדי לפתח את תעשיית ההיי-טק במגזר הערבי המדינה תקים קרן הון סיכון ממשלתית להשקעה בחברות הזנק, כשעד 100 אלף דולר יינתנו כהלוואה שניתנת להמרה למניות, ותיתן מענקים לחברות היי-טק שיפתחו מרכזי פיתוח ביישובים ערביים.

פיתוח החקלאות במגזר הערבי יתבצע באמצעות הקמת קרן ייעודית להשקעות בחקלאות לפי ענפים, תוך דגש על מיתוג ושיווק המוצרים והגנה עליהם מפני יבוא. פיתוח התיירות ייעשה תוך מתן דגש על שדרוג התשתיות. "אף שביישובים ערביים רבים קיימות אטרקציות לתיירות, הן פנים הן מחו"ל, אין בהם תשתית לתיירות כמו מרכזי קניות, שירותים ציבוריים, מסעדות וחדרי לינה", נכתב במצע.

דעם: להלאים תעשיות ושירותים

"מדינת ישראל אימצה את השיטה הקפיטליסטית הניאו-ליברלית, המטפחת את בעלי ההון על חשבון העובדים - שגרמה לעוני משווע ולהיווצרות פערים חברתיים אדירים", פותח המצע של דעם, מפלגה יהודית-ערבית, בראשות אסמה אגברייה זחאלקה, המגדירה עצמה מפלגת פועלים.

גיל אליהו

בדעם דורשים מהממשלה "להלאים מחדש את השירותים החברתיים ולקחת אחריות על ביטחונם האישי, החברתי והכלכלי של התושבים - ולהלאים תעשיות מקומיות העומדות להימכר למשקיעי חוץ, ומפעלים שפושטים רגל". ההון הנדרש ליישום דרישותיה, לפי דעם, יגיע בין השאר מהגדלת התקציב, מה שאומר העמקת הגירעון.

תקציב המדינה "דעם קוראת לקיצוץ חד בתקציב הביטחון הבזבזני, המטפח את שכרם של אנשי הקבע, מנציח את הכיבוש וההתנחלויות ומעודד הרפתקאות מלחמתיות מסודאן ועד איראן", נכתב במצע. בדעם גם דורשים לבטל את חוק ההסדרים "שמאפשר לבצע מדיניות כלכלית בלא הליך חקיקתי תקין".

יוקר המחיה התשובה של דעם ליוקר המחיה טמונה בהחזרת הפיקוח על מוצרי יסוד רביים, סבסוד התחבורה הציבורית, הלאמת השירותים החיוניים והקמת דיור ציבורי. עוד קוראים בדעם להפעיל מחדש את מנגנון תוספת היוקר, שבוטל ב-2004 - ולתגמל את העובדים בגין התייקרות באמצעות הסכמי תוספת יוקר שנתיים.

תעסוקה המצע הכלכלי של דעם קורא להחיל את ההסכמים הקיבוציים על עובדי העמותות המופרטות, לבטל את שיטת "עובדי הקבלן", להפסיק את הבאת העובדים הזרים ולתת מקלט מדיני לפליטים. כמו כן, דורשים במפלגה לסדיר את התעסוקה של מהגרי העבודה, פליטים ועובדים פלסטינים - תוך איגודם והעסקתם על פי חוק.

תע"ל: שוויון לנשים

תע"ל מגדירה עצמה "תנועה לאומית-חברתית המשלבת בין פתרון של בעיות חברתיות והשגת זכויות לאזרחים הערבים לבין הכבוד הלאומי ודבקות בשורשים התרבותיים והלאומיים". בבחירות הקרובות מתמודדת המפלגה, בראשות ח"כ אחמד טיבי, ברשימה משותפת עם התנועה האיסלאמית, רע"מ של השייח אברהים צרצור והרשימה החדשה בראשות טלב א-סנע.

במצע הכלכלי שלה מציעה תע"ל להגדיל את ההשקעות בתחומי החינוך, הבריאות והתעסוקה במגזר הערבי, במקביל ל"קיצוץ 50% בתקציב הביטחון וייבוש ההתנחלויות באמצעות עצירת התמיכה מעבר לקו הירוק". תע"ל תתמוך גם בהעלאת מס חברות, ומציעה ש-20% מההון המוזרם לישראל מחו"ל יוקצה להשקעות במגזר הערבי.

תעסוקה תע"ל דורשת לפעול באופן נמרץ לתיעוש היישובים הערביים באמצעות הקמת איזורי תעשייה ועידוד מפעלים וחברות להשקיע בהם. עוד קוראת המפלגה לשים דגש על קליטת אקדמאים ערבים בשירות הציבורי, באוניברסיטאות ובחברות הממשלתיות.

מעמד האשה המצע של תע"ל מדגיש את הצורך בשוויון בין נשים לגברים בתחומי השכלה, תעסוקה וייצוג פוליטי: "נדרשת תמיכה בנשים, כדי לאפשר את התקדמותן בכל תחומי החיים". אחת הדרכים היא הגדלת התקצוב לגני ילדים ולמעונות יום ביישובים הערביים, כדי לסייע לאמהות לחזור אל שוק העבודה.

דיור כדי להקל על מצוקת הדיור מציעים בתע"ל לבנות ערים חדשות לאוכלוסייה הערבית, להרחיב שטחים המיועדים לבנייה ולאשר תוכניות מתאר. הם אינם שוכחים לתמוך בתושבי הנגב - הכרה בכפרים וכינון תשתיות הולמות.

חד"ש: להפסיק את שוד השכירים

במפלגת חד"ש טוענים כי שלום עם הפלסטינים הוא תנאי הכרחי לכלכלה משגשגת בישראל, אבל עד שהוא יגיע יש לקצץ 50% מתקציב הביטחון ולהפסיק את שוד השכירים. הם מציעים שהמדינה תעניק תוספת שכר בגובה 5%, שתפצה את העובדים על שחיקת שכרם הריאלי, לקבוע שכר מינימום בשיעור 60% מהשכר הממוצע במשק ולהעלותו מיידית ל-5,000 שקל, וכן להפסיק העסקת עובדים קבלנית במגזר הציבורי.

עוד מציעים בחד"ש, בראשות ח"כ מוחמד ברכה, לקצר את שבוע העבודה ל-35 שעות שבועיות ולהאריך את תקופת הזכאות לדמי אבטלה ל-12 חודשים, שבהם תציע המדינה הכשרות מקצועיות. חופשת הלידה תוארך ל-16 שבועות. אוכלוסיות מודרות, כמו עובדי המגזר הערבי, ישולבו בשוק העבודה. שיעור דמי הביטוח הלאומי המוטלים על המעסיק יוכפלו - כך שהכנסות הביטוח הלאומי יגדלו ב-5 מיליארד שקל.

מיסוי חד"ש מציעה גם להעלות את המדרגה העליונה של מס הכנסה מ-45% ל-50%, מה שיוסיף להכנסות המדינה 3 מיליארד שקל. להנהיג "מס עשירים" על מי שהכנסתו גבוהה ממיליון שקל בשנה, כך שעל הכנסותיו מעל הסכום החייב בדרגת מס ההכנסה המירבית הוא ישלם 55%. בנוסף, יונהג מס עיזבון בגובה 10% על כל עיזבון בסכום של יותר מ-3 מיליון שקל.

משאבי טבע בחד"ש לא מרוצים מההפרטות שבוצעו בשנים האחרונות. הם קוראים ל"ביטול כל ההפרטות שנעשו עד כה של חברות ממשלתיות, בנקים ושירותים ציבוריים ועירוניים, ושל כל התוכניות להפרטה של חברות ממשלתיות ושירותים ציבוריים, לרבות בתחומי הרווחה והחינוך". במקביל הם מבקשים להלאים את כל משאבי הטבע תוך פיצוי נאות למשקיעים, להכפיל את התמלוגים שמשלמות החברות להפקת גז, ולגבות תמלוגים זהים מכל החברות העוסקות בכרייה ובניצול של משאבי טבע.

בריאות חד"ש מציעה לכלול את הביטוח המשלים בסל הבריאות, לבטל את התשלומים עבור שירותים בקופות החולים ולגבות תשלום אחיד עבור כל תרופה.

ביטחון סוציאלי להגדיל את קצבאות הילדים ב-40%, כדי להחזירן לרמתן הריאלית לפני עשור, ולהחזיר את ההצמדה של כל קצבאות הביטוח הלאומי לשכר הממוצע במשק. סל המוצרים בפיקוח יורחב מ-20 ל-50 מוצרים ושירותים בסיסיים.

פנסיה כדי להגן על חסכונות העובדים תוקם ביוזמת הממשלה קרן פנסיה שלא למטרות רווח, שתשקיע את החסכונות ברמת סיכון נמוכה ותגבה דמי ניהול מירביים של 0.7%. קרנות הפנסיה הפרטיות יחויבו להשקיע 50% מהחסכונות באג"ח ממשלתיות ייעודיות וייאכף הצו המחייב מעסיקים לבטח את עובדיהם בביטוח פנסיה חובה.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#