מדריך לח"כ החדש

מספר הלוביסטים ב-2012 קפץ ב-26%

נכון להיום, על כל ח"כ יש יותר משני לוביסטים בממוצע, ב-2009 יחס זה עמד על 0.5 לוביסט על כל ח"כ ■ העמותה לדמוקרטיה מתקדמת תוציא מדריך לח"כ המתחיל שיכסה את סוגיית הלוביסטים: "שלא יהוו טרף קל"

צבי זרחיה

הח"כים שיושבעו בכנסת ה-19 ביום ה-5 בפברואר 2013 יקבלו "מדריך בסיסי" בכל הקשור לפעילות הלוביסטים במשכן. המדריך יכלול נתונים לגבי מספר הלוביסטים הרשומים, והחובות שבהם מחוייבים הלוביסטים.

שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, התובעת לסלק את הלוביסטים בשכר מהמשכן, הסביר כי "החלטנו לשגר את ה'מדריך הבסיסי לח"כים' על מנת שלא יהוו 'טרף קל' לנתונים לא מדויקים ולספינים של משרדי הלובינג. כל חבר/ת כנסת חדש/ה שייבחרו לכנסת יקבלו מקבץ נתונים עדכני בנושא פעילות הלוביסטים בכנסת".

לוביסטים בדיון ועדת הכלכלה של הכנסתצילום: אמיל סלמן

כיום רשומים במרשם הלוביסטים בכנסת כ- 254 לוביסטים. 143 מתוכם לוביסטים זמניים, 80 לוביסטים קבועים מטעם חברות הלובינג השונות ו-31 לוביסטים קבועים עצמאיים. זהו גידול של 26% לעומת ינואר 2012 וגידול של 285% מינואר 2009. מינואר 2012 ועד ינואר 2013 גדל מאגר הלוביסטים הרשומים ב-52 לוביסטים.

היחס בין חברי כנסת ללוביסטים עומד כרגע על 2.116 לוביסטים רשומים על כל חבר כנסת. בינואר 2009 עמד יחס הלוביסטים מול חברי הכנסת על 0.55 לוביסטים רשומים על כל חבר כנסת.

כלל הלוביסטים מייצגים כיום 940 "לקוחות ברוטו" (לקוחות ששוכרים יותר ממשרד לובינג/לוביסט אחד ועל כן נספרו על פי מספר משרדי הלובינג אותם שכרו), ו-796 "לקוחות ייחודיים" (לקוחות שנספרו פעם אחת למרות ששכרו מספר חברות לובינג שונות).

כמות הלוביסטים בכנסתצילום: העמותה לדמוקרטיה מתקדמת

"המדריך" כולל טיפים מועילים לחברי/ות הכנסת החדשים/ות:

• העמותה לדמוקרטיה מתקדמת ממליצה לח"כים שלא לפעול בכנסת על פי חומרים אשר מעבירים אליהם לוביסטים בשכר. "תמיד תפנו לממ"מ (מרכז מידע ומחקר) על מנת לברר את הפרטים המלאים בנושא המטופל. תפנימו מיום כניסתכם לכנסת את הצורך בהתנהלות שקופה באמת מול הלוביסטים. תעדו כל מפגש שלכם עם לוביסט בשכר, דווחו עליו מיידית באתרכם האישי או דרכנו. אל תסתכנו בכך שתחול חובה לזמנכם בעתיד לוועדת החקירה שתקום לחקר נושא פעילות הלוביסטים בכנסת".

• כשיש לכם שאלה הקשורה לנתונים סטטיסטיים על התנהלות הלוביסטים בכנסת - 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' היא הכתובת שלכם ו/או הממ"מ (מרכז המחקר והמידע של הכנסת). כאן חשוב להדגיש כי 'העמותה לדמוקרטיה מתקדמת' פועלת כבר משנת 2007 ואיננה נתמכת כלכלית על ידי אף גורם. כלל העשייה שלנו עד כה היא התנדבותית.

העמותה מתכוונת לקדם בקדנציה הבאה הצעת חוק חובת פרסום מידע הנמסר בידי שדלן), שהוגשה על ידי הח"כים דוד אזולאי, חיים כץ, שלי יחימוביץ' וציון פיניאן. ההצעה תחייב לוביסטים לפרסם את החומרים אותם העבירו לנבחרי ציבור לצורך השפעה על הליך החקיקה. העמותה טוענת כי "אנו רואים בחוק זה צעד חיובי אך חלקי לפיתרון בעיות חוסר השקיפות בהתנהלות הלוביסטים בכנסת. החוק נוגע רק לחומרים אותם מעבירים לוביסטים לנבחרי ציבור ואין בו התייחסות לצורך בשקיפות הנוגעת למפגשים של לוביסטים עם נבחרי/פקידי ציבור (דיווח מבעוד מועד, תיעוד מלא של המפגש, הנגשת החומר לציבור). החוק חסר גם את הצורך בשקיפות הנוגעת להעברת הכספים של לקוחות הלוביסטים. נראה שמדובר בעוד חוק חלקי שגם אותו ינסו הלוביסטים "לרכך", כשתהליך הריכוך כבר החל החודש עם הגשת הדו"ח של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' שממליץ להתנגד לחוק.

כמו כן, העמותה מתכוונת להיאבק להוצאתם מהוועדות של הלוביסטים בשכר, וכן להחריף את ההמלצות להסדרת פעילות הלוביסטים שהוגשו על ידי המכון לדמוקרטיה. לדברי גטניו, "ממצאי הדו"ח נוחים ביותר למשרדי הלובינג, מה שלא הפתיע אף גורם בזירה. הפנייה של הכנסת ל'המכון הישראלי לדמוקרטיה' הינה, כנראה, עוד ניסיון כושל של הכנסת והנהלתה שנועד לדחות את הבלתי נמנע - הקמת ועדת חקירה לסוגיית התנהלותם של לוביסטים בכנסת, בתקווה שהציבור יאמץ את המסקנות הקלושות של 'המכון הישראלי לדמוקרטיה' ובכך יירד נושא זה מסדר היום לפחות לכמה שנים".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker