גלאון לשריג והאוזר: לפקח רגולטורית על אנטרופי וחברות ייעוץ דומות

"לא מתקבל שאנטרופי שנותנת ייעוץ לגופים המוסדיים באשר לאופן הצבעתם כבעלי מניות או כנושים, במטרה שיבטיחו את האינטרס של ציבור המשקיעים והחוסכים, תגבה כספים במקביל מאותן החברות המבקשות לאשר עסקות ותספורות", אמרה גלטון

צבי זרחיה
צבי זרחיה

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה לממונה על שוק ההון, פרופ' עודד שריג וליו"ר רשות ניירות ערך, פרופ' שמואל האוזר, בבקשה שיקבעו הנחיות פעולה ברורות לגופים הפנסיוניים המוסדיים, ולגופים הנוספים המנהלים את חסכונות הפנסיה של הציבור, בהתנהלותם מול חברת הייעוץ אנטרופי.

כמו כן, ביקשה גלאון כי ישקלו להחיל פיקוח רגולטורי על פעילות אנטרופי, ועל פעילותן של חברות ייעוץ דומות, אם יקומו.

זהבה גלאוןצילום: אוליבייה פיטוסי

גלאון פנתה לשריג ולהאוזר בעקבות הפרסומים לפיהם חברת אנטרופי, המייעצת לגופים הפנסיוניים המוסדיים באשר לאופן הצבעתם באסיפות כלליות או בהסדרי חוב, מציעה את שירותיה תמורת תשלום גם לחברות הציבוריות בהן משקיעים המוסדיים את כספי החיסכון הפנסיוני של הציבור, באותם נושאים או בנושאים דומים.

גלאון אמרה כי :"לא מתקבל על הדעת שחברת אנטרופי, הנותנת שירותי ייעוץ לגופים המוסדיים באשר לאופן הצבעתם כבעלי מניות או כנושים, במטרה שיבטיחו את האינטרס של ציבור המשקיעים והחוסכים, תגבה כספים במקביל מאותן החברות המבקשות לאשר עסקאות והסדרי חוב תספורתיים. האינטרס הציבורי מחייב הפרדה מלאה בין מתן ייעוץ לגופים הפנסיוניים המוסדיים לבין מתן ייעוץ לחברות הציבוריות בהן הם מצביעים".

בפנייה קודמת, מאוגוסט האחרון, התריעה גלאון על כך שבשורה של מקרים פעילות חברת אנטרופי לא עמדה בשורה אחת עם האינטרס של ציבור המשקיעים, וביקשה לדעת כיצד מתאפשר מצב בו כל הגופים המוסדיים משתמשים בשירותיה של חברה חיצונית אחת, כך שהשוק כולו נוהג לפי המלצותיה, ומהן הפעולות אותן נוקטים הגופים המוסדיים על מנת לוודא כי חברת אנטרופי אכן מייצגת את האינטרס הציבורי ואינה נגועה בניגוד עניינים.

בתשובתו, הודיע האוזר שהרשות לניירות ערך תבחן אם קיים צורך בפיקוח על חברות מייעצות ומהי המתכונת הראויה לפיקוח מסוג זה. 

גלאון התייחסה במכתבה לתשובה זו, ואמרה: "לאור ההתפתחויות האחרונות ברור שהגיעה העת לקיים מודל של פיקוח ורישוי לגופים המייעצים, ועד אז לקבוע כללים ברורים עבור הגופים המוסדיים בהתנהלותם מול חברת אנטרופי. זאת, במטרה להבטיח שהגופים המוסדיים המייצגים את אינטרס ציבור החוסכים לפנסיה לא יפעלו באמצעות ייעוץ של גורם המצוי בניגוד עניינים".

דובר אנטרופי מסר בתגובה כי "יו"ר הרשות לני"ע הודיע על כוונת הרשות לפקח על אנטרופי. אנטרופי מברכת אותו על כל ותמכה בעבר במספר הזדמנויות בכוונה להטיל עליה פיקוח. במקביל, בטרם הוחל הפיקוח פועלת החברה ליישום הליכי בקרה פנימיים ועצמאים".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ