בחירות 2013 |

כשהכלכלה בצרות: מה מציעות המפלגות ומי מתחמק מתשובות?

חלק מהמפלגות מסתירות את עמדותיהן החברתיות והכלכליות ואף לא פירסמו מצע, מאחר שהן יודעות שיצטרכו לתמוך בגזירות קשות שיוטלו על הציבור לאחר הבחירות ■ TheMarker פנה לשמונה המפלגות הגדולות לפי הסקרים, וניסה לברר את עמדתן בסוגיות הבוערות

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

>> המשימה הראשונה שתעמוד בפני הממשלה החדשה אחרי הבחירות היא אישור תקציב המדינה ל-2013-2014 בממשלה ובכנסת. ראש הממשלה צפוי לדרוש מכל המפלגות המועמדות לכהן בקואליציה ובממשלה להתחייב כבר בהסכם הקואליציוני על תמיכתן בתקציב החדש ובתוכנית כלכלית חדשה - שתכלול גזירות קשות על הציבור. זאת, בגלל הצורך לקצץ 15-20 מיליארד שקל בתקציב הבא, וככל הנראה להעלות מסים בהיקף של 3-5 מיליארד שקל.

במצב שכזה, אין פלא שחלק מהמפלגות מנסות להעלים את עמדותיהן בסוגית הכלכליות והחברתיות הגדולות, ובהן הרכב הקיצוץ, העלאת מסים, פגיעה בשכר עובדי המגזר הציבורי, פתרון בעיית מחירי הדיור המאמירים והבראת מערכת הבריאות.

השקת קמפיין הליכוד ביתנוצילום: אוליבייה פיטוסי

קצת פחות משלושה שבועות לפני הבחירות, מרבית המפלגות לא הציגו עדיין את המצע הכלכלי-חברתי שלהן ואת עמדותיהן בסוגיות החברתיות הבוערות. הליכוד ביתנו עדיין לא פירסמה את מצעה, ככל הנראה כי היא חוששת מאובדן מנדטים ותומכים אם יוודע מראש מהם הצעדים הקשים שיושתו על הציבור לאחר הבחירות.

גם ש"ס ויהדות התורה, שעשויות להצטרף לקואליציה, לא מסרו עד כה מהן עמדותיהן בסוגיות שונות, למעט התנגדותן לקיצוץ בקצבאות הילדים. מנגד, יו"ר מפלגת העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', הציגה תוכנית כלכלית-חברתית מפורטת. מרצ, הבית היהודי, התנועה ויש עתיד הציגו את עיקרי המדיניות הכלכלית שלהן בכמה סוגיות.

TheMarker פנה לשמונה המפלגות הגדולות לפי הסקרים והציג להן שאלות בתחומים הכלכליים-חברתיים הבוערים. לשיפוטכם.

1. משרד האוצר מכין הצעת קיצוץ בתקציב 2013 בהיקף של 15-20 מיליארד שקל. מאיפה צריך לקצץ?

הליכוד ביתנו: הקיצוץ הצפוי הוא הפחתה של כ-14 מיליארד שקל, שנדרשת על מנת לעמוד בתקרת ההוצאה המותרת על פי "הכלל הפיסקלי" שחוקק בכנסת, המאפשר את הגדלת התקציב ב-15 מיליארד שקל.

העבודה: המקורות התקציביים לתוכנית לכלכלה הוגנת ולכיסוי הבור התקציבי שמשאיר אחריו נתניהו הם קביעת תמלוגים הגיוניים על משאבי הטבע; העלאת מס הכנסה למשתכרים מעל 50 אלף שקל בחודש ל-55%; העלאה הדרגתית של מס החברות לחברות בעשירון העליון ל-30%; בלימת תכנוני המס האגרסיביים; גביית מסים בגין הרווחים הכלואים; וקביעת מס עיזבון על עיזבונות של 15 מיליון שקל ומעלה.

הבית היהודי: כחלק מתוכנית הקיצוצים וההתייעלות יש לקצץ בתקציב הביטחון ולהגביר את הבקרה עליו. יש לבצע רפורמה במגזר הציבורי ובחברות הממשלתיות, שתכלול הכנסת כלי הערכה ותגמול דיפרנציאלי, מתן כוח למנהלים לניוד ופיטורי עובדים והפחתת מיליארדים בסעיף הוצאות השכר. בנוסף, יש לבצע תוכניות השמה "מקצבה לעבודה", שיצמצמו את שיעור מקבלי הקצבאות בעשרות אחוזים - ובכך להקטין את מעגל העוני ואת ההוצאה הממשלתית על קצבאות.

ש"ס: ניתן להקטין את היקף הקיצוצים על ידי הגדלת מקורות ההכנסה, בין היתר על ידי הפניית ההכנסות הצפויות מהפקת הגז הטבעי. ניאבק למניעת קיצוצים בקצבאות המיועדות לנכים, קשישים, משפחות חד-הוריות וילדים. במקום זה, יש לקצץ בתקציב הביטחון.

יש עתיד: לא ניתן יד להעלאת מסים או להעלאת יעד הגירעון. נקצץ בתשלומי העברה לבחורי ישיבות שלא משרתים, בקצבאות הילדים, ובתקציבים להתנחלויות מחוץ לגושי ההתיישבות הגדולים. יש לצמצם את מספר משרדי הממשלה ל-18 ולבטל את המוסד "שר ללא תיק" וסגני שרים על תקן שרים. יש לקדם רפורמה במשרדי הממשלה שתייעל את המנגנונים והבירוקרטיה ותביא לחסכון משמעותי בהוצאה הממשלתית.

התנועה: יש להימנע מקיצוץ רוחבי ולשנות את סדרי העדיפויות. יש להפסיק את הזרמות הכספים וההשקעות בהתנחלויות פוליטיות מבודדות. קיים קשר ישיר בין התהליך המדיני למצב הכלכלי-חברתי בישראל. תהליך מדיני ישפר את מצב הכלכלה, יגדיל את הכנסות המדינה ויפסיק את תשלום החוב הקואליציוני לשותפים.

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' מצטלמת השבוע לתשדיר בחירות של המפלגה בתל אביבצילום: דודו בכר

יהדות התורה: אסור לבצע את הקיצוצים בקרב מעמד הביניים והשכבות החלשות, שספגו הרבה מדי בשנים האחרונות. המפעלים הכלכליים ואלה שמשתכרים שכר עצום ובלתי פרופורציונלי לעתים - הם שצריכים לתת יותר במצבים שכאלה.

מרצ: אסור לדבר על קיצוצים, אלא רק על תוספות. נפעל לבלימת החריגות בתקציב הביטחון ולעצירת הבנייה בשטחים, ונתנה את תקצוב מערכת החינוך החרדית בלימודי ליבה.

2. סעיף השכר בתקציב החדש יגיע לכ-120 מיליארד שקל- כ-40% מהתקציב הכולל. האם תתמכו בקיצוץ שכר במגזר הציבורי?

הליכוד ביתנו: קיימות כמה אלטרנטיבות להפחתות הנדרשות, והממשלה החדשה תצטרך להכריע ביניהן. אין הכרח דווקא בקיצוץ שכר, ויש אלטרנטיבות נוספות - כמו העברת פרויקטים למתכונת BOT (מתן זיכיון לגוף פרטי לתקופה קצובה) והקצאת פרויקטים תשתיתיים.

העבודה: לא. המורים, האחיות, העובדות הסוציאליות והשוטרים לא צריכים לשאת בנטל ההתנהלות חסרת האחריות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

הבית היהודי: בתקציב הקרוב, ממשלת ישראל צריכה להקטין את סך הוצאות השכר שלה. עם זאת, קיצוץ רוחבי של הטבות ושכר במתכונת של "עידוד צמיחה" וללא שינוי באופן התגמול - אינו הדרך.

ש"ס: יש לבנות מודל במגזר הציבורי שמתגמל את העובדים הטובים לפי עמידה ביעדים. כמו כן, יש להשלים את הרפורמה בנציבות שירות המדינה.

יש עתיד: תומכים בקיצוץ שכר לבכירים במגזר הציבורי. סבורים כי יש לחתור לאיזון בין העסקת עובדים על פי מודל "השירות הציבורי" המוכר, שבו עובדים מתקבלים לעבודה בדרגות נמוכות ומפתחים את הקריירה במהלך השנים, לבין העסקה על פי מודל של "העסקה ציבורית", שבו מובטחת התאמה של עובדים לתפקידם, וקידומם הוא תלוי ביצוע והישגים.

התנועה: דרושה הסכמה על השתתפותם של קבוצות העובדים החזקות בהתמודדות עם הגירעון התקציבי על בסיס "עסקת חבילה".

יהדות התורה: אלה שמשתכרים שכר נמוך או ממוצע - לא צריך לגעת בהם, אבל יש במגזר הציבורי מקבלי שכר שהם עשירים ממש, גם בשכרם וגם בהפרשות שלהם לפנסיה. צריך לטפל בנושא השכר במקרים כדוגמת חברת החשמל או מקרים דומים.

יו"ר הבית היהודי נפתלי בנטצילום: אלון רון

מרצ: מרצ תומכת בתיקון הכשלים במגזר הציבורי, אך לא על ידי קיצוץ תקציבי ופגיעה בעובדים. השיעור הגבוה של השכר מתוך התקציב נובע גם מהצמצום המתמשך של ההוצאה הציבורית הכוללת.

3. מסתמן חסר של 3-5 מיליארד שקל בהכנסות ממסים בקופת המדינה. האם לדעתכם צריך להעלות מסים, ואם כן - אילו מסים?

הליכוד ביתנו: בשלב זה מוקדם מדי להעריך את הצורך בהעלאת מסים ל-2013, כאשר עדיין לא ברור אם תידרש העלאה כזו.

מפלגת העבודה: אנו מציעים להעלות את מס ההכנסה רק למשתכרים מעל 50 אלף שקל בחודש ב-5%. אנו מתנגדים נחרצות להעלאת המע"מ.

הבית היהודי: ככל הנראה, לא תהיה ברירה אלא להעלות את המע"מ. העלאה של 1% בשיעור המע"מ צפויה להכניס לקופת המדינה כ-4-4.5 מיליארד שקל. אין להעלות את מס הכנסה ומס החברות, מאחר והעלאתם של מסים אלה תוביל לתכנוני מס ולפגיעה בהכנסות המדינה.

ש"ס: אנו מתנגדים להעלאת המע"מ, שפוגעת בעיקר במי שאין להם. ככלל, העלאת מסים אינה מחויבת המציאות, ועלולה אף לפגוע בצמיחה. נתמוך בהעלאת מס ההכנסה לבעלי משכורות גבוהות של 40 אלף שקל ומעלה.

יש עתיד: לא ניתן ידינו להעלאת מסים נוספת על מעמד הביניים.

התנועה: אנו מתנגדים להעלאת המסים העקיפים. נפעל להקל על נטל המס בכמה דרכים, ובהן קביעת מע"מ דיפרנציאלי, הקלות מס לעסקים קטנים, העלאת המס השולי על שכר בכירים מעבר ל-100 אלף שקל בחודש והעמקת הגבייה מהשוק השחור. כמו כן, נבחן ביטולי פטורים ממס.

יהדות התורה: יש להעלות את מס החברות בהקדם, ליצור מדרגת מס נוספת למשתכרים שכר גבוה מאוד, לקבוע מס על ירושות, להעלות את המס על רווחי הון וצעדים דומים, ולא להעלות שוב את המע"מ או את את מס ההכנסה על מעמד ביניים.

מרצ: יש להנהיג מדרגת מס בשיעור של 55% על הכנסות של יותר מ-60 אלף שקל בחודש, מס ירושות על ירושה של יותר מ-5 מיליון שקל ומס חברות דיפרנציאלי, שלפיו חברות שהכנסתן החייבת גבוהה מ-1.2 מיליון שקל בשנה ישלמו 30% מס, ויתר החברות ישלמו 20% מס בלבד. כמו כן, מרצ תפעל ליצירת פרוגרסיביות בשיעורי המס על ההון, כך שהכנסה הונית של מי שעסקו ביצירת רווחי הון תמוסה בשיעור שווה לשיעורי המס על עבודה.

צילומי קמפיין הבחירות של התנועהצילום: אלון רון

4. האם תתמכו בהעלאת גיל הפרישה לנשים ל-67?

הליכוד ביתנו: הקואליציה החדשה תצטרך לקבוע את עמדתה בשורה של נושאים.

מפלגת העבודה: בפירוש לא. בשוק העבודה יש אפליה מובנית כנגד נשים, והעלאת גיל הפרישה תביא לפגיעה מיידית בזכויותיהן של הנשים המבוגרות - ובעיקר של הנשים המועסקות במקצועות שוחקים.

הבית היהודי: העלייה הברוכה בתוחלת החיים ובאיכות החיים בגיל הזהב, יוצרת אתגרים למבנה הנוכחי של מערכת הפנסיה. כדי להבטיח קיום בכבוד לקשישים במאה ה-21 ברמת קצבה נאותה, יש צורך להעלות בהדרגה את גיל הפרישה.

ש"ס: יש לבחון צעדים שיבטיחו קיומה של הכנסה מספקת בגיל פרישה.

יש עתיד: לא נתמוך בהעלאת גיל הפרישה. נפעל לעידוד אנשים שלא ירצו לצאת לפנסיה להמשיך ולהשתייך למעגל העבודה.

התנועה: יש להגן על זכותן של נשים לבחור את מועד פרישתן מהעבודה ולעשות תיקונים מהותיים בתנאי עבודתן - לפני הרעת תנאי הפרישה שלהן.

יהדות התורה: לא צריך לפתוח את הנושא הזה כל כמה חודשים מחדש, ויש לקבל את הכרעת הכנסת בנושא.

מרצ: לא נתמוך בהעלאת גיל הפרישה. נשים מופלות כיום בשוק העבודה - בשכר, בהזדמנויות ובתנאים, וצעד כזה יפגע בהן עוד.

5. כיצד תפעלו להורדת מחירי הדיור?

אוטובוס התנועה באשקלוןצילום: אילן אסייג

הליכוד ביתנו: נבנה במרץ בכל המדינה, נעודד קבלנים לבנות בנייה להשכרה, ניתן תמריצים לדיור בר השגה.

מפלגת העבודה: התוכנית לכלכלה הוגנת מציעה את הצעדים הבאים: בניית דיור בר השגה למעמד הביניים על קרקע ציבורית בניהול הרשויות המקומיות; בניית דיור ציבורי לזכאים; הסדרת מערכת היחסים בין השוכר והמשכיר בחקיקה; חיזוק מערך התכנון וניהול המקרקעין בישראל.

הבית היהודי: נקצה חצי דונם חינם בפריפריה לכל צעיר שסיים שירות צבאי או לאומי ונשחרר חסמים ביורוקרטיים.

ש"ס: בכוונתנו להמשיך את השיווקים המסיביים של יחידות דיור, לצד הדאגה להסרת חסמים בתחום האשראי ועובדים זרים. בממשלה הבאה חובה על ראש הממשלה ועל שר האוצר לטפל במצוקת האשראי החריפה בענף הבנייה, לדאוג לעובדים מקצועיים לענף ולשחרר חסמים בכדי שיהיה אפשרות לבנות על הקרקעות ששיווקנו.

יש עתיד: ננהיג מהפכה להקמת 150 אלף יחידות דיור במהלך 10 שנים הקרובות ב-10 הערים המרכזיות בישראל. 5% מהדירות יוצעו במסגרת דיור ציבורי.

התנועה: נפעל לייעול תהליכי התכנון, ונקדם דיור בר השגה, דיור ציבורי ודיור להשכרה.

יהדות התורה: יש להגדיל דרמטית את היקף שיווק הקרקעות. יהיה צורך לחזור למתכונת שהיתה בעבר של "מענקי מקום" והלוואות לזוגות צעירים, לעודד דיור בפריפריה ולהכניס יד לכיס כדי שבאמת יהיה פתרון.

מרצ: נקדם בניית דירות חדשות לדיור ציבורי, נגדיל הסיוע בשכר דירה לזכאים, נעודד דיור בר השגה, ורפורמה בשכירויות.

6. כיצד תפתרו את המשבר במערכת הבריאות?

הליכוד ביתנו: הממשלה הנוכחית החליטה על הוספת כ-1,200 מיטות בבתי חולים. לפני כשלושה חודשים החלה בניית בית חולים באשדוד. משרד הבריאות בשיתוף האוצר הובילו רפורמה שהביאה לשיפור ניכר במוסדות חולי הנפש. כן הוחלט על הענקת רפואת שיניים חינם לילדים עד גיל 12 והחל מינואר הקרוב עד גיל 14.

כנס פעילים של ש"ס בפתח תקוהצילום: מוטי מילרוד

העבודה: התוכנית לכלכלה הוגנת כוללת תוספת של 2,300 מיטות, אלפי אחיות ומאות רופאים למערכת, וכן החלת ביטוח סיעודי ציבורי לכולם, הגדלת את תקציבי קופות החולים והורדת ההשתתפויות העצמיות, ביטול את הפרטת שירותי בריאות התלמיד ורגולציה אפקטיבית על שוק ביטוחי הבריאות הפרטיים.

הבית היהודי: יש להרחיב את שורותיהן של תוכניות ההכשרה הקיימות לרופאים, ולבסס את מעמדו של בית הספר לרפואה בצפת. כדי לסייע ולשמור את הרופאים במערכת הציבורית, עלינו לאפשר להם לעסוק ברפואה פרטית תוך כדי שמירה על איזון, שיבטיח מחד תגמול הולם בלי הגדלה משמעותית של העלויות למשלם המסים, ומאידך ישמור על רמת שירותים גבוהה ברפואה הציבורית. בנוסף, יש לתמרץ שמירה על אורח חיים בריא באמצעות הקלות במס.

ש"ס: עלינו להמשיך לחזק את מערכת הבריאות הציבורית בדגש על הפריפריה, ולא לאפשר מצב ששירותי בריאות יהיו זמינים רק לעשירים.

יש עתיד: מציעים תוכנית הבראה למערכת הבריאות, הכוללת שינויים מבניים, תקציביים ותפישתיים. בין מרכיבי התוכנית: התמקדות במחסור בכוח אדם ובמיטות אשפוז; עידוד רופאים ואחיות לעבור לפריפריה; ביטוח סיעודי ממלכתי לכל האזרחים - שימומן באמצעות העלאת מס הבריאות ב-0.5%; איחוד כל הגורמים המטפלים בקשישים; מיסוד הרפואה המשלימה; שירותי רפואה פרטית ותיירות מרפא; הפניית תקציבים לגיבוש תוכנית חינוך לאורח חיים בריא; עדיפות בהשתלות לחותמים על כרטיס אד"י.

התנועה: מציעים תוכנית ל"ביטחון בריאותי", שכוללת, בין היתר, תיקון שחיקת סל הבריאות ועיגון עדכון תקציב סל התרופות בשיעור קבוע בחקיקה; צמצום ההשתתפות העצמית והמימון הפרטי; תמריץ כספי לרופאים מתמחים במקצועות נדרשים; פיתוח בתי חולים בפריפריה; וחינוך לרפואה מונעת.

יהדות התורה: סגן שר הבריאות, ח"כ יעקב ליצמן, מטפל בכל נושא הבריאות בצורה שאינה זכורה כמותה בעשרות השנים האחרונות. הוא פעל ברפורמות רבות וחשובות לטובת הציבור וכולם רואים שינוי לטובה הן ברפורמת השיניים, רפורמת הסיעוד ובנושאים רבים נוספים.

מרצ: נפעל להזרמת תקציבים למערכת הבריאות, ובפרט לפריפריה. נפעל לעדכון מימון סל הבריאות ולהגדלת תקני כוח האדם ומספר המיטות לנפש. נפעל לביטול תשלומי ההשתתפות העצמית ולהפרדה מוחלטת בין מערכת הבריאות הציבורית למערכת הבריאות הפרטית.

7. כיצד תתמודדו עם בעיית יוקר המחיה?

הליכוד ביתנו: הממשלה הוזילה את הסלולר. הופחתו מסים על מוצרי חשמל. מסקנות ועדת הריכוזיות אושרו בממשלה, וממתינות לאישור הכנסת. הממשלה העלתה את שכר המינימום והשקיעה בהעלאת שכר הדרגתית במגזר הציבורי, וכן אישרה הטבות מס להורים לילדים עד גיל 5 וחינוך חינם מגיל 3. החלטות אלה מורידות את יוקר המחיה, ונמשיך לקדם מגמה זו גם במחירי המזון, באמצעות הורדת מסים ומכסים.

העבודה: כדי להוזיל את מחירי המזון יש להפחית מע"מ על מוצרי היסוד, להחזיר את הפיקוח על מוצרי היסוד ולהפוך אותו לאפקטיבי, ולפרק את הריכוזיות ברשתות השיווק באמצעות הגדלת המגוון במדפים והגברת התחרות.

ח"כ משה גפניצילום: מיכל פתאל

הבית היהודי: יש להגביר את התחרות על ידי הסרת חסמים. במגזר הבנקאי יש להפחית את הרגולציה שמונעת הקמת בנקים חדשים, לשנות את חוק נתוני האשראי וכן לשנות את חוק הלוואות חוץ בנקאיות, החונק את התחרות. יש להבטיח יישום מלא של הרפורמה בחברת החשמל, להקים נמל פרטי בחיפה ולהקים נמל תעופה חדש בנגב. בנוסף, יש לאמץ באופן מלא את התקינה האירופאית ליבוא מוצרים, לבצע רפורמה של העסקה גמישה במגזר הציבורי ולהוריד מסים.

ש"ס: יש לעודד את התחרות ולהנהיג מע"מ דיפרנציאלי של 8% על מוצרי יסוד, בדומה למדינות נוספות בעולם המערבי.

יש עתיד: יש לפעול להורדת מחירי הדלק, החשמל והמים, על ידי הפחתת מסי המדינה ועידוד תחרות, קידום הפעלת תחנות כוח על ידי גז, צמצום מספרם של תאגידי המים והמשך ביטול מכסים על פי מתווה טרכטנברג.

התנועה: התוכנית ל"כלכלה מאפשרת" של התנועה מטילה על המדינה את האחריות למלחמה בריכוזיות, הסרת חסמים ביורוקרטיים ותקציביים וביזור ההון על פני עשירונים רבים יותר, גיאוגרפית וחברתית. ככל שכלכלת ישראל תהיה מבוזרת, יוקר המחיה בהכרח ירד. הגדלת המשכורת הממוצעת של מעמד הביניים הנמוך תאפשר למדינה לגבות מס הכנסה גבוה יותר, ובתמורה להסיר את הלחץ המופעל דרך מסי הקנייה.

יהדות התורה: יש לבטל את הפחתת המכסים, שפגעה בתעשייה המקומית ולא הובילה להקלה ביוקר המחיה. כמו כן, המדינה צריכה לסבסד כמה מוצרי בסיס, בהם מים וחשמל.

מרצ: נפעל לצמצום הריכוזיות הגבוהה, שמשפיעה מאוד על יוקר המחיה, להחזרת הפיקוח על מוצרי יסוד - בפרט אלה שמיוצרים על ידי מונופולים וקרטלים, למימון מלא של שירותים חברתיים וליצירת מנגנונים שיתערבו בעלות הדיור ובגובה שכר הדירה.

8. האם תקדמו את חוק הריכוזיות בנוסח שהוגש לכנסת היוצאת?

הליכוד ביתנו: הממשלה הגישה לכנסת את חוק הריכוזיות, וממתינה לאישורו בכנסת.

העבודה: לא נקדם את חוק הריכוזיות שהתקבל בקריאה הראשונה בכנסת, אלא חוק טוב יותר. אנו תומכים במסקנות הראשונות של הוועדה שהוגשו לממשלה, וחושבים שהן רוככו שלא לצורך לפני הגשתן לכנסת.

הבית היהודי: אנו תומכים בנוסח הקיים של חוק הריכוזיות, ומתכוונים לקדם הצעות חוק שיקטינו את כוחם של ועדי העובדים הגדולים בפוליטיקה וייצרו שקיפות רבה יותר. ש"ס: אנו תומכים בהגברת התחרותיות והשקיפות. כפי שתמכנו בחוק הריכוזיות בממשלה, נתמוך בו גם בכנסת.

צילום: ניר קידר

יש עתיד: אנו תומכים ב"חוק התספורות", בחוק הקלון הכלכלי ובמסקנות ועדת הריכוזיות. יחד עם זאת, אסור שתיווצר בישראל תרבות של "שנאת מצליחים". יש לזכור כי ללא השקעות לא יהיו מפעלים בפריפריה, המספקים אלפי מקומות עבודה.

התנועה: נצמצם את הריכוזיות לטובת התחרות והורדת מחירים לאזרח, מבלי לחנוק את המגזר העסקי והיצרני. יש להמשיך ולבסס את הכלכלה על עקרונות השוק החופשי, אך לאזן באמצעות מנגנוני פיקוח ורגולציה יעילים.

יהדות התורה: בקדנציה הבאה נפעל להעברת חוק הריכוזיות ולקדם פעילויות נוספות לצמצום הריכוזיות. כולם מבינים היום כי צמצום הריכוזיות במשק יביא להוזלת מחירים משמעותית, וצריך היה לעשות זאת מזמן.

מרצ: תומכים בחוק הריכוזיות, אך מסתייגים מהגרסה הנוכחית. אנו תומכים בהפרדה בין אחזקות פיננסיות לריאליות מהשקל הראשון, בהשטחת כל הפירמידות לשתי קומות, בהטלת מגבלות על אחזקה צולבת באמצעי תקשורת ובביטול ההחלטה להאריך את יישום החוק מ-4 ל-6 שנים.

9. מי צריך להיות שר האוצר הבא?

הליכוד ביתנו: איננו עוסקים בשלב זה בחלוקת תיקים.

העבודה: ממשלה בראשות מפלגת העבודה תשאיר את תיק האוצר בידיה.

הבית היהודי: חשוב כי שר האוצר הבא ינהל את תקציב המדינה ללא מורא, וללא העדפה סקטוריאלית של קבוצה מסוימת באוכלוסייה, של טייקונים או של ועדים גדולים.

ש"ס: שר האוצר בממשלה הבאה צריך להיות שר אוצר עם חמלה, מקצועי, מעורב בפרטים, שלא נותן לאגף התקציבים להשתלט עליו ושמול עיניו לא יהיו רק טבלאות וגרפים - אלא בני אדם.

יש עתיד: איננו עוסקים בחלוקת תיקים.

גלאוןצילום: מוטי מילרוד

התנועה: שר האוצר הבא צריך להתחייב לסדר עדיפויות חדש בתקציב המדינה, לספק את המשאבים נדרשים ליצירת צדק חברתי ולשמור על מעמד הביניים.

יהדות התורה: שר האוצר, יובל שטייניץ, היה שר אוצר מצוין, קשוב ואחראי שפעל במקצועיות ובתיאום עם ועדת הכספים והכנסת בנושאים רבים לטובת הציבור. ח"כ משה גפני מסר כי "איננו מרכיבים את הממשלה הבאה, אך נשמח לראות את שטייניץ ממשיך בתפקידו".

מרצ: אנו יודעים מי לא צריך להיות שר האוצר הבא - הוא לא צריך להיות מישהו שמקצץ ומפריט את השירותים החברתיים ומעביר את כספי הציבור לידי בעלי ההון והשותפים הקואליציוניים המתנחלים והחרדים.

10. אילו תיקים תתבע מפלגתך לקבל אם תצטרף לקואליציה?

הליכוד ביתנו: איננו עוסקים בשלב זה בחלוקת תיקים.

עבודה: בכוונת מפלגת העבודה להרכיב את הממשלה הבאה.

הבית היהודי: אנחנו לא עוסקים כרגע במשא ומתן קואליציוני.

יש עתיד: איננו עוסקים בחלוקת תיקים. לא נשב בממשלה שתמשיך את הפגיעה המתמשכת במעמד הביניים.

ש"ס: איננו נאבקים על תיקים, אלא על דרך. בממשלה הבאה ש"ס תדרוש תיקים שדרכם יהיה ניתן לשמש בלם בפני הפגיעה במי שאין להם ולסייע להם להיאבק על זכויותיהם.

התנועה: איננו עוסקים בחלוקת תיקים, אלא בהחלפת השלטון הכושל של נתניהו.

יהדות התורה: אין ספק שנציגי יהדות התורה הצליחו בתפקידים שבהם פעלו בקדנציה האחרונה לטובת כל האזרחים, וגם הציבור אומר זאת.

מרצ: בנסיבות של הקמת ממשלת מרכז-שמאל, היינו דורשים את תיקי החינוך, הפנים והרווחה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker