מצע העבודה: הגדלת תקציב המדינה ושיקום שירותים חברתיים

26 ימים לפני הבחירות הליכוד ורוב המפלגות טרם הציגו את מצען ■ שלי יחימוביץ' לתלמידי תיכון במכבים-רעות: "יהיה כאן גהינום חברתי אם נתניהו ייבחר שוב"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

מפלגת העבודה תגדיל את תקציב המדינה ותשקם את השירותים הציבוריים באמצעות הגדלת חלקה של ההוצאה החברתית הציבורית מתוך התוצר, עד לרמות המקובלות במדינות המפותחות. כך הכריזה היום המפלגה במצע הבחירות שהציגה. עם זאת, המפלגה לא ציינה אלו מהלכים כלכליים ספציפים בכוונתה לבצע. לפני מספר שבועות הציגה העבודה את התוכנית הכלכלית שלה בעלות של 138 מיליארד שקל.

הליכוד ורוב שאר המפלגות טרם הציגו את המצע שלהם ובכלל זה את המצע הכלכלי-חברתי וזאת למרות שהבחירות ייערכו בעוד 26 ימים ולמרות שיידרשו מהלכים כלכליים כואבים לאחר הבחירות. מפלגת חד"ש הציגה את המצע שלה.

יחימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

המפלגה הודיעה היום כי במקביל תקבע את מדיניותו הפיסקלית של תקציב המדינה באופן שיביא לידי מימוש את אחריותה להגשמת משנתה הכלכלית-חברתית.

כמו כן, הודיע כי העבודה תשנה את מדיניות המסוי היוצרת פערים למדיניות המצמצמת פערים, באמצעות הגדלת המסוי הישיר על בעלי ההכנסות הגבוהות מאוד ועל התאגידים החזקים, לצד טיפול בכשלי המסוי העקיף.

בסוגיית ההפרטה מצהירה העבודה כי "תעצור את הפרטת תשתיות המדינה והשירותים החברתיים ותבחן את מהלכי העבר בהם נעשה טיפול כושל בסוגייה זו".

בסעיפים המתייחסים לשוק העבודה, מבטיחה העבודה להצמיד את שכר המינימום ל-55% מהשכר הממוצע במשק. השכר הממוצע במשק עומד כיום על כ-8,000 שקל והשכר הממוצע על 4,300 שקל. לפי הצעת העבודה הוא יוגדל ל-4,400 שקל.

כמו כן, מבקשת העבודה לקדם את החוק להגבלת השכר שהגישו יחימוביץ וח"כ חיים כץ שלפיו "היחס המירבי בין השכר הגבוה ביותר לשכר הנמוך ביותר בחברה ציבורית יעמוד על 1:50".

המפלגה הכריזה כי "תפעל להורדה משמעותית של יוקר המחייה במטרה להבטיח את אספקת צרכי היסוד הבסיסיים לכלל אזרחי המדינה במחיר שווה לכל נפש".

בעניין הדיור, הודיע כי תפעל להגשמת הזכות לדיור וכי כפיצוי על המחזור הנוכחי בדיור הציבורי באמצעות בנייה, העמדת מענקי רכישה וסיוע בשכר דירה. מתן תמריצים ויצירת רשת בטחון עבור היזמים שתאפשר להם את מכירת הדירות במחיר סביר מחד ומאידך תעודד אותן לקבל על עצמם את מיזמי הבנייה, מערכת מסוי שתתמרץ בנייה ושיווק מהירים בשטחים המוקצים לכך, וכן מעורבות ממשלתיות בשוק הדיור להשכרה באמצעות חקיקה שתסדיר את מערכת היחסים בין השוכר למשכיר, ותבטיח את זכויות שני הצדדים.

המפלגה גם הכריזה כי תפעל להעמקת הפיקוח על שוק ההון בין היתר באמצעות: הגבלת השמוש שעושים בעלי שליטה ומנהלים בכירים במשאביהן של חברות ציבוריות לצורך תשלום שכר מנופח לבכירים, לרבות הגבלת שכר הבכירים, בחברות הציבוריות, ביחס למצבן העסקי של החברות ולשכר העובדים בארגון. העבודה תובעת לישם את המלצותיה של "ועדת הריכוזיות" לגבי הפרדת השליטה בנכסים ריאלים ופיננסיים וצמצום הריכוזיות בהקצאת נכסים ציבוריים ולחזר את ההגנות לציבור במסגרת עסקות הנגועות בניגודי עניינים בין חברות ציבוריות לבעלי שליטה ומקורביהם.

עוד מוצע לאסור על חלוקת דיבידנד בחברות שמצבן הפיננסי אינו איתן מספיק, שמטרתה לשרת אינטרסים קצרי טווח של בעלי השליטה וכן להגביר החובה המוטלת על הגופים המוסדיים מלייצג את החוסכים והעמיתים מול בעלי השליטה והמנהלים בחברות הציבוריות, ואף הגברת החובות המוטלות על דירקטורים בחברות ציבוריות והפיקוח על התנהלותם, הסדרת אחריותו האישית של בעל השליטה כלפי נושי החברה  במסגרת הסדרי חוב, והבטחת עצמאותם של שומרי הסף בשוק ההון מול חברות ציבוריות הנסמכות על שירותיהם.

יחימוביץ': "יהיה כאן גהינום חברתי, אם נתניהו יבחר שוב"

"נתניהו נאם אתמול נאום שלם בלי אף מילה על כלכלה וחברה, כי הוא יודע שביום שאחרי הבחירות יהיה כאן גהינום חברתי, אם הוא יבחר שוב" - אמרה היום יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', בפני תלמידי ביה"ס התיכון במכבים-רעות. "אם ייבחר, נתניהו הוא יגיש לציבור צ'ק של 20 מיליארד שקל חובות שהוא יצר במו ידיו במדיניות כלכלית כושלת. מי שיחתום עליו יהיו מעמד הביניים והעניים.

"קל יותר לנתניהו לשמוע את המילים 'אתה תותח' משרית חדד מאשר להתעמת ולהתמודד עם הנושאים העומדים על סדר יומנו, הסוגיות החברתיות-כלכליות. אני מודה שאם יתקיים עימות על הסוגיות האלה והאחרות ביני ובין נתניהו, עימות שהוא מסרב לקיים, לא אומר לו 'אתה תותח' אבל זו תהיה הזדמנות לציבור לקבל סוף סוף אמירה ברורה מה כוונתו לעשות אם ייבחר".

עקבו אחרי  TheMarker בטוויטר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker