"אם לא נקבל מנדטים בכנסת הבאה - לא נדע איך להחזיר את החובות"

חברי קדימה נוטשים את הספינה הטובעת - ומשאירים מאחוריהם חוב של כ-30 מיליון שקל ■ ח"כ ישראל חסון, מספר שתיים במפלגה, "יודע בדיוק מי יצר את החוב - יואל חסון, ציפי לבני וחיים רמון"

שוקי שדה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שוקי שדה

לאחר שחבריה נטשו אותה לימין, לשמאל ולמרכז - נותרה השבוע קדימה, שהיתה הסיעה הגדולה בכנסת עם 28 מנדטים - מפלגה מצומקת שספק אם תעבור את אחוז החסימה. אם זה לא מספיק, חובות המפלגה נאמדים ב-30 מיליון שקל, ונצברו כתוצאה מהוצאות שהיו למפלגה במערכת הבחירות הקודמת ובתקופה שלאחריה. כיום, לאחרי הפיצול של ציפי לבני וכל הח"כים שעזבו או פרשו, נשאלת השאלה מי יישא בחוב האדיר הזה.

ח"כ ישראל חסון, מספר 2 בקדימה, האם אתה וחבריך שנשארתם במפלגה, פניתם לבנקים כדי לבקש הלוואות לקראת מערכת הבחירות הקרובה?

"לא".

ישראל חסוןצילום: אמיל סלמן

מדוע?

"אני לא בטוח שהיה בנק שהיה נותן לנו. חוץ מזה, עם חוב של 30 מיליון שקל, אני אבוא ואבקש עוד 15 מיליון? בעיני זה לא מוסרי ולא אתי. מילא אם היה מדובר בכספים שיש עליהם ערבות אישית, אבל זה לא המצב".

איך התמודדתם עד כה עם חובות המפלגה?

"מאז ששאול מופז נבחר ליו"ר קדימה, החזרנו כל חודש לבנקים 1.1 מיליון שקל, מתוך כספי מימון המפלגות. הגענו להסדר חובות עם הבנקים, שבארבע השנים הקרובות קדימה תחזיר את חובותיה. חוץ מזה, פיטרנו 50 עובדים והגענו להסדרים עם הספקים".

אבל אם לא תעברו את אחוז החסימה, לא יהיה יותר מימון מפלגות, וקדימה לא תוכל להחזיר את החובות. מזל באמת שאין ערבות אישית, אחרת הייתם צריכים למכור את הבתים שלכם.

"אני יכול למכור עוד עשרה בתים שאין לי - ולא אצליח להחזיר חובות שכאלה. אם אני הייתי אחראי לזה, עוד היו לי נקיפות מצפון. אבל אני יודע להגיד מי בדיוק יצר את החוב - יואל חסון, ציפי לבני וחיים רמון. אתה יודע שבמערכת הבחירות הקודמת, מנכ"ל המפלגה קיבל 440 אלף שקל בזכות בונוס מיוחד שקיבל? איפה נשמע דבר כזה לגבי כספי ציבור?"

אם בכל זאת לא תקבלו מנדטים, מה תעשו? איך תחזירו את החוב?

"אם נקבל מנדטים - נדע איך להחזיר את החובות; אם לא יהיה לנו מנדטים - אנחנו לא נדע איך להחזיר".

ואז מה יהיה?

"אם אין מנדטים, אז אין בעצם מפלגה, אין מי שיכול להחזיר חובות. הבנקים יכולים לבוא ולעקל את השולחנות והכיסאות. תחשוב על מצב שבו בנק נותן הלוואות לחברה בלי ערבות אישית. מה הוא יכול לעשות?"

עם איזה תקציב אתם יוצאים עכשיו לדרך?

"בהתחלה הסתמכנו על תקציב מימון בחירות של 22 מיליון שקל, אבל הפילוג של אנשי לבני הוריד את הסכום ל-16 מיליון. אין לנו כוונה להרחיב את זה על סמך תחזיות של מנדטים שנקבל. אנחנו רוצים ליצור תשתית פיננסית מספיק טובה כדי לסיים את החובות".

בטח יעזור לכם להשקיע קצת פחות כסף בקמפיין.

"באופן תיאורטי, נכון שהכסף שנשאר בקופה אחרי שנגמרה מערכות הבחירות, חוזר למפלגה. אבל צריך להבין באילו סכומים מדובר. בקמפיין הקודם הוציאה המפלגה 32 מיליון שקל רק על תקשורת והסברה. אנחנו הולכים להוציא עכשיו שליש מזה".

באמת לא כל כך רואים שלטים שלכם.

"הכל מתחיל רק חודש לפני יום הבחירות. נעשה קמפיין בהתאם ליכולות הכספיות שלנו. אם סוגרים לנו את הדלת - אנחנו ניכנס דרך החלון; אם סוגרים את החלון - ניכנס דרך המזגן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker