"אחת משתי הרשתות הגדולות תקרוס ונחזור על קלאבמרקט ולשוק יותר ריכוזי"

כך אומר שר התמ"ת שלום שמחון בראיון ל-TheMarker TV ■ על המחלוקת של שטייניץ: "ישרנו בינינו את ההדורים" ■ על התמודדות עצמאות כרשימה של המגזר הכפרי: "נבדוק אם אפשר לגייס 4 מנדטים - בהתיישבות העובדת יש 380 אלף מצביעים"

אורה קורן
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

שר התמ"ת, שלום שמחון, נותר בשבוע שעבר כמעט לבדו בזירה הפוליטית להיאבק על עתידו לאחר שיו"ר סיעתו (עצמאות), אהוד ברק, הודיע שלא יתמודד בבחירות הקרובות. שמחון, שהיה בסוד הפרישה, בוחן כמה חלופות, אולם לא בטוח שנראה אותו בכנסת או בממשלה לאחר הבחירות. לדבריו, אין לו עניין להיות חבר כנסת, אלא להשפיע כשר. למרות שהגיע לפוליטיקה מהמגזר החקלאי, הוא היה רוצה להמשיך לכהן כשר התמ"ת קדנציה נוספת.

על הקשר בין המפלגה למינויים פוליטים בישראל ניתן ללמוד מדבריו על המינויים שביצע במשרד התמ"ת: "כיוון שבאתי ממפלגה קטנה, לא עשיתי מינויים פוליטים. כל המינויים שעשיתי במשרד התמ"ת הם מקצועיים לחלוטין. בניתי את משרד התמ"ת כך שבעתיד הוא יהיה חזק יותר ממשרד האוצר. כן, הייתי רוצה להיות שר התמ"ת גם בממשלה הבאה".

שמחון כיהן בתקופה סוערת בה פרצה המחאה החברתית, שאילצה אותו לבחור בין אחריותו לתעשיינים או לצרכנים. שמחון ייזכר על ידי אנשי המחאה יותר כשר התעשיינים, אף שהקים את ועדת המזון שניסתה לרסן את עליות המחירים. למרות שקבעה, כי שוקי היצור והשיווק בארץ הם מהריכוזיים בעולם, המלצותיה כמעט לא פגעו ביצרנים או ברשתות השיווק.

משרד התמ"ת אחראי לתעשיינים, לסוחרים ולצרכנים. התחושה היא שהיית יותר שר התעשיינים או הצרכנים. איך אתה מרגיש עם זה?

"גם כאשר הייתי שר החקלאות קראו לי שר החקלאים. אלה סיסמאות. אני חושב שפעלתי בצורה מאוזנת. אזכיר, שכשפרץ משבר הקוטג' הצעתי עסקת חבילה בה כל צד אמור היה לתת משהו - הרפתנים, המחלבות, הרשתות והממשלה. לצערי, לא קיבלו אותה. יכולתי לשבת בצד ולא להקים את ועדת המזון, אבל לקחתי את זה על עצמי".

מדוע הגשת לממשלה המלצות מקוצצות של ועדת המזון? לאן נעלמה התמיכה ביצרנים קטנים?

שלום שמחוןצילום: אמיל סלמן

"אין ממשלה שעשתה עבור העסקים הקטנים יותר מהממשלה הנוכחית. אני מזכיר שהצעתי לבטל את המע"מ על המזון. צריך להבין, שהמציאות שבה פועלות רשתות השיווק מאז המחאה היא מאוד בעייתית לניהול כלכלי בתקופת משבר. אני חושש שאחת מרשתות השיווק תקרוס והקריסה תעשה משהו יותר ריכוזי. נחזור על קלאבמרקט. כשהייתי במוסקווה, לא מזמן, צלצל אלי המנכ"ל, שרון קדמי ואמר, שישנן שמעות שאחת מרשתות השיווק הגדולות הולכת להיות חדלת פירעון. בינתיים, נראה שהיא מחזיקה מעמד אבל, אנחנו יכולים להתעורר לבוקר שבו תהיה פה פחות תחרות. לכן, כדי שלא נשפוך את התינוק עם המים. אנחנו צריכים להיות מאוד זהירים".

נושא צרכני מרכזי נוסף שלא קודם בתקופתו  של שמחון היה הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. הרשות, שהוקמה לפני למעלה משנתיים, עדיין לא מתפקדת כמצופה ולא חוללה שינוי מהותי בתחום הצרכנות. להיפף, בתקופתה נרשמה התרופפות חסרת תקדים בציות לחוק חובת סימון מחירים.

שמחון מטיל את האשמה על משרד האוצר. לדבריו, משרד האוצר מונע מתן תקנים לכלכלנים ומשפטנים ברשות, שיאפשרו את עבודתה. "כשמשרד האוצר רוצה לתת תקנים, כמו במקרה של הקמת החטיבה הכלכלית ברשות ההגבלים העסקיים, הוא עושה זאת מהר. אני יודע, שברגע שהרשות להגנת הצרכן תקבל את התקנים שלה, היא תהיה חזקה יותר מרשות ההגבלים העסקיים", אמר. ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי נושא התקנים הוסדר וכי הבעיה של משרד התמ"ת היא עם עובדי המשרד, שמסרבים לעבור לסטטוס של עובדי הרשות להגנת הצרכן.

שמחון הציב את החינוך הטכנולוגי כיעד מרכזי, אולם בפועל לא נרשמה קפיצת מדרגה בנושא בתקופתו. הוא הקים צוות בראשות התעשיין סטף ורטהיימר, שעומד להגיש בקרוב המלצות לשידרוג החינוך הטכנולוגי. "גם כשניהלתי קרב אמיתי על תקציב משרד התמ"ת, החלק הבולט היה הכשרה מקצועית. צריך להכשיר את הדור הבא משלב בית הספר".

מה אתה אומר על פרישתו המפתיעה על אהוד ברק?

"אותי הוא לא הפתיע לחלוטין. הייתי שותף מלא ללבטים, להתלבטויות לרגשות שלו ושל רעייתו נילי, וידעתי בכל שלב מה קורה. זה לא אומר שהעובדה שידעתי מכשיר את הצעד הזה. אני לא מקבל את הצעד הפוליטי. טוב יותר ששר ביטחון בישראל יעמוד בראש מפלגה פוליטית ויהיה עצמאי וחזק לקבל את השיקולים הנכונים. כשיצאנו לצעד הפוליטי לפני שנתיים (עת פרשו ברק שמחון וחברי סיעת עצמאות ממפלגת העבודה) כל אחד מאיתנו ידע שיש סיכוי סביר שהשני לא ישאר".

אתה כועס עליו? אתה לא מרגיש שהוא בגד בך? ובחבריך לסיעה?

ברק ונתניהוצילום: אי-אף-פי

"אני ממש לא כועס עליו ומהבחינה האישית הוא נתן לי מתנה גדולה. סוף סוף באמת אני עצמאי בהחלטות ובדרך שלי ויכול לקבל כל החלטה האם להשאר בפוליטיקה או לצאת החוצה".

תרוץ לכנסת ברשימה המייצגת את הקיבוצים והמושבים?

"אך טבעי שאחרי שההתיישבות נזרקה מכל המפלגות ואם אין עצמאות אז צריכה לבוא לידי ביטוי בסוף היום למגזר הכפרי. במרחב הכפרי בישראל קרוב ל-450 אלף נפש. אין סיבה שהם לא יבואו לידי ביטוי. אנו בודקים אם יש היתכנות למפלגה כזו. בתנועה הקיבוצית הלחץ להקים מערך התיישבותי הוא ענק. בנתיים הכל פתוח".

נראה לך שהחקלאים, במיוחד הרפתנים ובמיוחד אלה בקיבוצים, יתמכו בך לאחר שבחוק החלב פגעת בהם, בראיה שלהם?

"אני חתום על חוק החלב כשר החקלאות, וזה היה מהלך גדול לטובת הרפתנים שלא נעשה קודם. בנוסף, ההצעה שאני הבאתי בוועדת החלב היתה טובה להם יותר ממיתווה לוקר שהתקבל בסוף, ואני חושב שהם יודעים להעריך את זה.

"תמיד בתנועת ההתיישבות ראו את החזון אחרי. למגזר החקלאי לוקח זמן להתרגל למחשבות של מי שחשוב לפניה. דווקא בדבר הזה יש חשיבות לייצג את המגזר שלנו. עשיתי הרבה מאו רפורמות במשרד החקלאות. שני לא מסתיר את העובדה שאחד הכשלים המרכזיים במשק החלב הוא המבנה של מחיר המטרה. המחיר של מחיר המטרה יהיה שונה בעוד 6 שנים, אחרי תקופת המעבר שנקבעה".

לפי מה תחליטו בסופו של דבר אם להגיש ביום חמישי הקרוב את רשימת עצמאות לועדת הבחירות המרכזית?

"אין לי אובססיה להישאר בכנסת. בסוף אני לא נמצא בכנסת כדי להגיש הצעות דחופות לסדר היום ולהתחרות עם הח"כים מי הגיע ראשון . אם אין לי יכולת להשפיע על סדר היום הלאומי מתוך הממשלה ולהיות חבר בממשלה, לא אהיה בכנסת".

"אנו נבדוק אם אפשר לגייס 4 מנדטים כי בהתיישבות העובדת יש 380 אלף מצביעים. בהנחה ש-70% ישתתפו בבחירות המדובר בפוטנציאל של 10 מנדטים. בבחירות הקודמות הצביעו לקדימה 140 אלף איש מהמגזר הכפרי והקיבוצי. אבל, הכל פתוח ויש עוד חלופות, שייבדקו לפני שנחליט".

מה דעתך על ההצבעה באו"ם בעניין המדינה הפלסטינית ועל הפעילות הממשלתית המעטה לקראתה?

"לכל דור יש את הכ"ט בנובמבר שלו. בסוף ההסדר המדיני במזרח התיכון הוא דבר מחוייב המציאות, ואין ספק שאיבדנו זמן יקר, ושזה לא לטובתנו. אני מאוד מקווה שהממשלה הבאה תהיה מספיק אמיצה לקדם מהלכים מדינים משמעותיים במזרח התיכון. לכן חשבתי שאם אהוד ברק יעמוד בראש מפלגה פוליטית, הוא יוכל להשפיע יותר. בכל מקרה, זה לא משהו שיכולנו לעצור אותו".

יובל שטייניץ צילום: אמיל סלמן

שר האוצר יובל שטייניץ תקף אותך ואת ברק בחריפות בחודשים האחרונים. ממה זה נובע לדעתך? האם בשל העובדה שאמרת בראיון לאחד מכלי התקשורת שאתה מעוניין לכהן כשר אוצר?

"אני ושר האוצר ישרנו בינינו את ההדורים. מישור העבודה בינינו חזר להיות מישור מקצועי לפני כחודש וחצי. הוא אף חתם על אחד מהצווים הנוגעים להיטלי הסחר לפני מספר שבועות ואנו חוזרים למסלול המקצועי. כל אחד למד את הלקח גם שר האוצר וגם אני. השלמנו בחיבוקים ונישוקים. לא תמצאו אותי תוקף אותו. ניקינו את השולחן. חלק מהוויכוח גלש ממקומות נכונים . הוא הודה שניסה לפגוע בי. (העימות) זה היה מיותר לגמרי ושנינו מבינים את זה. שטייניץ נבחר לכהונה נוספת ברשימת הליכוד לכנסת ואני מאחל לו בהצלחה.

"למדינת ישראל יש אתגרים גדולים ומאוד משמעותיים ברמה הכלכלית. אני מקווה שתהיה יכולת לממשלה הבאה להתמודד עם האתגרים הללו. לא יספיק מה שהיה בקדנציה היוצאת. אני לא אומר זאת כבקורת על ראש הממשלה בנימין נתניהו או על שטייניץ. אין ספק שצריך לגייס את מיטב המוחות של מדינת ישראל ולהציב את ההנהגה הכלכלית הכי טובה להתמודד עם האתגרים אחרת נמצא את עצמנו בבחירות בעוד שנתיים כלומר במארס 2015".

מה דעתך על התנהלות כלכלית של שטייניץ?

"בסופו של דבר, את המדיניות הכלכלית במדינת ישראל מוביל שר העל לענייני כלכלה ראש הממשלה בנימין נתניהו. אי אפשר שמה שמצליח לקחת אליך ומה שנכשל להפיל על שר האוצר. בסופו של היום זה הכיוון שהוכתב על ידי ראש הממשלה שמעורב מאוד בכלכלה. אהוד ברק לא הסכים אתו. בסוף הרמה הכלכלית אני באופן אישי יותר קרוב לשטייניץ ולנתניהו מאשר לשלי יחימוביץ".

מה דעתך על חקירתו של נוחי דנקנר?

"במצבים שבהם מנהלת חקירה אני מאוד מקווה שתסתיים כדי שהמגזר העסקי לא יפגע ולא יהיו השפעות. לא צריך להתייחס לעניין עצמו. אני מאוד מקווה שהחקירה תסתיים מהר והחיים יחזרו חזרה למסלולם. אין ספק שהמערכת העסקית בישראל סובלת ממחלה וצריך לטפל בה".

אולי צריך להעמיק את הטיפול לצמצום הריכוזיות?

"המפלגה היחידה שכללה את המלחמה בריכוזיות במצעה היא מפלגת עצמאות. אבל לא ראיתי שקיבלנו נקודות על כך".

אתה לא חושש שהמלחמה בריכוזיות לא תמשך בקדנציה הבאה?

"אין שום דבר שהממשלה מחליטה שלא קורה בו כלום. לא יקרה הכל, אבל חלקים יהיו גם מוועדת המזון ומוועדת המלט. בצמצום הריכוזיות יקרה הרבה וכבר נקבע סדר יום של טיפול בריכוזיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker