תתעוררו: לא הולך להיות כאן נחמד

המסים יעלו בקרוב ויממנו את החגיגה של המשק בארבע השנים האחרונות

מירב ארלוזורוב
מירב ארלוזורוב

החזון הכלכלי המלהיב של מפלגת העבודה הוצג שלשום, וטמן בחובו הבטחות יוצאות דופן. המפלגה, בראשותה של שלי יחימוביץ', מתכוונת להגדיל בחומש הקרוב את הוצאות הממשלה ב-138 מיליארד שקל כדי לממש תוכניות שאפתניות - כמו ביטוח סיעודי לכל אזרח, תוספת 2,300 מיטות אשפוז, חינוך חינם מגיל שנתיים, נסיעה חינם בתחבורה ציבורית בגוש דן, תוספת של 4,700 שוטרים, העלאת שכר המינימום והפחתת המע"מ על מוצרי המזון.

את התוכניות השאפתניות, מפלגת העבודה אינה משאירה ללא מקור תקציבי. החזון הכלכלי של המפלגה גם מפרט, אחד לאחד, את כל המקורות התקציביים לאותם 138 מיליארד שקל, החל בקיצוץ של 15 מיליארד שקל בתקציב משרד התחבורה, המשך בהעלאת תמלוגים על משאבי טבע, עבור דרך העמקת גביית המס וגביית הרווחים הכלואים - ובעיקר באמצעות העלאת מס הכנסה ומס חברות על עשירים. בסך הכל יחימוביץ' מתכננת להביא 50 מיליארד שקל מהעמקת גביית המס ומרווחים כלואים, ועוד כ-40 מיליארד שקל מהעלאת המסים על עשירים בלבד.

התוכנית המלהיבה של יחימוביץ' הוצגה ביום שני בלילה. אתמול הגיעה המציאות וטפחה על פניה: משרד האוצר פירסם את ההודעה החודשית על הכנסות המדינה ממסים והגירעון המצטבר לנובמבר 2012. זה לא סוד שהגירעון של 2012 עומד להיות גדול, הרבה יותר גדול מהגירעון המתוכנן של 2% תוצר. ההודעה של האוצר, עם זאת, נתנה בפעם הראשונה מושג לגבי גירעון החזוי - 4.2% - יותר מכפול מהגירעון שתוכנן.

ההודעה של משרד האוצר הציגה נתון נוסף: הגירעון התרחב עוד במהלך נובמבר, גם בגלל הוצאות גדולות של הממשלה, אבל בעיקר בגלל הפתעה לרעה שהתגלתה בצד ההכנסות מסים. לפי הנתונים, ההכנסות ממע"מ בנובמבר הסתכמו ב-5.5 מיליארד שקל - צניחה דרמטית של 14% בהשוואה ל-2011. למעשה, ההכנסות ממע"מ בנובמבר 2012 היו נמוכות מההכנסות ממע"מ בנובמבר 2011, אף שבספטמבר המע"מ עלה ב-1%.

מה קרה שהמע"מ התרסק כך? במשרד האוצר לא ידעו אתמול להסביר זאת. החשש הכבד שלהם הוא שהדבר מעיד על נסיגה נוספת בצריכה של הציבור ובצמיחה של המשק. נזכיר כי המע"מ הועלה בספטמבר ב-1%, אחרי שהתברר כי המשק נמצא בהאטה, וכתוצאה מכך הכנסות המדינה ממסים לא יצליחו להגיע אפילו לתחזית הנמוכה המעודכנת מינואר 2012, של 221 מיליארד שקל. ההערכה היתה שתיקון המסים של הקיץ - העלאת המע"מ ומסי הקנייה על אלכוהול וסיגריות - יצליח להחזיר אותנו לתוואי של 221 מיליארד שקל. אחרי נובמבר, כבר ברור שזה לא יקרה. ככל הנראה, ההכנסות ממסים יהיו נמוכות השנה ב-2 מיליארד שקל לפחות מהיעד.

המשק הישראלי, אלה הן החששות הכבדים עתה, חווה האטה משמעותית. העלאות המסים של הקיץ לא מימשו את התקוות שנתלו בהן, והן לא מסוגלות לכפר על הנסיגה המתמשכת של המשק. הנתון הזה מאיר באור אחר לגמרי את ההכנסות של 90 מיליארד שקל שיחימוביץ' מלהטטת בהן. קל להכריז על העלאת מסים, אך מאוד קשה לדעת כמה כסף העלאת המס באמת תכניס לקופת המדינה. סטירת הלחי של נובמבר 2012 ממחישה זאת יותר מכל.

קיימת סבירות גבוהה כי הממשלה הבאה, בין אם יחימוביץ' תהיה חברה בה או לא, תאמץ חלק מההצעות שלה להעלאות מסים. בניגוד לכוונתה המקורית של יחימוביץ', עם זאת, העלאת המסים לא תיעשה כדי להמטיר על האזרח עוד ועוד שירותים מטיבים. סביר יותר להניח שהעלאת המס תיעשה כדי לנסות ולכסות על הבור העצום שנפער בתקציב המדינה כתוצאה מכל ההטבות שממשלת נתניהו כבר המטירה על הציבור: חינוך חינם מגיל שלוש, השקעות אדירות בתחבורה, רפורמות בחינוך, העלאות שכר לרופאים, לפרקליטים ולעובדים הסוציאליים, ועוד ועוד.

הבור שנפער בתקציב, לאחר שהממשלה (בניגוד לעמדת בנק ישראל) עשתה לעצמה הקלה וקבעה יעד גירעון גבוה של 3%, מוערך ב-30 מיליארד שקל. העלאות המסים אמורות היו להביא 15 מיליארד שקל, והתקציב אמור היה לעבור קיצוץ של 15 מיליארד שקל. עכשיו, בעקבות נתוני ההכנסות של נובמבר, ההערכה היא כי העלאות המסים כבר לא יצליחו להביא את הסכום שצופה מהן, וסביר יותר להניח שהן יכסו רק 10 מיליארד שקל. זה אומר שהקיצוץ בתקציב 2013 יגדל ל-20 מיליארד שקל, או שהמסים יצטרכו לעלות ב-5 מיליארד שקל נוספים, מעבר להעלאה של 1% במס הכנסה שכבר הוכרז עליה.

בשורה התחתונה, המסים אכן הולכים לעלות בקרוב, אבל בניגוד לחלומות, הם לא הולכים לממן אלפי שוטרים או ביטוח סיעודי לכל. הם הולכים פשוט לממן את החגיגה של המשק הישראלי בארבע השנים האחרונות, שכבר כיום חי ברמת חיים שהיא מעבר ליכולות שלו. הגיע הזמן להתפכח מחלומות השווא. לא הולך להיות כאן נחמד ב-2013.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום