"מרגיז אותי שאחרי 20 שנה וכל כך הרבה תפקידים - מציינים שאני המזרחי היחיד בליכוד"

המשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, בראיון ל-TheMarker: ההחלטה על הרשימה המשותפת עם ישראל ביתנו היתה צריכה להתקבל רק לאחר דיון ■ "אמרתי לנתניהו - ‘הפעם אתה חייב לקצץ גם בביטחון'" ■ בטווח הארוך יש להוריד את המיסוי העקיף ■ בתחום הדיור נחוצים צעדים נוספים

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

באמצע הראיון עם המשנה לראש הממשלה סילבן שלום הוגש לו מכשיר טלפון מיוחד, הגדול במקצת ממכשיר סלולרי רגיל. מתברר שמדובר במעין "טלפון אדום", כי רה"מ בנימין נתניהו שהה בצרפת ושלום היה ראש הממשלה בפועל.

בשבוע שעבר, כשמשה כחלון התלבט אם להקים מפלגה חדשה, קיבל שלום עשרות טלפונים מפעילי ליכוד ששאלו אותו אם הוא מתכוון ללכת בעקבות כחלון, והזכירו לו שהוא השר המזרחי היחיד מטעם הליכוד (לאחר הודעת הפרישה של כחלון). שלום השיב בשלילה - הוא לא עוזב את הליכוד.

על כחלון הוא אומר שהוא "שר מצוין, וחשוב שנשאר בליכוד", אבל עצם האזכור של השאלה העדתית מקומם אותו. "זה כל כך מרגיז אותי שאחרי 20 שנה שבהן אני נמצא בכל כך הרבה תפקידים - הייתי שר חוץ, שר אוצר, שר מדע, סגן שר ביטחון וכיום משנה לראש הממשלה - מציינים שאני המזרחי היחיד", אומר שלום בשיחה עם TheMarker.

"נכון שיש בעיה של חוסר ייצוג לקבוצות באוכלוסייה, וגם את זה צריך לתקן. מעבר לכך אני נמצא שם בזכות העובדה שאני מקבל אמון פעם אחר פעם מהציבור ששולח אותי ומציב אותי במקומות הראשונים, כי מאמינים בדרך שלי, ובאמת אני מייצג אותם והערכים שלי תואמים לערכים שלהם".

הריצה המשותפת של הליכוד עם ישראל ביתנו פוגעת בשרים ובחברי הכנסת של הליכוד ודוחקת אותם.

שלום: "זה היה צריך להיות לאחר דיון ולא בצורה כזאת, כמו שהיה איחוד בין חירות והליברלים, אבל מרגע שזה יצא לאוויר העולם הסכנה בביטול ההסכם היתה גדולה הרבה יותר מאשר הסכנה שבאישורו, כי אם הוא לא היה מאושר זו היתה מכה מאוד קשה לרה"מ לפני הבחירות, וזה גם היה נותן לגיטימציה לאביגדור ליברמן לאחר הבחירות ללכת עם הצד השני, בנוסח ‘אם לא רוצים אותי כאן אני הולך לשם'".

אבל יש החוששים שליברמן משתלט על הליכוד.

"זה לא איחוד בין המפלגות. התקשורת מחפשת כל הזמן כותרת ודבר שמושך יותר את העין, אבל זה לא ממש שם".

בכל אופן, רעייתך ג'ודי צייצה וכתבה כי "בית לא עוזבים, אבל אם הבית הוא לא בית..."

"תחבורה נאותה לפריפריה תביא לצמצום פערים דרסטי"

עם כינון הממשלה הנוכחית לא נרשמה התנפלות על תיק הנגב והגליל, ושלום קיבלו תחילה בחוסר חשק.

"הובטח לי משהו אחר, שאהיה שר חוץ או השר הבכיר של הליכוד, ובסופו של דבר החלטתי להיכנס גם במסגרת זו לממשלה", אומר שלום. "כשהגעתי למשרד גיליתי שמספר העובדים נמוך יותר מבלשכת שר האוצר או שר החוץ. היו לי שתי אפשרויות: לשקוע במרה שחורה או לומר שזה התפקיד הכי חשוב.

"מאוד נהניתי מארבע השנים הללו. כשאתה נותן בריכת שחייה ליישוב, בשבילם זה עולם ומלואו;. העברנו החלטה לבניית מגרש גולף מקצועי בעומר, שישרת את תושבי הנגב ויביא מקומות עבודה נוספים. גם את הפארק המוטורי בחצרים השבנו לחיים והפרויקט הזה, הראשון מסוגו בארץ, יביא מאות מקומות עבודה לאזור. הקמנו גם את בית הספר לרפואה בצפת, עם 300 סטודנטים שאחרת או שלא היו לומדים בכלל או שהיו הולכים לחו"ל.

"אנו משקיעים גם בתחבורה. תחבורה ציבורית נאותה תביא לצמצום פערים דרסטי. הפרויקט העיקרי שבו אנו עוסקים כיום מבחינה תחבורתית הוא הקמת שדה תעופה בינלאומי שני בנבטים, שיביא אלפי מקומות תעסוקה לאזור. כמו כן השקעה בתעסוקה: מעבר מחנות צה"ל דרומה, שיביא לאלפי משרות חדשות, הקמת פארקי תעשייה ושדרוגם, כמו גם הבאת מפעלים לפריפריה".

אתה מפרט הישגים, אבל בציבור יש תחושה שלא נעשה מספיק בעניין הנגב והגליל.

"התחושה של כולם, ובהם ראשי רשויות, שנעשה פי מיליון עם המשרד הקטן הזה. עדי אלדר אמר כי ההצלחה הכי גדולה היא שהמשרד לקידום הנגב והגליל יהפוך להיות אחד המבוקשים ביותר במו"מ הקואליציוני, והמפלגות ירצו את המשרד הזה לידיהן - כשלפני כן אף אחד לא רצה את המשרד הזה".

"תשאל אותה. היא אומרת את דעתה. אני תמיד אומר לגבי הציוצים והאמירות שלה: התחתנו כשאני כבר הייתי חבר כנסת. היא ידעה שהיא מתחתנת עם ח"כ, ואני ידעתי שאני מתחתן עם אשת תקשורת שהיא אשה דעתנית. כל אחד מנהל את חייו באופן שהוא חושב שצריך לנהל אותם. אני חושב שכל אחד צריך לשמור על העצמאות והחירות של השני. היא יכולה לכתוב מה שהיא רוצה".

לא מתנה הצטרפות לממשלה בתיק בכיר

האם תתנה את הצטרפותך בקבלת תיק בכיר יותר, כמו האוצר, הביטחון או החוץ?

"אני לא מתנה. שמעתי שאחרים מתנים. לא דיברתי (עם נתניהו) על זה".

הליכוד העלה מסים: מע"מ, מס על הדלק, הסיגריות, האלכוהול. איך הולכים עם זה לקלפי?

"כל העולם נמצא במיתון ובהאטה, ואנו הצגנו בארבע שנים מצג של יציבות שבו הצמיחה היא בין הגבוהות בעולם המערבי, וזה דבר עקבי שנה אחר שנה, האבטלה בשיעור נמוך ומספר מקומות העבודה שנוצרו במדינה הוא גדול, ויש גם נושאים חברתיים. צריך לעשות את האיזון בין קבוצות המיסוי. אנו במקום טוב במסים ישירים, אך במיסוי העקיף יש לתקן, לשפר ולהוריד בטווח הארוך. אבל כשאנו בבור תקציבי צריך לראות איך מורידים הוצאות ומגדילים הכנסות, ולאו דווקא בכיוון של הורדת מסים. אני מאמין שלאחר שנעבור את הגל, מיד בשנה שלאחרי, אפשר יהיה לחזור למתווה של הורדת מסים שהוא המסלול הנכון".

איך מקצצים 14-15 מיליארד שקל בתקציב?

אני מטיף שנים למעבר לחשיבה אזרחית, ואמרתי לרה"מ לפני שהחליט על הקדמת הבחירות כי הוא חייב בפעם הזאת לקצץ גם בביטחון. אני הייתי סגן שר הביטחון ושר אוצר ומכיר את תקציב הביטחון. לא כולו הוא ביטחון. אפשר גם לעשות בו שינויים מסוימים".

כעיתונאי לשעבר, מה דעתך על מצבה של העיתונות כיום?

"זה מצב לא פשוט, ופירושו שאנו נצטרך למצוא פתרון באיזושהי צורה. יש כל מיני מודלים שאולי יושמו במקומות אחרים. אם נראה קריסה חלילה וחס של העיתונות הכתובה, יצטרכו למצוא דרך לסייע. זה לא אומר שנממן עיתון כמו שההסתדרות מימנה את "דבר", כי בסופו של דבר זה יגביל את העיתונות וחופש העיתונות יהיה שונה לחלוטין. אפשר לשקול את המודל הצרפתי, כי העיתונות היא דבר חשוב לא מכיוון שאלפי משפחות מתפרנסות מכך, אלא כי אנו לא רוצים בתקשורת מונוליתית. אנו רוצים תקשורת פלורליסטית שיש לה מה להגיד, והיא גם מבקרת".

אולי בגלל זה רוצים לחסום את התקשורת, כדי שלא תבקר?

"כל מי שחושב כך לא מבין שיש גלגל שמסתובב: פעם מפלגה בשלטון ופעם באופוזיציה. אם נהיה באופוזיציה, לא נרצה תקשורת שתבקר את הממשלה? התקשורת היא כלב שמירה של הדמוקרטיה, והיא גם זו שבעצם מאפשרת לבקר את הממשלה - אחרת לאופוזיציה לא יהיה כלי ביטוי ונהיה עם עיתונות נוסח ‘פרבדה'. אני לא חושב שמישהו רוצה להיות שם".

מה עושים כדי להוריד את מחירי הדיור?

"בשנה האחרונה עלו מחירי הדיור ב-2% בלבד. יש בלימה של התופעה, אבל צריך לעשות צעדים נוספים. הצעדים שנקט בנק ישראל לצמצום הביקושים הם בסדר, אבל יש לשקול הענקת מענקי מקום לזוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה. הדבר יכול לתת תוצאה טובה, על אף שזה מעלה את המחיר כי הקבלן משתתף בחלק מהמענק. אולי צריך להגדיל את התקרה של המשכנתא ל-80% מערך הדירה לזוגות צעירים שרוכשים דירה ראשונה. צריך לזכור שיש כיום רצון לעבור לפריפריה. מי שעובר לפריפריה וקונה מקבל סיוע מהמדינה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker