ראיון |

גלאון: "נתניהו ושטייניץ לא באמת רוצים לפרק את הריכוזיות"

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, חושבת שבישראל צומחת שחיתות ומסרבת להתפעל ממפלגות חדשות שצצות סביבה, עם אינספור מנדטים בסקרים וסלבריטאים: "אני לא אוספת כוכבים מהגורן ומהיקב"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים - לחצו כאן

מרצ, על שלושת חברי הכנסת שלה, כמעט שלא השתנתה - בשעה שהזירה הפוליטית סביבה עברה שינויים ניכרים. התוצאה היא שנוצר רושם ציבורי כי מרצ איבדה במידה רבה את הרלוונטיות שלה.

יו"ר המפלגה, זהבה גלאון, שממשיכה לטעון כי לא ניתן לקדם צדק חברתי בלי הסדר מדיני ("אי אפשר לדבר על שינוי סדר עדיפויות וגם לחבק מתנחלים וחרדים", היא רומזת רמז ברור לכיוונה של שלי יחימוביץ'), דוחה את כל הטענות, סבורה שמרצ תשוב מחוזקת מתמיד בהיותה מפלגת השמאל האחרונה שנותרה - ומזהירה מניצני השחיתות שהיא רואה גם בכנסת וגם בממשלת נתניהו. "שוק ההון הוגש על מגש של כסף לטייקונים", היא אומרת.

שלי יחימוביץ' קצת גנבה לכם את האג'נדה, לא?

"אני לא חושבת. שלי עוסקת בנושא אחד בלבד, במאבק לצדק חברתי. רק לפני כמה שבועות, גם עמותת המשמר החברתי וגם המדד החברתי של הכנסת פירסמו את הנתונים שלהם על הפעילות של המפלגות ושל חברי הכנסת, ומרצ זכתה ב-13 מתוך 13 פרמטרים - כמפלגה הכי חברתית בכנסת".

איכשהו, זה לא עובר לציבור.

"זה לא סוד שמרצ חטפה מכה קשה בבחירות הקודמות, אבל אני חושבת שיש הזדמנות. מרצ היא כיום המפלגה היחידה בזירה הפוליטית בישראל שמגדירה את עצמה שמאל - שמאל כולל, עם תפישת עולם כוללת, שעושה את הקשר בין הנושא המדיני לחברתי".

את עדיין מצטיירת קודם כל כמי שתיתן את דעתה על מצבם של השטחים.

"אני אומרת שאי אפשר לדבר על צדק חברתי בלי הסדר מדיני. שאלתן על יחימוביץ', ואי אפשר לדבר על שינוי בסדרי עדיפויות, וגם לחבק מתנחלים וחרדים, כשהתקציבים הולכים אליהם. אנחנו מדברים על מיליארדים שהולכים כל שנה לשטחים. אני חושבת שזה קשור. כיום מרצ מכפילה את כוחה בסקרים, ואני מאמינה שהיא יכולה גם לשלש את כוחה".

ליחימוביץ' או ליאיר לפיד חוזים גדולות ונצורות בסקרים. והנה אתם, עם כל הרקורד שלכם, מקרטעים מאחור.

"אנחנו המפלגה היחידה שהודיעה שהיא לא רצה לראשות הממשלה ותהיה אופוזיציה לממשלת נתניהו. אם נהיה גדולים, תהיה כאן ממשלת מרכז-שמאל, כי גם העבודה וגם לפיד ואחרים, מי שלא יהיה, לא יחברו לממשלת נתניהו, ויש סיכוי לשנות את הגושים. אם זה לא יקרה, אז גם יחימוביץ' וגם לפיד יתחרו ביניהם מי יהיה השותף הבכיר בממשלת נתניהו".

צילום: גלי איתן

גם כשמסתכלים על מצעד המצטרפים למפלגות, מרצ לא כל כך במשחק.

"אני לא אוספת כוכבים מהגורן ומהיקב. בכלל, כוכבים יש בשמים. אני ראיתי מה היה כשקדימה הביאה את כל הכוכבים שלה והגיעה לכנסת עם 28 מנדטים. רק מרצ היתה שם בכל המאבקים, גם האנטי-דמוקרטיים, גם לזכויות עובדים. איפה היו חברי הכנסת של קדימה?"

כלומר, מפלגה של סלבריטאים היא בעצם מפלגה חסרת תוכן?

"אני לא הייתי אומרת את זה באופן כל כך גורף, אבל אני רוצה להציב את המפלגה שאני עומדת בראשה על אנשים אידיאולוגיים, שלא פתאום קופצים ממקום למקום".

הדגל העיקרי שלך בקדנציה היה חוק הריכוזיות. הוא יעבור?

"זה נורא מה שקורה בעניין חוק הריכוזיות. אני חושבת שהופעלו על ראש הממשלה לחצים מאוד-מאוד כבדים לא לקדם את החוק הזה. הנה הולכים לעשות שידוד מערכות בנושא הריכוזיות במשק, לא עוד בעלי הון שחולבים את הקופה הציבורית. למה זה לא מגיע לכנסת להצבעה?

"מביאים את חוק הרווחים הכלואים, שר האוצר מתהדר שהנה פתאום המדינה תוכל לגבות כ-3 מיליארד שקל שהיא לא גבתה עד עכשיו. בפועל, זה פטור של 27-30 מיליארד שקל לחברות הכי חזקות במשק. אז הולכים להכניס כסף ולתת פטור, מיטיבים עם אותם אלה שנותנים להם פטור, ועבור הציבור שצריך להיטיב עמו לא מעבירים את חוק הריכוזיות?"

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

מה את רומזת לנו, שבעצם שטייניץ ונתניהו לא באמת רוצים לטפל בריכוזיות?

"אני אומרת את זה בצורה ברורה יותר, אני לא רומזת. אני חושבת שלא בטוח שגם לשטייניץ וגם לנתניהו יש אינטרס לפרק את הריכוזיות. הוועדה המליצה שורה של המלצות, אבל גם כשהם הביאו את החוק לוועדת הכספים הם כבר עיקרו אותו מתוכן. פתאום במקום ארבע שנות יישום, הם אמרו שש שנים. במקום להפריד את האחזקות הפיננסיות והריאליות מהשקל הראשון, הם קבעו איזה רף. במקום להשטיח פירמידות לשתי קומות, הם אמרו אולי נתפשר על שתיים וחצי או שלוש קומות. הרי מלכתחילה, החוק הזה, באופן שבו הוא הגיע, כבר היה מעוקר. ועכשיו - או שהפריץ ימות או שהכלב ימות".

את רומזת שיש בעיה חמורה של הון-שלטון?

"שוק ההון הוגש בשנים האחרונות על מגש של כסף לבעלי ההון, לאותם טייקונים ששירשרו וגילגלו, ובעצם אני חושבת שעשו מעשה פוגעני בכספי הפנסיה ובקופות הגמל שלנו. במקום להפריד בין הגופים המוסדיים לאותם טייקונים, אז עכשיו לא מביאים את זה להצבעה, מה זה אומר?"

יש הון-שלטון בישראל?

"ברור".

איפה את רואה אותו?

"כשרוצים להפריט חברות ציבוריות משמעותיות, נניח נמל אילת. כל פעם מי שנהנה מכל המכירות האלה זה פשוט אותם אנשים".

בנמל אילת עשו מכרז, נורא השתדלו. אפילו פסלו את משפחת עופר.

"פסלו, אחרי שפניתי ליועץ המשפטי לממשלה והגשתי שורה של פניות על תנאי המכרז, כי בסופו של דבר באופן שבו המכרז הוגש בתקופה הראשונה, היה ברור שהוא מיועד רק לאנשים מסוימים או לתוצאות מסוימות.

"אני רוצה להגיד אפילו יותר מזה, ממשלת נתניהו היטיבה עם ארבעה גורמים מרכזיים: אחד, זה אותם בעלי הון, הון-שלטון לצורך העניין; והיא הטיבה עם עוד שתי קבוצות - המתנחלים והחרדים, שהם השותפים הטבעיים של ממשלת נתניהו; ויש עוד גורם שהיא היטיבה אתו - תקציב הביטחון. אם מסתכלים על הפעילות של ממשלת נתניהו בארבעת הפרמטרים האלה, אנחנו רואים סדר עדיפויות מעוות. וגם, אני חושבת, החיבור הזה של הון-שלטון-עיתון, כל החיבורים האלה".

את מדברת על שלדון אדלסון?

"אני מדברת על כולם, גם על נוחי דנקנר. אני מדברת על כל מי שרוכש עיתונים כדי לקדם את האג'נדה הפוליטית שלו, ומשתמש בכוח הזה; וגם יש חברי כנסת שמתכננים את הקריירה שלהם, העתידית, אחרי שהם לא יהיו בכנסת".

מדינת ישראל מושחתת?

"לא הייתי הופכת את כל מדינת ישראל למושחתת, אני חושבת שנוצרו כאן כמה מערכות שאיפשרו לשחיתות לצמוח. גם מערכת המס - שנהפכה להיות מערכת מצומקת ומדובללת, במקום לנעוץ שיניים באלה שעושים תכנוני מס אגרסיביים ולא משלמים מסים ונותנים להם פטורים - נהפכה להיות מדוללת. זה הון-שלטון".

אם את מחר שר האוצר, מה היית משנה במסים?

"אנחנו הצענו לעשות מדרגת מס שמינית של 55% מעל 65 אלף שקל. אני הצעתי בכנסת הזו לעשות מס חברות דיפרנציאלי. זאת אומרת, גורמים או גופים, בעיקר עסקים קטנים, שמרוויחים עד 1.2 מיליון שקל, במקום שישלמו 25% - להפחית להם את המס ל-20% - וגורמים שמרוויחים מעל 1.2 מיליון, המס שלהם יעלה ל-30%. גם חוק עידוד השקעות הון מצריך מחשבה נוספת, כי בסוף לא יצאו ממנו הטבות לפריפריה".

מה העמדה שלכם בנושא עבודה מאורגנת?

"העובדים הכי דפוקים במשק זה אותם אלה שלא מאוגדים - עובדי קבלן, מורים, עובדים סוציאליים, רופאים ואחיות, ואני חושבת שצריך הסתדרות חזקה שתגן על העובדים האלה. מה שקרה זה שבשנים האחרונות אנחנו רואים קבוצה של כמה ועדי-על, שההסתדרות מגבה אותם והפכה לסוג של לוביסטית שלהם. זה בא על חשבון אותם אנשים שלהם אנחנו קוראים עובדי א' ועובדי ב', זה בא על הגב שלהם".

מה עושים עם אותם ועדי-על?

"ההסתדרות היתה צריכה להיות הרבה יותר נוקשה עם ועדי העל. זה שוועדי חברת החשמל או נמל אשדוד משתוללים, כשיש להם משכורות מטורפות והם רוצים העלאה ויש פה עוד רגע סכנה להשבתה של המשק או של הנמל, זה דבר שפשוט בלתי מתקבל על הדעת".

בחירות בישראל – סיקור מיוחד של דה מרקר

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום