"ההצלחה של כחלון היתה בעכריו"

נתניהו היה נותן לכחלון כמעט כל תפקיד - ולכן בכירים במפלגה חששו ממנו

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צבי זרחיה

פרישתו של משה כחלון מהכנסת ומהפוליטיקה הותירה אחריה שובל של תהיות, ספקולציות ותחושות אכזבה - אבל היו גם כאלה שהחביאו חיוך קטן, וכנראה סבורים שירוויחו מעזיבתו של אחד הפוליטיקאים הפופולריים בליכוד, שנחשב מועמד פוטנציאלי לתפקיד שר האוצר בממשלה הבאה.

בליכוד תוהים מדוע כחלון פורש דווקא כעת, כשהוא בשיא העשייה הציבורית - עם קבלות עשייה מוכחות ועם סיכוי להתברג במקום גבוה ברשימת המפלגה בבחירות הקרובות. במפלגה רווחו הערכות כי כחלון החליט לפרוש בשל אכזבתו מכך שראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא הבטיח לו תפקיד מיניסטריאלי בכיר, למשל שר האוצר.

בשנה החולפת הוזכר כחלון לא מעט כמועמד לכהן כשר אוצר בממשלה הבאה, הן בזכות הרקע החברתי שלו והן בשל פעילותו במשרד התקשורת. בכירים בליכוד אמרו כי "כחלון הרגיש בתקופה האחרונה שאינו צפוי להתקדם במישור המיניסטריאלי". כמו כן הדגישו כי לא מן הנמנע שדווקא בגין הצלחתו - הוא "גנב את ההצגה" לנתניהו ולשטייניץ. היו כאלה שאף העלו את שמו כמחליף לשטייניץ, אם נתניהו היה מחליט לבצע סבב מינויים במהלך הקדנציה הנוכחית.

שטייניץ יכול כעת להירגע. כחלון לא יחליף אותו בקדנציה הזו ובקדנציה הבאה. גם שרים בצמרת הליכוד, שכחלון איים על מעמדם בזכות התמיכה הציבורית שלה זכה, כמו גדעון סער וגלעד ארדן, יגלו שנשר להם מתחרה רציני על מקום ברשימה לכנסת הקרובה. עם זאת, בליכוד מעריכים כי כחלון יחזור בעתיד, וייתכן שיתמודד על ראשות המפלגה, עם תום עידן נתניהו.

בכירים בליכוד מודים שנתניהו היה מוכן באחרונה לתת לכחלון כמעט כל תפקיד שבו היה חפץ בממשלה הבאה - ובלבד שלא יפרוש כעת מהכנסת. אך נראה שכחלון לא ראה כך את הדברים, וכנראה שלא קיבל את ההבטחה בזמן.

אחרים בליכוד אמרו כי "הצלחתו בסופו של דבר היתה בעוכריו, כי רבים, ובהם בכירים במפלגה, חוששים ממנו". הערכה אחרת שהושמעה היא שהוא חשש להימצא ב"רשימת חיסול", דווקא בשל הצלחותיו, ולא רצה להידרדר במיקום ברשימת המפלגה לכנסת (בפריימריס האחרונים שנערכו בסוף 2008 הגיע כחלון למקום הרביעי. בפריימריס ב-2006 הגיע למקום הראשון).

מעמלות הבנקים עד לחברות הסלולר - הישגים בולטים של כחלון

אפשרויות נוספות שהועלו היו כי כחלון עשוי להתברג בתפקיד בכיר אצל טייקון - אך מקורביו דחו את הספקולציות הללו. אחד המקורבים, שנשאל אם כחלון סגור על הצעת עבודה, השיב כי "לכחלון אין עבודה". יצויין כי כחלון הוא חבר ותיק של קובי מימון מישראמקו, ועל כן הודיע בעבר שלא ישתתף בהצבעות הקשורות לחוק ששינסקי בנוגע לתמלוגי הגז הטבעי. כחלון נשאל אתמול האם הוא מתכוון לעבוד אצל מימון, והשיב בשלילה.

"אפעל להצלחת הליכוד"

כחלון אמר אתמול בישיבת סיעת הליכוד כי "הודעתי על פרישה מהתמודדות, אבל אני לא פורש מהליכוד. אני לוקח פסק זמן להמשיך לפעול להצלחת הליכוד. יש לי רצון להשתלב במערכת שתקדם את שינוי שיטת הממשלה. יש הרבה מה לתקן".

כחלון הגיע לישיבה מלווה בנתניהו. שרים, ח"כים ופעילים ניגשו אליו, לחצו את ידו, חיבקו ונישקו אותו. כחלון חייך ונראה נרגש ממעמד הפרידה. הוא אמר לפעילי הליכוד: "אני מצטער אם מישהו מאוכזב. תמיד הייתי חלק מכם, אמשיך להיות חלק מכם ואתם תהיו חלק ממני". כחלון הודיע כי ייקח חלק פעיל במערכת הבחירות הקרובה: "אופיע בקמפיין, אסביר את דרך הליכוד ואפעל לכך שהתנועה תמשיך להוביל את מדינת ישראל".

כחלון אמר עוד כי "הממשלה הזו היא הכי חברתית שאני מכיר ב-10 השנים שאני פה. מהקמת הממשלה, ראש הממשלה, אני וכל השרים פועלים ביחד לקדם רפורמות מבניות לטובת האזרחים. אני באופן אישי גדלתי והתחנכתי בליכוד על הערכים החברתיים והמדיניים וביטחוניים של הליכוד. אני מאמין בערכים הללו. הם מדברים על כלכלה חופשית, יצירת מקומות עבודה, יצירת טכנולוגיות חדשות ולא סגירת שוק - אלא פתיחת שוק. זוהי הדרך החברתית האמיתית. אין דרך ביניים. אני בתקווה שהממשלה בראשות נתניהו שתיבחר בפעם הבאה תמשיך ברפורמות".

נתניהו אמר כי הוא מקיים שיחות עם כחלון ולא נואש מלשכנע אותו לחזור. יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן (הליכוד), אף פירסם בדף הפייסבוק שלו את מספר הטלפון של כחלון, על מנת שהציבור ישלח לו סמסים שקוראים לו לחזור. "100 אלף פניות לא ישאירו אותו אדיש", כתב שאמה-הכהן.

פרישת כחלון יצרה חלל חברתי בליכוד. בבחירות הקרובות התכוון נתניהו לנפנף בכחלון ובהישגיו, כשר החברתי שלו. כעת, יצטרך נתניהו, שקרא אשתקד לשריו "תהיו כחלונים", לנפנף בהישגים של כחלון בלי כחלון עצמו ולמצוא "כוכב חברתי" חדש.

מקורביו של כחלון אמרו אתמול שהוא שלם עם החלטתו לקחת פסק זמן מהפוליטיקה. בשנים האחרונות הוא אמר כמה פעמים כי "לא נולדתי להיות שר או ח"כ". המקורבים אמרו כי הוא מתכוון לחזור עוד כמה שנים, וכי היציאה הזמנית תסייע לו לחזק את מעמדו.

כמעט כל מי שפגש אתמול באקראי בכנסת את כחלון ביקש ממנו להישאר, אך מקורביו הבהירו כי הוא אינו מתכוון לחזור בו. בליכוד תכננו שהוא יככב בתשדירי התעמולה כנציג החברתי המוצלח של המפלגה, כנער שגדל בגבעת אולגה כבן למשפחה בת 7 ילדים. כחלון והמשנה לראש הממשלה, סילבן שלום, הם שני השרים המזרחיים היחידים מטעם הליכוד בממשלה.

בליכוד שקלו לשגר את כחלון להתמודד עם שלי יחימוביץ, יו"ר מפלגת העבודה, או מפלגות אחרות שיטענו במערכת הבחירות נגד המדיניות החברתית של הליכוד. יחימוביץ' הביעה צער על פרישתו, ואמרה כי "כחלון היה שר מצוין שלבו במקום הנכון, עם מחויבות עמוקה לציבור הרחב בישראל ולא רק לקומץ עשירים, שבהם לא היסס להיאבק כשהיה צריך". יחימוביץ' הוסיפה כי פרישתו מדגישה "את הפיכת הליכוד, שהיתה אמורה להיות מפלגה בשירות העם, למפלגה קפיטליסטית שהעומד בראשה מתעלל באזרחיו".

יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין (הליכוד) אמר אתמול כי "כחלון נשא את שם החירות בצורה מעוררת כבוד. הוא איש ערכי ואיש חברתי, שהגשים את חזונו של מנחם בגין לאחוז את הדגל החברתי והמדיני. הסתלקותו יכולה להתפרש כפגיעה בליכוד". עם זאת, ריבלין הוסיף כי "הליכוד חזק יותר מכל מרכיביו. כחלון צריך להיות חלק ממסבירי הליכוד, כאדם שמשוחרר מפריימריס".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker