רפורמטור אמיתי

כחלון הוכיח כי ניתן להתעמת עם בעלי ההון והתחרות היא הכוח שמפחית את יוקר המחיה

אמיר טייג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אמיר טייג

לפני הכל. לפני כל הרפורמות, המלחמות, הלחצים והאיומים הוא פולטיקאי בנשמתו. בפעם הראשונה שפגשתי אותו, הוא קיבל את פני במסדרות הצר המוביל ללשכת השר הארכאית במגדל שלום. לפני שנכנסנו, הוא פלט ספק בצחוק, ספק ברצינות: "אני מכיר אתכם שם בתקשורת. כולכם שמלאנים. אתם לא אוהבים את זה שמגיע לכם שר ימני. אני יודע - לא משנה מה אעשה, אתם תמיד תהיו נגדי".

שלוש שנים וחצי לאחר מעמד חצי מביך זה, כחלון הוא יקיר התקשורת. ללא קשר לנטיה הפולטית של גוף תקשורת זה או אחר, כל העיתונים, ערוצי הטלוויזיה, ותחנות הרדיו מחבקים אותו - חלקם עשו זאת מתוך הבנה אמיתית לערך הרב שהניב כחלון לציבור, וחלקם בכפיית ציבור קוראיהם.

שר התקשורת משה כחלוןצילום: תומר אפלבאום

שר התקשורת משה כחלון היה רפורמטור אמיתי. לא ברור אם תכנן את הדבר מראש, או פשוט זרם עם לחצי חלק מגופי התקשורת, אך כחלון לא השלים עם המצב הקיים בשוק התקשורת ופעל נמרצות לשנותו. מאחורי כסות של שר מתחיל, הוא הסתכל בתמימות על הנעשה בשוק הסלולר והבין מיד כי מדובר בקיפוח צרכני המשווע לשינוי. בניגוד לקודמיו, שתפסו עצמם פוליטיקאים מתוכחמים, הוא לא הסתבך עם משוואות רבות נעלמים. הוא הבין שיש לו לקוח אחד וזה הציבור. בעלי ההון שכל כך הרתיעו את קודמיו וכפו עליהם מדיניות של 'שב ואל תעשה', עיניינו את כחלון הרבה פחות. הוא התעמת איתם ללא פחד, ונחשף היטב לעוצמת השפעתם.

כחלון הוכיח ששוק התקשורת הוא לא מדע טילים. אומנם הוא נקט בכל הגינונים הפולטיים, ומינה ועדה שקנתה לו זמן, אך כבר חודשים ספורים לאחר כניסתו לתפקיד הוא הבין היטב היכן נמצא העיוות הגדול וכיצד ניתן לפתור אותו. תהליכים ארוכים אלו החלו כבר בשנת 2009 והגיעו לבשלות רק בסוף 2010. הכנסת מפעילים סלולר נוספים, לצד הפחתת הקישוריות, הפרה בין לילה את שווי המשקל הרעיל שאיפיין את שוק התקשורת בשנים 2005 עד הפחתת קישוריות בתחילת 2011.

ייתכן כי מתוך אינסטינקט פולטי חד, או סתם מתוך מזל, כחלון הצליח תוך קדנציה אחת לזרוע את זירעי הרפורמה וגם לקצור את פירותיה. כאשר נכנס לתפקידו עמד חשבון הסלולרהממצוע על כ-145 שקלים לחודש. כאשר הוא יצא עוד מספר חודשים יעמוד החשבון הממוצע על כ-90 שקלים לערך, וזאת בשעה שהיקף השימוש בטלפון הסלולי זינק. רפורמות ענק זו חוסכת כל משק בית בישראל כ-3,000 שקלים בממוצע בשנה. אך השפעתה חורגת הרבה מעבר לשוק התקשורת. חיתוך הרווחים המונופוליסטים של חברות הסלולר, יצרו אפקט דומינו שבסופו קרסו פירמידות המימון של נוחי דנקנר ואילן בן דב. בשיחות סגורות תולים השניים את מירב האשמה בגין קריסתם ברפורמות של כחלון. למעשה, כחלון שחרר את כוחות השוק הטבעיים שנעצרו על ידי שרי התקשורת הקודמים, ותיקן את אחד העיוותים המהותיים שאיפיינו את שוק ההון.

הצלחת הרפורמה של כחלון הוכיחה כי שינוי הוא אפשרי ולפעמים מהיר ממה שנוטים לחשוב. הציבור ידע להעריך היטב שינויים אלו ולהעניק את התמיכה הנדרשת לכך. הכוחות המתנגדים לשינוי הם תמיד חזקים ומפחידים, אבל התגמול הציבורי הוא כדאי. כחלון גם הוכיח עד כמה חשובה התחרות לחיים הכלכליים התקינים, עד כמה גדול כוחה ועד כמה יכולה התחרות להשפיע על יוקר המחיה של כולנו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker