צבי זרחיה

 "צעדו של נתניהו הוא תמוה ויש בו יותר מרמז על כוונותיו", כך הגיב היום יו"ר האופוזיציה, ח"כ שאול מופז, על הפרסום היום ב-TheMarker כי רה"מ ביקש מהוועדה למתן היתרים במשרד מבקר המדינה לתת הנחיות לשינוי בהרכב תיק ההשקעות שלו בישראל ובחו"ל, אך נסוג בו.

מופז ונתניהוצילום: שירן גרנות

"התנהלותו של נתניהו מעידה כי הוא ער לסיכונים העצומים לביטחון המדינה ואזרחיה ולסכנת הקריסה של הכלכלית הישראלית הנובעים מהחלטה נמהרת, מיותרת, ולא שקולה ללא תיאום ובניהול בלתי מושכל של הסיכונים המדיניים, הכלכליים, והביטחוניים של תקיפה ישראלית עצמאית באיראן".

ח"כ יואל חסון (קדימה) אמר בתגובה לפרסום כי "כוונתו האחרונה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לשנות את הרכב תיק ההשקעות שלו מוכיחה מעל לכל ספק עד כמה נתניהו לא מאמין לעצמו, אינו קונה את התחזיות הכלכליות שלו עצמו וכמו תמיד דואג לענייניו, לפני שהוא דואג לצורכי הציבור. המציאות הכלכלית תחת שלטון נתניהו מעולם לא היתה באמת טובה, היא היתה בעיקר אחיזת עיניים והצגה שנחשפת בתקופה זו ממש".

עו"ד אלדד יניב מראשי תנועת ארץ חדשה אמר בתגובה כי "פרשת דן חלוץ תיק ההשקעות שלו ומלחמת לבנון חוזרת בדימיון מפתיע אצל נתניהו. רה"מ שיודע שהוא מתכנן להפציץ באיראן, יודע שהמשק הישראלי יכנס לסחרור ולחורבן, מבקש לעשות שינוי בתיק הנכסים הפיננסים האישי שלו, והכל בחשאי ורחוק מעין הציבור. אלה הם מנהיגי ישראל. להם יהיה מקלט, הם מוכרים את תיקי ההשקעות שלהם מראש והציבור הישראלי כרגיל ישלם את המחיר על החלטותיהם הכלכליות והביטחוניות".

"נתניהו משחק במניות ופוער תהום של אי אמון"

יו"ר מפלגת העבודה שלי יחימוביץ' אומרת כי בקשתו של רה"מ מוועדת ההיתרים לעסוק בעצמו בתיק המניות שלו היא בקשה מגונה, גם אם ברגע האחרון חזר בו וחשש להביא את הדבר לדיון פומבי בממשלה.

"נבחרי ציבור אינם רשאים לשחק במניות, והפקדת התיק שלהם בנאמנות עיוורת, בידי אדם מקצועי, כמתחייב בחוק - מספיקה בהחלט לניהול חסכונותיהם. כל בר דעת מבין שרה"מ חשוף באופן עמוק ביותר למידע ביטחוני וכלכלי שיש לו השפעה דרמטית על ערכן של מניות ועל המסחר בבורסה בת"א ואפילו בבורסות העולם. יתירה מזה, נתניהו יכול לחולל בעצמו תנודות בשוק בכוח החלטותיו, וחבל שאינו מבין את הפגם העמוק שבבקשתו. אם יש לו מידע חשוב מוטב שיחלוק אותו עם הציבור. כבר נחשפנו בעבר להתנהגות קלוקלת של הרמטכ"ל חלוץ אשר בעת ששלח את חיילי צה"ל לקרב שממנו רבים לא שבו, מצא זמן להתקשר לבנק ולמכור את מניותיו. הציבור הביע אז סלידה מכך, ובצדק".

"משבר האמון של חלקים גדולים בציבור עם נבחריו הוא עמוק גם כך. הרעיון שרה"מ יכריע גורלות ביד אחת, ובידו האחרת ישחק במניות - פוערת תהום עמוקה עוד יותר של אי אמון", אומרת יחימוביץ

סתיו שפיר אומרת כי "מדיניותו הכלכלית של נתניהו היא הישרדות בכל מחיר, ונראה שהוא לא מתכוון לטבוע כאן איתנו. מה הפלא שכשהמשק נכנס לטלטלה פיננסית, בעקבות מדיניות ממשלתית כושלת שמעדיפה את האלפיונים העליונים על פני כלל העם הנאנק תחת הנטל, מנסה רה"מ לשפר אחיזה בתיק ההשקעות האישי שלו?"

לדבריה, "מעניין לראות שנתניהו, פתאום, רוצה למנוע אפשרות של פרשנות בלתי נכונה וחוזר בו מכוונותיו. זאת בנוסף לנסיונות הכמעט נואשים שלו - לשכנע את הציבור שהוא טוב בשבילנו, באמצעות קמפיין טלוויזיוני בעלות של מיליוני שקלים... האם שנה לאחר פרוץ המחאה החברתית, נתניהו נזהר לפתע פן יעוררו מעשיו תגובה ציבורית שלילית? האם הוא כבר מבין היום, סוף סוף, שהציבור יודע שהמדיניות שלו מזיקה, הרסנית ורעה לעתיד החברה הישראלית?".

"הגיע הזמן שרה"מ יבין שאנחנו, הציבור, לא מונחים בתיק ההשקעות הפרטי שלו. אנחנו יודעים שיש אלטרנטיבה בריאה למדיניות הכלכלית הדורסנית שלו - ואם רה"מ רוצה לשכנע אותנו לתמוך בו, כדאי שיתחיל ליישם אותה", קובעת שפיר.

יו"ר הועדה לענייני בקורת המדינה ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אומר כי "החלטת נתניהו לחזור בו מבקשתו לשנות את הרכב תיק ההשקעות שלו עקב חשש מחוסר הבנה של הציבור למעשיו הינה עלבון לאינטליגנציה של הציבור. חטאו של נתניהו ביסוד בקשתו כאשר ניסה לשנות את הכללים שאותם קבעה הממשלה בעבר לטובת רווח אישי וזאת בזמן שהציבור מתמודד עם תוצאות מדיניותו הכלכלית. מרה"מ יש לצפות להתנהגות ממלכתית וציבורית".

הליכוד אמר בתגובה: "מדובר על מהומה על לא מאומה שנובעת אך ורק מרצון פוליטי לנגח את רה"מ. הדיון התקשורתי מוכיח עד כמה צדק רה"מ כשהודיע ביוזמתו למבקר המדינה שנושא ידון רק עם הקמת הממשלה הבא ולא כעת, וזאת כדי למנוע פרשנויות מוטעות ומגמתיות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker