"עלויות מערכת הביטחון גדולות ב-16 מיליארד ש' מתקציבן"

יו"ר מרצ, ח"כ זהבה גלאון: "אל תלכו שולל אחרי ועדות סודיות שמציגות נתונים חלקיים"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, פנתה לשרי הממשלה לקראת המשך הדיונים על תקציב הביטחון, ובעקבות פרסום דו"ח ועדת טישלר, בדרישה כי ימנעו הרחבה נוספת של תקציב הביטחון. במכתבה לשרים חושפת גלאון נתונים אודות עלויות ביטחון נוספות, המוערכות בכ-16 מיליארד שקל בשנה, שאינן כלולות בתקציב הביטחון הרשמי.

הנתונים שפירסמה גלאון מבוססים על מחקר של טל וולפסון, שהתפרסם בשנת 2009 במכון פאלק למחקר כלכלי של האוניברסיטה העברית. לדברי גלאון, "שר הביטחון מציג נתונים חלקיים במטרה להוליך שולל את השרים ואת הציבור ולנפח עוד את תקציב הביטחון, העצום מלכתחילה. לא ייתכן שהממשלה תמשיך להזרים כספים למערכת הביטחון ולהתעלם לחלוטין מסכומי העתק אותן היא שואבת מהמשק מדי שנה, מעבר לתקציב הרשמי.

"בזמן שהמשרדים האחרים, ביניהם החינוך, הבריאות והרווחה עוברים ייבוש מתמשך וקיצוצים קשים שצפויים להחמיר בשנה הקרובה, שר הביטחון משתמש בהפחדות וממנה ועדות סודיות במטרה למצוא צידוקים להגדלה נוספת של התקציב.

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "בניגוד לנטען, משרד הביטחון אינו מכיר עלויות חבויות כלשהן של מערכת הביטחון. היקף תקציב הביטחון מפורסם מידי שנה בספר התקציב והוא כולל את כל סעיפי הביטחון שבאחריות צה"ל ומשרד הביטחון. יודגש כי תקציב הביטחון מפוקח ע"י הממשלה, משרד ראש הממשלה, המועצה לביטחון לאומי, משרד האוצר, הכנסת באמצעות הועדה המשותפת לועדות הכספים והחוץ והביטחון לעניין תקציב הביטחון, וגופיים ציבוריים נוספים. תקציב הביטחון מהווה כ-15% מתקציב המדינה, ולא 20% מתקציב המדינה כפי שטוענת ח"כ גלאון. יודגש כי תקציב הביטחון יורד מידי שנה הן כנתח מתקציב המדינה והן ביחס לתמ"ג".

עוד טענו במשר הביטחון כי " עלות השימוש בקרקע והפסדים- בניגוד לנטען, סה"כ שטחי הבסיסים והמתקנים שמחזיקה מערכת הביטחון הוא 3.65% בלבד משטח המדינה, רובם המוחלט בפריפריה. שאר הקרקעות שמחזיקה מערכת הביטחון הן או שטחי אימונים ושטחי אש או שטחים ירוקים באזורים נידחים שאינם מיושבים. יודגש כי על כל הקרקעות משלם משרד הביטחון ארנונה, כדין, במאות מיליוני שקלים בשנה. משרד הביטחון מוביל בימים אלה מהלך אסטרטגי ליציאה היסטורית של מחנות צה"ל ממרכזי הערים, והעתקתם לנגב, לגליל וללוד. במסגרת זו, אף הסכים משרד הביטחון לקחת על עצמו את התכנון האזרחי במחנות הגדולים שיתפנו מגוש דן. זאת מתוך הכרה שמשרד הביטחון הוא הגוף היחידי שמסוגל להניע ולהוביל את פינוי המחנות שברובו תקוע יותר מעשור".

בעניין עלויות מיגון ואבטחה אמרו במשרד הביטחון כי: "במקביל למשימות הביטחון השוטף, צה"ל ומשרד הביטחון משמשים כגורם מנחה מקצועי על פי דין (לצד גופים מנחים נוספים ובהם משטרת ישראל והשב"כ). לא ברורה לנו הטענה בנושא".

באשר ל קרן לחיילים משוחררים נטען כי "המדובר בקרן בניהול משרד האוצר. הוועדה לאנרגיה אטומית והמועצה לביטחון לאומי שייכות למשרד ראש הממשלה. בעניין הטענה ל חריגות תקציביות – משרד הביטחון דוחה בתוקף את הטענות כי חרג ולו בשקל אחד מהמתווה התקציבי, כפי שקבעה ועדת ברודט לאחר מלחמת לבנון השנייה. בהקשר זה, קבע נגיד בנק ישראל, הפרופ' סטנלי פישר רק בשבוע שעבר כי מערכת הביטחון עומדת בכל מחויבותיה על-פי מתווה ברודט".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker