ההלוואה מהאוליגרך, הגיס עם תחנות הדלק והאחות הלולנית: ניגודי העניינים של השרים נחשפים

בעקבות בקשת חופש מידע של עמותת הצלחה, מתפרסמים כעת הסדרי ניגוד העניינים שנערכו בשנים האחרונות לשרי הממשלה ■ מיהו השר שמחזיק במניות חברה למתן הלוואות בארה"ב? ■ ומי מחבריו של השר אלקין נרדף בעבר על ידי פוטין?

עדכונים
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הלוואות לאמריקאים: הביזנס הצדדי של השר אלי כהן

השר אלי כהן
אלי כהןצילום: מארק ישראל סלם

שר הכלכלה, אלי כהן, הוא אחד מבעליו של עסק למתן הלוואות לציבור הרחב בארה"ב — כך מגלה הסדר ניגוד העניינים שלו. העסק מוחזק באמצעות חברה ששמה מופיע במסמך ההסדר, אך הושחר ונמחק מההעתק שקיבלה תנועת הצלחה, שהגישה בקשת חופש מידע בעניין. ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה התירה לכהן להמשיך להחזיק במניות החברה.

לפי הכללים, ההחזקה נעשית באמצעות נאמנות עיוורת — כלומר, כהן אינו עוסק בניהול בעצמו. בהסדר שנערך לכהן קבעה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר: "לא מצאנו כי מתקיים ניגוד עניינים בין פעילות החברה לבין תפקידך כשר הכלכלה".

בעבר החזיק כהן גם בחברה בשם א.ד. דגן (דאטה בנק), בשותפות עם רואה החשבון הוותיק יצחק סוארי, אחד האנשים המקושרים ביותר במשק הישראלי. החברה עוסקת בפתרונות לאחסון מידע רגיש, לפי אתר האינטרנט של החברה. באתר נכתב: "בין הלקוחות אפשר למצוא חברות מובילות במגוון תחומים — בנקים, ביטוח, היי־טק, תעשייה, ארגונים ממשלתיים, משרדי עורכי דין ורואי חשבון וחברות רב־לאומיות". בעבר דיווחו משרד המשפטים, הכנסת ודואר ישראל על התקשרויות עם החברה. כהן מסר בתגובה כי מכר את אחזקותיו בחברה כשנה לפני מינויו לשר. לדבריו, זוהי הסיבה שסוארי לא מופיע כלל בהסדר ניגוד העניינים, וגם לכך שאין בהסדר אזכור למגבלות כלשהן שחלות על כהן בנוגע ללקוחות דאטה בנק.

בהסדר ניגוד העניינים של כהן מוזכרת גם חברת הכשרת הישוב שבשליטת עופר נמרודי, שעסקה בין היתר בחיפושי גז. בהסדר נקבע כי לפי הכללים היה על כהן להימנע מלעסוק בענייניו של נמרודי למשך שנתיים מתחילת כהונתו כשר. ואולם, בעת עריכת ההסדר ב–2017 — מועד זה כבר חלף. לכן נקבע כי אם יובא לפניו עניין הנוגע לנמרודי, יפנה כהן למערך הייעוץ המשפטי לממשלה.

עוד צוין בהסדר כי כהן הצהיר על חברות אישית קרובה עם רו"ח שאינו שותף בפירמת רואי החשבון BDO, העוסק בתחום מיסוי הפרט. לאור מעמדו הלא־בכיר של החבר במשרד ותחום עיסוקו שאינו קשור למשרדי הממשלה השונים, קבעה זילבר: "לא ראינו לנכון לקבוע כי יש לך (לכהן; ג"מ) עניין אישי במשרד רואי החשבון".

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ההסדר והמיליארדר: מי הלווה לזאב אלקין 600 אלף שקל

זאב אלקין
זאב אלקיןצילום: אמיל סלמן

ב–2015 פירסמה שרון שפורר ב–TheMarker כי השר להגנת הסביבה, לירושלים ולמורשת, זאב אלקין, קיבל הלוואה בגובה 600 אלף שקל מאיש העסקים הישראלי־רוסי ולדימיר דובוב, לשעבר מבעלי השליטה בענקית האנרגיה הרוסית "יוקוס", שקרסה ב–2006.

שלוש שנים חלפו ממועד הפרסום ועד שנערך לאלקין הסדר ניגוד עניינים ספציפי, תחת הכותרת "חברות עם מר ולדימיר דובוב". במארס 2018 הורתה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, דינה זילבר, לאלקין כי עליו להימנע מעניינים הנוגעים לתאגידים שבשליטת דובוב.

דובוב החזיק ב"יוקוס" יחד עם עוד שלושה אנשי עסקים שעזבו את רוסיה: מיכאל חודרוקובסקי, ליאוניד נבזלין (המחזיק 20% ממניות עיתון "הארץ") ומיכאל ברודנו. החברה קרסה ב–2006, ונסיבות הקריסה עמדו במרכז אישומים שהוגשו ברוסיה נגד הארבעה בשורה של עבירות של שחיתות, מס והלבנת הון. חודורקובסקי ריצה תקופת מאסר של כמעט עשור בגין הרשעתו; יתר חברי הקבוצה עזבו את המדינה, קיבלו אזרחות ישראלית מכוח חוק השבות — ומאז נמנעים מכניסה לרוסיה. לטענתם, ההליכים נגדם נובעים מרדיפה מצד ממשלת רוסיה, על רקע סירובם להישמע לתכתיבים שונים של הקרמלין.

בישראל מחזיק דובוב יחד עם ברודנו בחברת וים קלאבס, העוסקת בתחום חדרי הכושר וכן בחלק מיקב אמפורה. בנוסף, בהסדר נכתב כי דובוב הוא אחד ממייסדי קרן נדב — הקרן הפילנתרופית של משפחת נבזלין; נשיאת הקרן היא אירנה נבזלין, בתו של ליאוניד ורעייתו של יו"ר הכנסת, יולי אדלשטיין (הליכוד). הקרן תומכת בין היתר בבית התפוצות (שבו אירנה נבזלין היא יו"ר הדירקטוריון). הסדר העניינים פורסם בעקבות בקשת חופש מידע של תנועת הצלחה.

ב–2011 קבע בית הדין לזכויות אדם של האיחוד האירופי כי נפלו פגמים שונים בהליכים נגד חודורקובסקי. ב–2013 קיבל נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, את בקשת החנינה של חודורקובסקי והוא שוחרר ועזב את אדמת רוסיה ללא שוב. ב–2014 הסתיימה בוררות בינלאומית בין הארבעה לבין ממשלת רוסיה, שבה נפסק כי מניות החברה ונכסיה נלקחו מבעליה שלא כדין על ידי ממשלת רוסיה. לארבעה נפסק פיצוי של 50 מיליארד דולר.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

מה קורה כשנותנים ללולן לשמור על הביצים

השר אריאל בסיור בגוש עציון, לפני כשנה
אורי אריאלצילום: אייל טואג

הסדר ניגוד העניינים של שר החקלאות אורי אריאל מבהיר את הבעייתיות במינויו של פוליטיקאי לתפקיד שבמסגרתו הוא אחראי לטיפול במגזר שממנו הגיע. במקרה של אריאל, הדבר בא לידי ביטוי בכל הנוגע לניהול ענף הלול.

לפי הסדר ניגוד העניינים שנערך לאריאל, אסור לו לטפל ברפורמות בענף ההטלה, שכן אחותו ובעלה הם בעלי מכסת הטלה אישית. עבור שר חקלאות, זוהי מגבלה טורדנית.

משק הביצים בישראל מנוהל באמצעות קביעת מכסות, שאותן מחלקת מועצת הלול. אריאל, כמו חלק גדול מחברי מפלגתו, הבית היהודי, מתנגד למשטר המכסות. ההתנגדות הזאת התבטאה בהתנהלותו כשר חקלאות: בסוף 2017 אריאל התמהמה באישור מכסות ההטלה למשק הביצים, מתוך רצון להותיר חלון הזדמנויות שבו מגדל תרנגולות המעוניין בכך יוכל לרכוש מטילות גם ללא מכסות, בתקופת הביניים שבה המכסות לא בתוקף. גם בסוף 2018 התמהמה אריאל באישור המכסות — אף שבמקרה זה הפרצה המשפטית שיצרה את חלון ההזדמנויות לרכישת מטילות נסתמה.

התנהלות זו של אריאל אינה בהכרח תואמת את האינטרסים של אחותו ובעלה בענף הלול — אבל הם סותרים את הסכם ניגוד העניינים שלו. לאריאל אחות נוספת המתגוררת בקיבוץ מעלה גלבוע, שמתפרנס מתחום הפטם (גידול תרנגולות לאכילה), מחזיק רפת חלב ועוסק בגד"ש (גידולי שדה).

הסכם ניגוד העניינים שנערך לאריאל גם חושף בדיעבד את העובדה שגם בהיותו שר השיכון הוא עסק בנושא שבו הוא היה מצוי בניגוד עניינים. אריאל נהנה במאי 2014 מהחלטה לשיוך הוני שביצע קיבוץ טירת צבי והעניקה לו זכויות בדירה מתוקף העובדה שהוריו היו ממקימי הקיבוץ והתגוררו בו.

לפי חוות דעת ממארס 2014, אריאל היה מנוע מעיסוק בנושא שיוך דירות בקיבוצים — אך הדבר לא מנע ממנו למנות, בהיותו שר שיכון, את מנכ"ל רשות מקרקעי ישראל בנצי ליברמן לעמוד בראשות ועדה שתסדיר את זכויות המגורים בקיבוצים.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

הקפאת התחרות בתחום הדלק מתדלקת את העסקים של קרוב משפחתו של שטייניץ

יובל שטייניץ. לא היה צריך לחכות למעצרים כדי לדעת שהוא לקח חלק בתהליך עקום
יובל שטייניץצילום: אוהד צויגנברג

הסכם ניגוד העניינים של יובל שטייניץ עוסק אך ורק בקרוב משפחתו של שר האנרגיה אשר מחזיק בכמה חברות להקמה, ייזום והשכרה של תחנות דלק.

שמו של קרוב המשפחה לא מוזכר בהסדר, ואולם גיסו של שטייניץ הוא פעיל הליכוד הוותיק גרי חכים, שהחל את דרכו בענף תחנות הדלק והתפשט מאז לתחומים נוספים. ההסכם של שטייניץ עוסק הן בחוק משק הדלק, המסדיר את קידום התחרות בענף, נושא התדלוק האוטומטי והצגת מחירי התדלוק; והן בחוק הסדרת משק הדלק, המגדיר את חובת הרישוי על הפעלת תחנות דלק ושיווק דלק.

הסדר ניגוד העניינים קובע כי שטייניץ רשאי לעסוק בשני החוקים הללו — למרות העיסוק של קרוב משפחתו בתחום, וזאת משום שאין די בעובדה שיש לו קרוב משפחה המחזיק במספר בודד של תחנות כדי להטות את דרך קבלת ההחלטות שלו.

גם אם יש צדק בדברים — חשיפת הסדר ניגוד העניינים הזה היא תזכורת לכך שגם ארבע שנות הכהונה של שטייניץ לא הובילו לפריצת דרך בתחום התחרות בין תחנות הדלק בישראל, בענף ששרוי בקיפאון כבר שנים ארוכות. כך למשל, ביולי 2018 אישרה הכנסת לדחות שוב את כניסתו לתוקף של התיקון לחוק משק הדלק, שאמור לייצר תחרות בענף. קרוב משפחתו עלום השם של שטייניץ הוא בין הנהנים מהקיפאון הזה.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

ראש המטה של השרה לשוויון חברתי סייע לאחיה בבחירות לראשות המועצה המקומית

גילה גמליאל
גילה גמליאלצילום: יצחק הררי / דוברות

הסדר ניגוד העניינים של השרה לשוויון חברתי, גילה גמליאל, קובע כי עליה להימנע מלעסוק בכל עניין שישפיע על המועצה המקומית גדרה, שבראשה עומד אחיה, יואל גמליאל.

המשרד לשוויון חברתי מתקצב מדי שנה פרויקטים בעשרות מיליוני שקלים בשלטון המקומי, בין היתר פרויקט "ישראל דיגיטלית", שבמסגרתו הקצתה הממשלה 70 מיליון שקל ב–2018 לרשויות המקומיות כדי שינגישו לציבור את השירותים המוניציפליים (פניות בנושאי רווחה, חינוך, תשלומים ועוד) באמצעות אתרי האינטרנט שלהן.

תחום נוסף שבו עוסק המשרד הוא מימון מופעים ופעילויות לאזרחים ותיקים ברשויות השונות.

לבקשתה של גמליאל, הובהר כי בהיותה אישיות פוליטית, ההסדר אינו מונע ממנה להתבטא בכל הנוגע למועצה המקומית גדרה. עמוד הפייסבוק של מי שמשמש ראש המטה של השרה גמליאל, נתנאל חי יוסף, מגלה כי חי יוסף היה תומך נלהב של אחי השרה ערב הבחירות לראשות המועצה באוקטובר 2018, פעל ברשתות החברתיות ואף נכח בכנס פוליטי למענו, שבו היתה גם השרה עצמה. בין היתר, לפני הבחירות פרסם חי יוסף בדף הפייסבוק "גדרה אהובתי" פוסט שקרא לתמוך באחיה של השרה, ונימק זאת בכך ש"יואל מתמחה בהבאת תקציבים ממשרדי ממשלה".

גילה גמליאל ונתנאל חי יוסף סירבו להגיב.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

החוויה הישראלית של שר התיירות — והאח במשרד עורכי הדין

השר יריב לוין, מועמד לתפקיד שר המשפטים בממשלה הבאה. הרפורמה המסתמנת במערכת המשפט הולמת חלקים מהצהרת הכוונת שלו
יריב לויןצילום: אמיל סלמן

הסדר ניגוד העניינים של שר התיירות, יריב לוין, נערך ב–2016 ומתייחס לשני אנשים.

הראשון הוא עמוס חרמוני, מנכ"ל חברת החוויה הישראלית, המארגנת טיולים למוסדות חינוך ולפרויקט תגלית, ונמצאת בשליטת הסוכנות היהודית. בהסדר, שעליו חתומה המשנה ליועץ המשפטי, דינה זילבר, נכתב כי ב–2014 תרם חרמוני ללוין 3,000 שקל לצורך הפריימריז שלו בליכוד. זילבר קבעה כי לאור הסכום הנמוך של התרומה, "אנו סבורים שלא מתעורר חשש לניגוד עניינים".

ההסדר של לוין, שעשוי להיות מועמד לתפקיד שר המשפטים אם מפלגת הליכוד תזכה בבחירות, מתייחס גם לאחיו — עו"ד יורי לוין, שעבד נכון למועד עריכת הדו"ח במשרד עורכי הדין אברהם בר מראשון לציון. ראש המשרד, עו"ד רועי בר, הורשע ב–2017 במסגרת הסדר טיעון בעבירות של הפרת אמונים.

בהסדר נכתב כי המשרד מייצג שלושה מלונות ששמם לא מפורט, וכי לוין יימנע מלעסוק בפניות של משרד עורכי הדין הנוגעות ללקוחותיו. מאז עריכת ההסדר חדל אחיו של לוין מעבודתו במשרד.

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

"סוּפר יוּדה" תרם — וסילבן שלום נמנע מעיסוק בסוגיית פתיחת המרכולים בשבת

סילבן שלום
סילבן שלוםצילום: מרק ישראל סלם

הסכם ניגוד העניינים שעליו חתם סילבן שלום באוקטובר 2015 לא שימש אותו זמן רב. חודשיים מאוחר יותר, בדצמבר 2015, פרש שר הפנים דאז מהחיים הפוליטיים בעקבות פתיחת חקירה נגדו בחשד להטרדות מיניות לכאורה. החקירה נסגרה בתום חצי שנה, אך שלום לא שב מאז לזירה הפוליטית.

עם זאת, די היה בתקופה קצרה זו כדי שהסדר ניגוד העניינים ימנע משלום לעסוק באחת הסוגיות שעליהן היה מופקד כשר פנים — פתיחת מרכולים בשבת. זאת, בעקבות תרומות בסך 18 אלף שקל שקיבל שלום מיהודה גואטה, בעלי רשת המרכולים התל־אביבית "סופר יוּדה", בשנים 2012–2015. רשת "סופר יוּדה" מפעילה מרכולים 24 שעות ביממה, שבעה ימים בשבוע — מה שהציב אותה בלב הוויכוח המוניציפלי והארצי בדבר האיסור לפתוח מרכולים בשבת.

מלבד המרכולים, שלום היה מנוע מעיסוק בחוק פקודת העיתונות (שנמצא באחריות משרד הפנים), משום קשריו המשפחתיים באותה עת לקבוצת "ידיעות אחרונות": רעייתו אז, ג'ודי שלום ניר מוזס, היא אחותו של מו"ל "ידיעות אחרונות", ארנון (נוני) מוזס, ובעלת מניות בעיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום