מה מתכננים נתניהו וכ"ץ? 2 מיליארד שקל שהיו בדרכם לתקציב הבריאות נעצרו "בהוראה מגבוה"

במשרד הבריאות מתריעים כי החלטה תמוהה במשרד האוצר לעצור העברת תוספת תקציב שכבר אושרה, תמנע רכש של ציוד הדרוש לבדיקות קורונה, כולל בדיקות מהירות הדרושות לפתיחת המשק בתנאי התו הירוק

נתי טוקר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו וישראל כ"ץ. תעלול בחירות ריק מתוכן
בנימין נתניהו וישראל כ"ץ. תעלול בחירות ריק מתוכןצילום: Gali Tibbon / AP

לאן נעלמו 1.9 מיליארד שקל שיועדו לתוספת למערכת הבריאות? במשרד הבריאות מתריעים כי החלטה תמוהה במשרד האוצר לעצור העברת תוספת תקציב שכבר אושרה, תמנע רכש של ציוד הדרוש לבדיקות קורונה, כולל בדיקות מהירות הדרושות לפתיחת המשק בתנאי התו הירוק.

התוספת אושרה על ידי כל הדרגים, מלבד אישור אגף התקציבים - כולל אגף החשב הכללי ואף ועדת החריגים. ולפי משרד הבריאות כבר בוצעו התחייבויות בהתאם לאישורים. אלא שלפתע, באופן חריג, הודיעו בימים האחרונים גורמים במשרד האוצר למשרד הבריאות כי הכסף לא יועבר כעת. מקורות המעורים בסוגיה העריכו כי ההנחיה הזאת לא היתה ביוזמת הדרגים המקצועיים, אלא נבעה מלחצים פוליטיים.

להערכתם, שר האוצר, ישראל כ"ץ, מעוניין להעביר לפני הבחירות את התוספת התקציבית הזאת ליעדים אחרים ולמענקים שונים. מלשכת כ"ץ טרם נמסרה תגובה.

במשרד האוצר מתכוונים לעמוד מאחורי ההתחייבות להעביר את התוספת התקציבית, אך היא תועבר רק לאחר שהממשלה תאשר תוספת תקציבית. בימים אלה נערכים במשרד האוצר לגבש "קופסת קורונה" חדשה, כלומר תוספת חוץ-תקציבית בסכום של כמה מיליארדי שקלים, שלפי משרד האוצר תכלול גם את התוספת שהובטחה למשרד הבריאות. 

משרד הבריאות קיבל בקופסאות הקורונה תוספת של 17.2 מיליארד שקל ל-2020 ו-2021, כדי להתמודד עם המשבר. כספים אלה יועדו לרכש של ציוד, למשל ערכות בדיקה, או לבינוי מחלקות קורונה בבתי החולים. בהמשך גדלה התוספת בעוד כ-3 מיליארד שקל. 

שר הבריאות, יולי אדשטייןצילום: אמיל סלמן

בדצמבר 2020, לאחר שהתברר כי המקורות התקציביים עומדים להסתיים, העבירו ממשרד הבריאות דרישה לתוספת תקציב של כ-5 מיליארד שקל לצרכים נוספים של המערכת, בגלל התמשכות המגפה. אלא שבמשרד האוצר דרשו ממשרד הבריאות לנצל עודפי תקציב בסעיפים שונים.

בסופו של דבר, ברבעון הראשון של 2021 סוכם בין כל אנשי המקצוע על תוספת תקציבית של 1.9 מיליארד שקל למשרד הבריאות. סכום זה נועד בין השאר לרכישת ציוד לבדיקות, לממן חלק מעלויות החיסונים ולפעילויות נוספות. 

ואולם בימים האחרונים התקבלה הנחיה מהחשב הכללי במשרד האוצר שהמקור התקציבי שאמור היה לשמש את התוספת למערכת הבריאות – נלקח למטרות אחרות. מקורות שעובדים מול משרד האוצר אומרים כי זהו צעד חריג ולא תקין, שכן התוספת התקציבית עברה את כל שלבי האישור הנדרשים.

עבור מערכת הבריאות זו מכה. לפי מקורות במשרד, המשמעות היא שחשב משרד הבריאות מקפיא שורת התקשרויות, בין השאר של ערכות לבדיקה מהירה של קורונה – סוגיה שרלוונטית בדיוק בימים אלה למימוש התו הירוק ושחרור המשק.

במשרד האוצר אומרים כי התוספת שהובטחה אכן תועבר באמצעות קופסת הקורונה החדשה. עד כה גיבשה הממשלה קופסאות קורונה בסך כ-130 מיליארד שקל ל-2020 ו-2021. כעת מגובשת קופסת קורונה חדשה שתיועד בעיקר למימון רכש החיסונים. 

בדיקת קורונה בנתב"ג, בינוארצילום: דודו בכר

סוגיית רכש החיסונים לוט בערפל. האנשים המעורים התחייבו לשמור על סודיות, ולכן אי אפשר לדעת מה עלות החיסונים - וכתוצאה מכך מה יהיה סכום הקופסה החדשה. במשרד האוצר מגבשים בימים אלה את ההצעה לקופסה החדשה, שתכלול גם את התוספת של 1.9 מיליארד שקל. מנגד, במשרד הבריאות חוששים מעיכוב באישור הקופסה החדשה, בוודאי לאור המצב הפוליטי הרגיש, ודורשים להעביר את הסכום מהמקורות שהובטחו להם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker