הקבינט אישר: בתי כנסת וצימרים ייפתחו בראשון; חנויות רחוב בעוד יותר משבוע

אחרי ויכוחים ומחלוקות: קבינט הקורונה לא אישר לפתוח את חנויות הרחוב ביום ראשון הקרוב. יתאפשרו טיפולים הכרוכים במגע של ספק אחד ולקוח אחד בלבד (מספרות, קוסמטיקה וכ"ד), רפואה משלימה, וצימרים במשפחות גרעיניות

TheMarker
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת סוחרים בתל אביב, היום
הפגנת סוחרים בתל אביב, היוםצילום: מוטי מילרוד

קבינט הקורונה הכריע: ביום א', 1.11.20 יחל השלב השני בתכנית היציאה הכוללת. בנקודה העיקרית שעליה היתה מחלוקת - הפעלת חנויות רחוב (ללא מרכזי קניות ושווקים) - הוחלט כי הן ייפתחו רק החל מיום א', 8.11.20, בתנאים שיוסכמו על ידי משרדי הבריאות והאוצר. זאת, "ככל שנתוני התחלואה לא יחרגו מהמדדים שנקבעו לשלב ב' של תוכנית היציאה". אם הירידה בתחלואה תגיע קודם לכן, לממוצע שבועי של 500 נדבקים ליום (או למטה מכך) - ניתן יהיה להקדים את הפתיחה.

כמו כן יתאפשרו טיפולים הכרוכים במגע של ספק אחד ולקוח אחד בלבד.  (מספרות, קוסמטיקה וכ"ד), רפואה משלימה, צימרים במשפחות גרעיניות ללא חדרי אוכל משותפים וללא בריכות; וכן יתאפשרו בתי תפילה עד 10 אנשים במבנה ו-20 בחוץ. תקנות בנושא יובאו לאישור הקבינט היום (יום שישי) ויכנסו לתוקף ביום ראשון בבוקר.

עוד הוחלט לאמץ את ההמלצה לצמצם את המתווה כך שייפרס על פני 6 שלבים. בדיון שנערך בבוקר אישרו השרים את מתווה החינוך שהתקבל בתחילת השבוע, ובמרכזו החזרת הלימודים בכיתות א'-ד' לבתי הספר בקבוצות קטנות. 

השרה לשוויון חברתי מירב כהן (כחול לבן) הציעה לאפשר את פתיחת החנויות ביום ראשון תוך הוצאת הסחורה לרחוב, כדי למנוע הדבקה בנגיף, ושר הפנים אריה דרעי – שפעל לחידוש התפילות בתוך בתי הכנסת – הצטרף להצעתה. דרעי אף דרש במהלך הדיון הקלות מדורגות (דיפרנציאליות) עקב הירידה במספר המאומתים - בשלב זה כל היישובים האדומים הם יישובים ערביים, ואילו כאשר רבים מהיישובים האדומים היו חרדיים התנגד שר הפנים להטלת סגר נקודתי עליהם. 

שר האוצר ישראל כ"ץ צייץ במהלך הדיון בערב כי "כחול לבן עוד פעם נלחמים כאריות ונופלים כזבובים. סיפרו כל היום שיאבקו בעד החנויות והעסקים הקטנים וכעת מסתדרים בשלשות ופועלים נגד. אני מכבד את מי שיש לו עמדה אחרת מדעתי, אבל לא את המתקפלים והלא ישרים. אם העסקים הקטנים צריכים לסמוך עליכם, עדיף להם שיארזו".

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

כ"ץ עשה זאת כתגובה להודעה ששיחררה כחול לבן במהלך הדיון, שלפיה "שר האוצר, במקום לדבר על אטימות תוכיח שאתה דואג לאזרחי מדינת ישראל ולא מונע משיקולים פוליטיים. אזרחי ישראל לא יסלחו לך אם לא יעבור תקציב ל-2021, האחריות לפגיעה תהיה עליך".

בהמשך הגיבה כחול לבן פעם נוספת על הציוץ של כ"ץ, וצייצה: "שר אוצר שלא מביא תקציב מדינה משיקולים פוליטיים גוזר גזר דין מוות על עשרות אלפי עסקים, ויביא למאות אלפי מובטלים. הנזק שאתה עושה מתוך שיקולים צרים חמור הרבה יותר מכל סגר. במקום לצייץ מהקבינט, תקדם תקציב ל-2021".

כנגד דרישתו של כ"ץ לפתוח את המסחר בעסקים קטנים, המגובה על ידי פרויקטור הקורונה פרופ' רוני גמזו, ניצב משרד הבריאות בהובלת יולי אדלשטיין המתנגד לכך. גם שר הכלכלה עמיר פרץ דרש במהלך הדיון לפתוח את חנויות הרחוב והמרכזים המסחריים, ותהה מדוע משרד הבריאות לא מציג נתוני תחלואה ברשתות השיווק. "פתיחה מצומצמת רק תגביר את הצפיפות ותגדיל את התחלואה", אמר פרץ והוסיף כי "אני לא מבין איך עד היום משרד הבריאות לא הציג בפנינו את השפעת מרכזי השיווק כמו רמי לוי ואחרים".

מירב כהן
מירב כהןצילום: עופר וקנין

פרץ דרש בדיון לתת לעסקים שנסגרו פטור מלא מארנונה, כפי שהיה בסגר הראשון. "לא ייתכן שבסגר הראשון העסקים שנסגרו קיבלו פטור מלא מארנונה, בעוד בסגר השני, כשאנו יודעים שמצב העסקים רע יותר, אנו לא עושים זאת. יש לתת פטור מלא מארנונה לכל עסק שנסגר עקב הסגר", אמר פרץ.

פרץ הסביר בקבינט כי אם חנויות הרחוב ומרכזי המסחר הפתוחים יישארו סגורים, סחורה המיועדת לקיץ בעשרות מיליוני שקלים תיזרק לפח. "חנויות רבות רוכשות סחורה מבעוד מועד בהתאם לעונה. אם החנויות יישארו סגורות, הן ייאלצו לזרוק לפח את כל הסחורה לעונת הקיץ, והקושי שלהם יהיה כפול, גם ללא הכנסות וגם אובדן של סחורה שכבר שילמו עליה".

מוקדם יותר אישר הקבינט את פתיחת כלל המועדוניות הנותנות שירותים חברתיים לאוכלוסיית הוותיקים. הרחבת הפעילות במסגרות החברתיות תיעשה בהתאם להנחיות התו הסגול.

השרה לשוויון חברתי ולגמלאים, ח"כ מירב כהן (כחול לבן), אמרה כי "כל שירות שמטרתו להפיג את בדידותם של האזרחים הוותיקים צריך להיות מוגדר כשירות חיוני. המלחמה בבדידות היא מלחמה על הצלת נפשות, כי בסופו של יום הבדידות הורגת, והיא מסוכנת לא פחות מחשיפה לקורונה. ההחלטה בקבינט תאפשר למבוגרים רבים שגרת חיים נורמלית יותר, תוך הקפדה על כללי זהירות ואיזון ראוי בין שמירה על הבריאות לבין שמירה על הנפש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker