הצינור ששווה מיליונים: הישראלים הראשונים שיגזרו קופון מהשלום עם מדינות המפרץ

משרד האנרגיה לא מעורב, זהות השותפים והקשר ביניהם אינם ידועים - וחלוקת התפקידים לא פורסמה מעולם: כך חותמת ישראל על הסכם הנוגע לנכסיה האסטרטגיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלאכי אלפר (מימין) ויונה פוגל. תיווך רווחי
מלאכי אלפר (מימין) ויונה פוגל. תיווך רווחיצילום: ערן לם וליץ

מיהי החברה העלומה מגיברלטר שממשלת ישראל תשתף עמה פעולה, החל מהיום, לצורך העברת תזקיקי נפט מהמפרץ הפרסי לישראל? מה יהיה תפקידם של המתווכים הישראלים שיגזרו קופון מהעסקה בין חברה ממשלתית ישראלית לאיחוד האמירויות? ומדוע ישראל זקוקה בכלל לגורמי תיווך כאלה?

אלה השאלות הגדולות המתנוססות מעל ההסכם שעליו דיווחה היום החברה הממשלתית קו צינור אירופה אסיה (קצא"א), שיאפשר לה להזרים תזקיקי נפט שמקורם במפרץ הפרסי — מהים האדום אל הים התיכון.

צינור של קצא"א
צינור של קצא"אצילום: גיל כהן-מגן

קצא"א דיווחה כי חתמה על מזכר הבנות לשיתוף פעולה עם חברת Land Bridge Med–Red (MLRB) שיאפשר הובלה ואחסון של נפט ומוצריו מאיחוד האמירויות ושווקים אסיאתיים אחרים — למדינות מערביות, ובכיוון השני, מאזור הים התיכון למזרח הרחוק. ההעברה תיעשה באמצעות התשתיות של קצא"א, המחזיקה קו צינור נפט בין אילת לאשקלון ומתקני אחסון בשני הנמלים. מדובר בהסכם היסטורי, שסוף סוף יאפשר להשתמש במתקני החברה עבור מטרה שלשמה הוקם הצינור לפני 50 שנה.

הדיווח מעיד על כך שלצד הממשלות, מאחורי ההסכם עומדים גם אנשי עסקים פרטיים הצפויים להתעשר ממנו. חברת MRLB, שתעביר את תזקיקי הנפט מהמפרץ הפרסי דרך הצינור של קצא"א ותמכור אותם בצד השני — היא המתווכת שתרוויח מן העסקה. החברה תיהנה מפוטנציאל להכנסות עתק של מאות מליוני דולרים בשנה. די להזכיר כי צינור הנפט המדובר מסוגל להעביר 30 מיליון טונה של נפט בשנה — כ–190 מיליון חביות.

המפרץ הפרסי

MRLB היא חברה פרטית בבעלות משותפת של שלוש חברות: Petromal, זרוע הנפט והגז של תאגיד NATIONAL HOLDING שבסיסו באבו דאבי ונשלט על ידי משפחת המלוכה של איחוד האמירויות; Lubber Line Capital, שהיא חלק מקבוצת Lighthouse הממוקמת במקלט המס גיברלטר ופעילה בתחומי האנרגיה, התעשייה, המסחר והחקלאות ומתמחה בהשקעות ובפרויקטים בינלאומיים; ו–AF Entrepreneurship, חברה ישראלית בבעלות יונה פוגל ומלאכי אלפר, שמקדמת ומפעילה פרויקטים בשוק האנרגיה. הניסיון להבין אם בקצא"א יכולים למסור מידע על השותף החדש של החברה בגיברלטר, לתת רמז לזהות בעלי השליטה בו ולהבהיר אם דירקטוריון החברה אישר את ההתקשרות עמו — הניב רק תגובה שלפיה השירותים שקצא"א מספקת ניתנים ל–MRLB ולא לחברות שמחזיקות בה.

ל–TheMarker כן נודע כי מי שמלווה את אותה לובר ליין קפיטל מגיברלטר הוא עורך דין ישראלי בשם משולם שפרן — אחיו של אלוף (במיל') עמי שפרן המשמש דירקטור בחברת פז — אותה חברה שפוגל היה המנכ"ל שלה, ואלפר היה מנכ"ל בית הזיקוק שלה.

דובאי
דובאיצילום: Rastislav Sedlak SK / Shuttersto

גם ניסיוננו להבין מה תפקידם של פוגל ואלפר במיזם הניב רק את תגובת פוגל שלפיה "מצער לראות אי־הבנה ליוזמה העסקית, שמאפשרת לנצל תשתית שהושקע בה הרבה כסף כדי להוזיל עלויות הובלה של דלק לחסוך אנרגיה, תוך בניית שותפות אסטרטגית עם תאגיד מהאמירויות וחיבור למפיקות נפט משמעותיות מצד אחד ולצרכנים מצד שני. היתרונות למדינה ברורים, ויביאו רווח לכולם — גם לעסק שלנו".

ארז חלפון, יו"ר קצא"א, אמר: "זה הסכם היסטורי, שמגדיל את שיתופי הפעולה של קצא״א עם שחקנים אזוריים ובינלאומיים. אין ספק שלהסכם חשיבות גדולה למשק הישראלי — גם בפן הכלכלי וגם בפן האסטרטגי — שכן מדובר בהשקעות משותפות לטווח הרחוק".

סטיב מנוצ'ין, שר האוצר האמריקאי שנכח באירוע החתימה, אמר: "הסכם זה מהווה פריצת דרך משמעותית, שהתאפשרה אודות להסכמי אברהם בהובלת הנשיא דונלד טראמפ וממשלת ארה"ב".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker